Şimdi işimiz sanatla ya bizim? Filmlerle, çizgi romanlarla, kitaplarla, oyunlarla? Bir yerinde elbette insan istemsizce bunun zamanını nasıl yansıttığını; zamanıyla nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu merak ediyor. Yüz sene sonra, biri çıkartıp Avengers’ı taksa bulduğu antik bir Blu-Ray oynatıcıya, “aa efektler ne kadar primitifmiş o zaman” cümlesinden sonra, ne diyecek? Neye şaşıracak? “Nasıl ana kadroda sadece iki kadın var ya?” mı diyecek; “o saçlarla mı geziyorlarmış o zaman be?” mi diyecek? Nasıl yargılayacak 2015’i oralardan?

Bu soruların cevaplarını almamız mümkün değil. Ama tam da bu meselelerin ortasında, garip bir şey dönüyor; en azından onu anlatmamız gerekiyor. Şöyle. Louis XIII Cognac diye bir alkol markası var. Bu marka, çok lüks seviye konyak üretiyor. An itibariyle rafta olan ürünleri, 1915’ten yapılma. Tam olarak yüz yıl öncesinden yani; bu kadar lüks yapan şey de o. Şu an ürettikleri 2015 mahsulü konyakları da, 2115’te piyasaya sürecekler. Ve onun yanında, bugün çekilmiş bir film de vizyona girecek.

NEtUSVZ94BGrxz_1_b

Aynen öyle. Louis XIII, yüz yıl sonra vizyona girmek; o dakikaya kadar da zinhar gösterilmemek adına bir film çektirtti. Çekenler de az buz kişiler değil bu arada. Filmin yönetmenlik koltuğunda Sin City, Spy Kids, Despeardo gibi filmleri yapan Robert Rodriguez oturuyor. Başrolünde ise ünlü Amerikalı aktör John Malkovich var. Onun haricinde Marko Zaror ve Shya Chang gibi görece bilinmez iki oyuncu da kadroda yer bulmuş kendisine.

Filmin konusunu bilmiyoruz. Üç adet promosyon videosu yayınlandı; ama onlar filmden görüntü içermiyorlar. Film çıktığında onu izleyecek 2115’in neye benzeyeceğine dair varsayımlardan ibaretler sadece. Elimizde filmden görüntü yok, set fotoğrafı yok, video yok. Rodriguez ve Malkovich de kasten muğlak konuşuyorlar. Filmle ilgili her şey, bir kapsüle konuldu ve bir kasaya kapatıldı. Yüz sene sonra, Cognac’da galası yapılacak. O galaya film ekibinin torunları için falan davetiye bastırılmış bile. Ama o dakikaya kadar, hiç kimse göremeyecek. Peki siz ne diyorsunuz bu deneye? Gerekli mi, gereksiz mi, ilginç bir mesele mi, ucuz bir reklam mı? Yorumları alalım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.