Belki Nolan kadar yüksek volümde kitlelere hitap edemiyor, belki Fincher kadar alt kültürün nabzından seslenmiyor; ama şüphe götürmez bir şey var ki Darren Aronofsky iyi film çekmesini biliyor. Harvard mezunu, 48 yaşındaki Amerikalı yönetmen bitirme tezi olarak çektiği Supermarket Sweep’in ödülleri süpürdüğü –hehe– günden beri her seferinde üzerine koyarak ilerliyor. Adam 1997’de 60 bin dolara siyah beyaz sürreal matematik gerilim filmi çekerek başladı. 2014’te koskoca efektler ve mega aktörlerle Nuh’un tufanını taşıdı ekrana.

Şimdi ufaktan son filmi mother!’ı vizyona sokmaya hazırlanan Amerikan yönetmenin bir sonraki projesi belli olmuşa benziyor. Deadline’ın haberine göre Paramount Pictures stüdyosu genç bir yazar olan Joe Epstein’in, henüz adı konulmamış senaryosunu satın almış ve Aronosfky’nin prodüksiyon şirketiyle filmin çekimini üstlenmesi konusunda anlaşmış. Deadline Aronosfky’nin aynı zamanda filmi yöneteceğini de yazmış, ama Aronofsky bu haberin ardından kısa bir süre sonra “Daha imza atmadım hiçbir şeye” dediği için, bunu garanti almayın.

Courtroom Drama

Yalnız esas heyecan verici kısım filmin konusu. Deadline’ın duyumuna göre film bir mahkeme filmi. A Few Good Men, To Kill A Mockingbird, 12 Angry Men gibi yani. Bu zaten başlı başına bir keyif unsuru, zira televizyonlarımızı geçen sene şenlendiren American Crime Story’yi çıkartırsak sağlam bir hukuk draması görmeyeli epey süre oldu. Yalnız tek güzel taraf bu değil. Denilene göre film yapay zekayı konu alacak. Ne açıdan, nereden, orası bilinmiyor. Tek öğrenebildiğimiz şey filmin iki anahtar teriminin bu olduğu. Yapay zeka. Mahkeme.

Buradan ne çıkarsa çıksın biz afiyetle yeriz arkadaş! Aronosfky zaten insan doğası ve insan olmak ile ilgili yazılmış çizilmiş en güzel lafları etti bugüne kadar kariyerinde. Gerek Requiem for a Dream’in bağımlılığa bakış açısı, gerek Fountain’ın ölüme, gerek Wrestler ve Black Swan’ın insanın ifade eğilimine dair söylediği şeyler mıh gibi aklımızda. Bunun bir ötesine geçip, yapay zekayı insana kontrastlayarak söyleyebileceği şeyleri düşününce ürperiyoruz. Umarım imzayı atar, gidip de yapay zeka haklarını şöyle Animatrix vari bir çıplaklıkla aktaran bir film çeker. Müthiş olmaz mı?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.