Eğer şu dakikaya kadar hazırlayıp Spotify üzerinden yayınladığımız şeylere “playlist” diyorsak, herhalde az sonra sizlere sunacağımız şeye başka bir şey demek gerekiyor. Kitap olabilir mesela, ya da, en hafifinden, ansiklopedi. Zira FIFA’nın 20 yılı aşkın tarihini didik didik edip ulaştığımız playlist, –hazır mısınız– toplam 71 şarkı içeriyor ve baştan sona bir oturuşta dinleyecekseniz 4 saat 43 dakika sürüyor. Yani biraz daha şarkı ekleyebilseymişiz, Ankara – İstanbul arasını komple kapatacakmışız.

Ama yapacak bir şey yok, elde seçecek çok şey vardı. Bu 71 şarkı kadar dışarıda kılpayı bıraktığımız bir 71 daha oldu. Ciddi ciddi ilk defa FIFA 98’de soundtrack kullanmaya başlayan EA Sports, o günden bugüne çizgisini hiç bozmadan, çok iyi yaşlanan, oyunun moduna çok iyi oturan ve genel standardını da hiç düşürmeyen parçalar seçti amiral gemisi serisine. Vakti zamanın efsane tartışması PES – FIFA’nın iki yakasının dahi mutabık olduğu şeydi bu. PES’çiler dahi oturur, “tamam ya, soundtrack iyi, okey” derlerdi.

Bu arada genel birkaç ikaz ve ibare geçelim. Birincisi, bilmeyenler için, FIFA soundtrack’leri ekseriyetle elektronik etkili parçalardan oluşur. Bizim liste de hâliyle öyle oldu. Rock müzik şarkıları da var –hatta iki Türkiye’den şarkı da var!– ama onlar da büyük ölçüde elektronik damarlara sahipler. Olmayanlarının da tempoları size şarkının tümden elektronik olduğuna yemin ettirecek kadar yüksek zaten.

İkincisi de şu: FIFA 98’den FIFA 16’ya kadar hiçbir oyunu, ara kupa oyunları da dahil ,es geçmemeye çalıştık. Fakat bazı şarkılar Spotify’da yoktu. Dolayısıyla onları eklememiz mümkün olmadı. Eğer tam listeye bakıp, “şu hangi oyundandı?” sorusunu kafanızda cevaplandırıp rahatlamak isterseniz diye de yanlarında oyunların yazdığı tam listeyi ikinci sayfaya koyduk. Onun dışında, iyi dinlemeler sevgili geekler, buyurun, liste şu şekilde!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.