Hobbit‘ten ilham alarak başladığımız dosya konumuzda, Orta Dünya‘da geçen en iyi 6 oyunla kapanışı yapıyoruz. Tolkien‘in yarattığı dünya, sadece filmlere ilham vermedi. Edebiyat ve Oyun yazımızda da bahsettiğimiz gibi, bazen sayfalar beyaz ekranı atlayıp, direk monitörlerimize gelebiliyorlar. Orta Dünya‘nın külliyatı da zaman zaman öyle yaptı. Bazen kitaplar, bazen filmlerdi ele alınan; bazense mevzu tamamen başka yerlere kaydı. Ama genel olarak konuşmak gerekirse, Orta Dünya pek çok ünlü evrenle aynı kaderi paylaşmadı. Bazı oyunları hakikaten iyiydi. İşte onlardan, en iyisi diyebileceğimiz altısı.

 

6. Lord of the Rings: The Third Age

 

 

Şimdilerde Dead Space serisiyle tanıdığımız Visceral’ın, henüz EA Redwood Shores iken yaptığı bir sıra tabanlı rol yapma oyunuydu Third Age. Ana hikayelerin paralelinde; neredeyse fazla paralelinde geçiyordu ama oynanışı sağlamdı. Eğer öldürecek vaktiniz, çalışan bir PS2’niz varsa biz inanıyoruz, The Third Age hala sizi bağımlısı yapabilir. Japon RYO’larını Orta Dünya‘ya getirmek, öyle gözüküyor ki gayet iyi bir fikirmiş.

 

5. Lord of the Rings: Return of the King


Return of the King‘in oyunu, hayranlar tarafından, hayranların okuması için yazılmış bir aşk mektubuydu. Oyun bir beat’em up oyunuydu; bu tür genelde kayıp kabul edilir, eyvallah. Ama oyunun güzel grafikleri, harika vuruş tatmini ve genel olarak titizlikle dokunmuş atmosferinden midir bilmiyoruz, türün ismi ve basitliği önemini yitiriyordu. Şimdi düşünüyoruz da, o vuruş tatminiydi oyunu oynatan yahu! Ork kesmek hiç bu kadar tatlı olmamıştı.

 

4. LEGO The Lord of the Rings


Traveller’s Tales‘in el atmadığı evren kaldı mı? DC, Marvel, Star Wars, Indiana Jones, Pirates of the Caribbean, Harry Potter… Ama şimdi Allah’ları var, aynı oyunu yapıyorlar ama, iyi de yapıyorlar. Eğer çevrenizde Yüzüklerin Efendisi hayranı, pek de oyuncu olmayan biri varsa, oturtun TV’nin karşısına, verin eline kolu, gerisini TT hallediyordu. Zaten gerisini anlatmaya pek lüzum yok, LEGO parçalarını topla, Gandalf’ın o tipiyle ciddi ciddi konuşmasına çatlayarak gül.

 

3. The Hobbit


Sierra’nın 2003 yapımı oyunundan dosyamızda detaylıca bahsettik. Tekrar özetlemek gerekirse, oyun inanılmaz bir Zelda-vari estetiğe ve kaliteye sahip; neredeyse hiçbir adımı boş atmıyor ve The Hobbit‘in en güzel yanını, yani o peri masalı vari havasını birebir yansıtıyor. Soğursanız oyundan Gollum‘un tipi yüzünden soğursunuz, ama soğumayın. PC’niz varsa bugün bulup edinin ama asıl PS2 sürümüne bir el atabilirseniz, mevzu o zaman daha tatlı olur.

 

2. Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth


Dürüst olalım, Türkiye’de bir nesil için “Yüzüklerin Efendisi” ve “oyun” kelimeleri yan yana tek bir şeyi ifade ediyor: Battle for Middle Earth. İnternet kafelerin bir dönem tartışmasız kralı, herkesin en sevdiği strateji oyunu Battle for Middle-Earth’i bu kadar özel yapan neydi bilmiyoruz. Belki eşsiz üs kurma sistemi, belki günlerini “Age of, Rise of ve Empire” ile geçiren nesillere sinemada izledikleri evrene dahil olma şansı sunuşu, belki de hızlı oynanışı. Her ne ise, tutmadığını kimse söyleyemez.

 

1. Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar


Sizi Orta Dünya‘nın tam ortasına koyan başka bir oyun yok. Var da, LotRO kadar iyi yapanı yok.  Bu oyun yaşıyor, ilerliyor. Turbine da bir veya öteki şekilde oyunu yaşatmayı asla ihmal etmiyor. 2007 çıkışlı oyun, Aragorn’un size “7 tayf var, 4’ü Frodo’ya saldırdı, bana geri kalan 3’ünün ne yaptığını bul” diye Sıçrayan Midilli’de quest verdiği günlerden, Miğferdibi Savaşı‘nı teknik kapasiteleri sonuna kadar esneterek yaşattığı günlere kadar geldi. Arada Moria’nın madenleri, Rohan’ın atlıları vardı ama temel prensip değişmedi. Tom Bombadil‘iyle, sakalsız Aragorn‘uyla, işin mutfağına gösterdiği özenle sadece Yüzüklerin Efendisi veya Hobbit değil, Silmarillion‘a, Güç Yüzüklerine Dair’e, Hurin‘lere, Belen‘lere sırtını dayayan, bir MMO neyi doğru yaparsa başarılı olur sorusunun cevabını veren ve hikâyeyi en ön plana çıkartan bir oyun olmak. Bir hana oturup, Uruk-Hai’lerle yorucu bir savaşın ardından Elf dostunuzla karşılıklı enstrüman tıngırdatabileceğiniz bir oyun daha var mı? Yok! O zaman bu listede LotRO’dan daha yukarıda bir oyun da yok!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.