Ya farkında mısınız bilmiyorum, ama Amerikan bilim kurgu sineması müthiş bir yükselişe geçmiş vaziyette! 1960’lar ve 70’lerde auteur sinemacıların kaktırmasıyla bir anda kendisini ucuz B filmi kulislerinden fırlayıp zeki sinemanın ön cephelerinde bulduğundan beri bilim kurgu şu son birkaç yılki kadar bereketli bir dönem geçirmemiş olabilir. Bunda elbette NolanMillerCameron gibi üstatların katkılarının payı çok büyük. Ama bize soracak olursanız, bir adamın da etkisinden söz etmekte fayda var. Denis Villeneuve.

Yirminci yüzyıldaki işleriyle Cannes gibi festivallerde kendisine nam salan, ama kamuya açılamayan Villeneuve, yeni milenyum vurduğundan beri inanılmaz etkileyici bir kariyer grafiği çiziyor. 2000 yılındaki Maelström’ün FIBRESCI ödülü, 2009 tarihli Polytechnique’in Cannes çıkartması, 2011 doğumlu Incendies’in Oscar adaylığı derken, Villeneuve’nin bir yere gideceği zaten belliydi. Ama sonra o durdu, hafif bir rota değiştirdi, ve geçen sene Arrival ile birlikte yılın tartışmasız en iyi bilim kurgu filmini çıkarttı.

Denis Villeneuve

Ve üstelik tokat gibi de devam edecek. Ridley Scott bebeği Blade Runner’ın devamı için Villeneuve’ye güvenmişti zaten bildiğiniz gibi, Blade Runner 2049 da ilk fragmanıyla hepimizi tavlamıştı. Biz onu sabırsızlıkla bekleyeduralım, bir bomba haber de Brian Herbert‘ten geldi. Efsane yazar Frank Herbert’in oğlu Twitter’dan “Resmileşti” dedi. Beyanı patlattı, biz halaylara durduk. Bu arada bilmeyenler için, Frank Herbert Dune’un yazarı. Brian’ın resmileştiğini duyurduğu şey de, Villeneuve’nin yeni Dune filmini yönetecek olması.

Bu müthiş bir şey. Bir kere zaten yeni bir Dune filmi çekiliyor olması aynı anda hem baş etmesi çok zor, hem de hakkında heyecanlanmaması imkansız bir gelişme. Dune tarihin sonuna kadar bilim kurgu dünyasının en nefes kesici eserlerinden biri olmaya devam edecek, ve yine tarihin sonuna kadar, ya da aksi ispatlanana dek, filme çekilmesi en zor hikayelerden biri olacak. Yapısı peliküle aktarmaya hiç müsait bir evren değil Dune… Ama yaparsa Villeneuve yapar. O yüzden beklemedeyiz, siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.