Uncharted 4 ile ilgili duvardan duvara övgü döşerken, önceki oyunlara dair sahip olduğu, sakladığı yerden ara ara çıkartıp boncuk dağıtır gibi andığı aşk mektuplarını da dile getirmiştik. Gerçekten de Naughty Dog’un efsane serisi, Bir Hırsızın Sonu ismini sonuna kadar deşerken, bir yandan da ilk Uncharted’dan bu yana kat ettiği yolları inceden inceye çok güzel seviyor, sayıyor, anıyor. Fakat andıkları, tamamen bununla sınırlı değil.

Bu satırdan sonraki her şeyi, oyun içindeki çok tatlı bir an için spoiler farz edin. Hikayesel hiçbir detay yok, ama yine de, bu sürprizi kendinize saklamak isteyebilirsiniz. Şöyle, Uncharted 4’ün bir noktasında, “Doblo’yu çektin mi?” kıvamından bir tık geride olan çiftimiz Elena ve Nate; evde oturup yemek yedikten sonra, hanım kızımız bulaşığa davranıyor. O sırada hayatında aksiyon arayan Nate, “lan dur, dur kızım, tamam ben yapıcam, hadi gel bari iddialaşalım, kaybeden yıkasın” diye giriyor söze. Elena’nın da böyle ara ara bahsettiği bir “TV-oyun-şeysi” var. Nate diyor ki, “Senin skorunu aşarım orada hanım, üzülürsün”. Restleşmeler, kikirdeşmeler derken, kamera pan yapıyor, dönüyor… A aa! “TV-oyun-şeysi” bildiğimiz PS One. 

Oyun bu arada bu noktada şovun kralını yapıyor. Oyun içinde, PS One’ın o efsane açılış müziğini de çalıyor, Nate ve Elena bunun üzerine yorum da yapıyor, sonra ilk dönem CD oyunlarının tümünde ortak yaşanan problem olan uzun load’lar yaşanıyor… Sonra en sonunda oyun karşımıza çıkıyor. Crash Bandicoot. PS1’in en efsane oyunlarından biri olmasının yanı sıra, Uncharted 4 yapımcıları Naughty Dog’un da ilk oyunu.

Biz şahsen bunun üzerine kendi kendimize bir yükseldik. Sony ve Naughty Dog, bir Crash Bandicoot oyunu yapmak istiyorlar ezelden beri. Ancak, hak meselesinden bu işin başına oturamıyorlardı. Oyunda Crash Bandicoot’un bir bölümü oynanabilir vaziyette, sekans olarak durduğu için, biz “acaba?” dedik. Hak meselesi hallolmuş olabilir miydi? Ancak Sony bugün hayallerimizi yıktı. Haklar hâlâ Activision’da, yani bir Crash oyunu yapma inisiyatifi değil, sadece bir Crash referansı yapma inisiyatifi alınmış Naughty Dog tarafından. Olsun, o da yeter, n’apalım?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.