Wolverine. Özellikle filmde de gösterilmesiyle bir çok kişinin kendisinden haberdar olduğu, yok edilemez iskeleti ve hızlı iyileşme kabiliyeti olan, Marvel’dan bir süper kahraman. Bir bilim kurgu kahramanı olsa da, acaba onun gibi olmaya bir adım daha yaklaştık mı?

Harvard Medical School’da çalışan bir araştırmacı bu soruya “Evet” cevabını veriyor. Peki nasıl?

wolverine ve cicileri
– bana rakip mi? konuşalım…

Aslında bir kaza eseri olmuş her şey; tam bilim kurgu filmi!

Araştırmacılar fareler üstünde çeşitli deneyler yapıyorlarmış. Deneylerin geneli farelerin kulaklarını ve tırnaklarını sökmelerini gerektiriyormuş. Bu işlemleri yaptıktan sonra bir bakmışlar ki farenin kulakları ve tırnakları yeniden çıkmaya başlamış. Çünkü kulak ve tırnakları sökülen gariban farelerin belli genleri ile oynanmış. Ondan sonra üzerinde oynanan genleri ayrıştırıp asıl aradıkları adamı bulmuşlar.

'puny humans..'
‘puny humans..’

Yeni bulunan bu gene Lin28  deniyor. Metabolizmayı olduğundan daha gençmiş gibi düşündürüp, daha iyi çalışmasını sağlıyor. Yine de bu gelişme kalpteki yaraları tedavi etmeyecek gibi duruyor. (Hem fiziki hem de manevi yaralardan bahsediyorum, kaslar filan iyileşme sürecine dahil değil!)

Yani bu teori eğer insanlar üstünde başarıyla uygulanabilirse kaybedilmiş uzuvlar ve organların yeniden oluşturulması söz konusu olabilir. Sanırım, bu seviyeye gelmişken gelişmelerin devamı da gelecektir. Hepimizin Wolverine gibi iyileştiği günleri görmek dileğiyle!

kasılmazsanız okuyun: http://www.cell.com/abstract/S0092-8674%2813%2901278-6

Yazar

Lisans bitti, yüksek lisans bitti, askerlik bitti ama yazmaya ve FRP'ye olan ilgisi bir türlü bitmedi. Tam bir Frp tutkunu, hoş sohbet, biraz umursamaz biraz da tembel. Nerede kötü adam varsa onu sever. İyilikten hoşlanmayan bir süper kahraman. Bir Batman değil ama bir Robin. İzini bulmak için Facebook'a Seçkin Özcan yazmanız yeterli. Face'i var, sohbet için. Bir de artık kızılı var.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.