Bütün yıl yazarlarımız ile kendi üslubumuzca yazdık çizdik ama yılın muhasebesini alırken güzide sitemiz için çıkan tabloda bizim yazmaya gönül verip uygulamaya geçtiğimiz her yazının karşısında ve hatta onların toplamından fazla sizin okumayı seçtiklerinizin bir özeti oluyor. Neticede düşüncelerin değil konuşmaların, metinlerin değil videoların zamanındayız; yapay zekâyla oluşturulmuş metinlerden müteşekkil tonlarca yeni site ile 1 dakikalık videoların hüküm sürdüğü bu zamanda bütün bir yıl bizler sayfalarca yazıyorsak, siz de o kısa videoların arasında buraya bir teveccüh gösterdiğiniz içindir. Bir yılın daha muhasebesi için çıkarttığımız o tabloyu 2023’te en çok okunan 10 yazımız ile sizlerle de paylaşmaya geldik.

Listeyi oluştururken sadece 2023 yılı içerisinde sayfalarımızda kaleme alınmış olan yazıları hesaba kattık ve gündemin coşkusuna kapılan haberleri, haber niyetine sayılabilecek dönemlik listeleri ve yaptığımız genel duyuruları başka bir kenara ayırdık. Bu liste bir yandan bizim için sizlere bir teşekkür etme fırsatı olurken sizlere de bu yılın geek üretimlerinin bakiyesini sunacaktır diye umuyoruz. İyi ki varsınız!

10) Avatar, Harry Potter, Ezel ve Diğerlerinden: Hayranı Olduğumuz 5 Dönek

Bir karakter, duruş sahibi olmak ve inandıklarını sonuna kadar savunmak hem kurguda hem de gerçek hayatta büyük bir erdem olarak gözükür fakat bu her zaman doğru değildir. Bazen tam aksi istikamete koşacak olsak bile şartlar ve tanımlanan veriler değiştikçe bizim de değişmemiz gerekir çünkü böyle durumlarda gerçekten de sadece aptallar ve bağnazlar fikir değiştirmezler. Bir ömür bir doğruyu savunmak ne kadar zorsa yanlış yolda olduğunu kabul edip düzeltmeye çalışmak da bir o kadar cesaret ister; işte bu yüzden hepsini değil ama bazı dönekleri, en mert karakterlerden bile daha fazla sevebiliriz. Hayranı olduğumuz beş dönekten oluşan bu liste hem o döneklere hakkını bir kez daha veriyor hem de 2023’te varsa saçma inatlarımızdan vazgeçip tam tersi istikamete dönmemiz gerektiğini gösteriyor. Tamam tamam, öyle bir şeyi göstermiyor ama bu satırları yazan kişi öyle olmasını ümit ediyor.

9) SHAZAM! FURY OF THE GODS – Hep “Çocuk Filmi” Diyoruz Ama ÇOCUKLAR İZLEMESE Daha Mı İyi Acaba? (SPOILERLI)

shazam zachary levi

Takip ediyorsanız bilirsiniz Geekyapar’ın YouTube tarafı pek üretken ve iyi bir geek yılı geçirmedi. Yaş bir faktör, kanalın birçok kez erozyona uğratılması bir faktör, hele hele çıkan süper kahraman işlerinin kalitesi bir başka faktör filan derken bazen insan “Ne oluyor şimdi?” diye sorabiliyor. Bu yılın en çok okunan yazılarından biri sevgili Ömercan’ın Shazam incelemesi ve “Ne oluyor şimdi?” sorusunun cevabı için bir özet niteliği taşıyabilir.

8) The Mandalorian’ın TAKİYE BEZELİ 3. Sezon 3. Bölümünün Bize Hatırlattığı 5 MÜHİM Ders!

elia kane ve dr. pershing the mandalorian

The Mandalorian’ın üçüncü sezonu ilki ve özellikle son bölümü sebebiyle ikincisi kadar konuşulmadı fakat yazar, yapımcı ve dağıtımcılarının isteseler dahi kestiremeyecekleri bir şekilde ülkemiz geekleri için çok manidar bir zamanda çıktı, o manidar zamanda da fazlasıyla anlamlı meseleleri işledi. Bu cümleleri tabii ki anlamlı şekilde ölçecek bir yöntemimiz yok fakat kendi içimizde, içerik ürettiğimiz bu site dâhilinde biliyoruz ki dizi yahut belirli bir frekansta yayınlanan herhangi bir program için hemen her zaman ilk bölümler ve son bölümler daha fazla takip edilirken, bu listeye bir inceleme niteliği taşıyan diğer bölümler hakkındaki yazıların değil, söz konusu manidarlıklara odaklanan üçüncü bölümün girmesi, özellikle yazarımızı sevindirecek bir çıkarım.

7) Kısa Kısa: MODOK Kimdir?

ant-man and the wasp: quantumania M.O.D.O.K.

Artık kendisinin de yarattığı hayal kırıklığı ile en son beklenen MCU filmi Ant-Man and the Wasp: Quantumania’nın vizyona girdiği yılda olmamızın büyük etkisiyle de olsa Kısa Kısa gibi sitemize özel oluşturduğumuz kategorilerden başlıkları en çok okunan yazılarımız arasında görmek bizi çok mutlu ediyor. MODOK gibi saçma kısaltmaların nasıl anlam kazanabileceğini, gelecek bir dizinin o beklenen karakterini yahut hiç alakasız bir şekilde geekliğinize dokunacak ufak bir terimi merak ediyorsanız Kısa Kısa her zaman yanınızda.

6) Avatar: The Way of Water SPOILERLI İnceleme – Çok Satan Klişeler, Akılda Kalan Sorular ve Karakterlerin Yaptığı Hatalar

Avatar: The Way of Water, Lo'ak

Bu yazının bu listede olması biraz oyunbozanlık yapıyormuşuz hissi veriyor, kabul ediyoruz. 2009 yılından beri geek olsun olmasın herkesçe beklenen bir devam filmiyle ilgili bir yazı çok okunmayacak da ne olacaktı? Fakat bu yıl en sinema sevdalısıyım diyeni salonlardan ikrah ettirecek bir Barbenheimer hype fesadı yaşadık, onlarla ilgili de bu listede bulunmayan yazılar yazdık o yüzden bu yazıyı es geçmeyerek hile yapmış sayılmayız bizce.

Ve geldik ilk beşe!

1 2

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.