Bildiğiniz gibi Zaman Çarkı dizisinin gelmesi şerefine, dizide isimleri geçecek olay ya da kişilerin önemini anlatmak için bir hype treni başlattık. Geçtiğimiz haftalarda evrenin genel olarak yaratılışından bahsettikten sonra Aes Sedailer’i anlatmıştık. Bugün ise, üçüncü çağın en önemli olaylarının başlamasına sebep olacak kadını: Terkedilmişler’in korkulu rüyası, Mavi Ajah’ın efsanesi, Ejder’in akıl hocası Moiraine Damondred’i anlatmaya çalışacağız.

Zaman Çarkı döner, çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde, mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da; henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Geekyapar’da bir yazı yükseldi. Yazı, başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar ne de bitişler vardır. Ama yine de bir başlangıçtı.

Moiraine Damondred’in hem Zaman Çarkı dizisinin ilk oyuncu seçimi olmasının hem de hype trenimizin, ilk karakter yazısına konuk olmasının bir sebebi var. Zaman Çarkı kitaplarındaki tüm olayların başlamasına sebep olan, iyi ve kötünün savaşında her zaman en cephede yer alan Moiraine, Efsaneler Çağı’ndaki en büyük Aes Sedailer’i bile gölgede bırakacak kadar önemli bir karakter. Dediğimiz gibi, her şeyin onunla başlamasının bir sebebi var.

Varlıklı bir hayat mı? Memleket bu haldeyken mi?

Moiraine, Cairhien’in en önemli ailelerinden biri olan Damondred ailesinin en küçük kızı olarak dünyaya geliyor. Daha on altı yaşındayken yönlendirebildiğini önlenen Moiraine, tüm o gösterişli ve şatafatlı hayatı bir kenara itiyor ve bir Aes Sedai olmak için Beyaz Kule’ye gitmeye karar veriyor. Böylece artık Damondred soyadını geride bırakarak sadece Moiraine kalıyor ki bu da ona fazlasıyla yetiyor.

Aes Sedai olmak öyle kolay iş değil. Daha küçük yaşlardan bir çömez olarak başladığınız Aes Sedai yolculuğunuzda, diğer Aes Sedailer’in görüşleri doğrultusunda önce Kabul Edilmiş’liğe terfi eder daha sonra da Yemin Çubuğu’nu tutarak Üç Yemin eder ve Aes Sedai olursunuz. Her bir günü cehennemden farksız olan bu zorlu eğitim sürecinde en büyük dostlarınız ve tabii ki düşmanlarınız tıpkı sizin gibi Aes Sedai olmak isteyen diğer çömezlerdir. Moiraine’in ise bu konuda şansı yaver gider ve kendisine Siuan Sanche isminde bir oda arkadaşı bularak çok kısa bir süre içinde dost olurlar. Bu ismi aklınızda iyi tutun, zira kendisi evrendeki bir diğer çok önemli Aes Sedai olacak.

Yeminim var, yeminim var!

Zaman Çarkı evrenindeki en önemli olaylardan biri olan Aiel Savaşları sırasında artık birer Kabul Edilmiş olan Siuan ve Moiraine, Sırların Koruyucu Gitara Moroso’ya hizmet ederken kehanet yeteneğine sahip olan Gitara: Işık’ın şampiyonu Ejder’in, Ejderdağı’nın eteklerinde yeniden doğduğunu söyler ve ardından can verir. Bu sırada Gitara ile odada bulunan iki kişi olan Siuan ve Moiraine, bu kehaneti kendilerine saklamaya, bundan sonraki hayatlarını Ejder’i bulmaya ve onu, Karanlık Varlık ile yapılacak son savaş olan Tarmon Gaidon’a kadar, ölümleri pahasına korumaya yemin ederler.

Bu yemini etmelerinin ardından kısa bir süre sonra aynı günde Aes Sedai’liğe yükseltilen Siuan Sanche ve Moiraine Damondred, Ajah seçimini de birlikte yapar ve Mavi Ajah’ı seçerler. Artık Mavi Ajah’ın birer temsilcisi olan kahramanlarımızdan Siuan Beyaz Kule’de kalırken; Moirane, Yenidendoğan Ejder’i bulmak için arayışına başlar ve yollara düşer. Yolculuğunun ilk durağı olarak Kandor’a giderken yolda Al’Lan Mandragoran adında bir savaşçı ile tanışır ve onu muhafızı olarak seçer. Böylece artık Ejder’i arama macerasında yalnız olmaz.

“Çark dilediği gibi dokur”

Tam on dokuz yıl boyunca, bakın on dokuz yıl diyorum, Yenidendoğan Ejder’i bulmak için Ejderdağı’nın etrafını dört dönen Aes Sedaimiz, sonunda tüm olayların başladığı yer, Andor şehrinin küçük bir kasabası olan İki Nehir‘e varır. Burada Rand, Mat ve Perrin isimli üç gence rastlayan Moiraine, bu üç gencin de birer Ta’veren olduğunu fark eder. Karanlık Varlık’ın, bu gençlerin peşinde olduğunu anlar ve onları himayesine alarak peşlerindeki Trolloc ordularından kaçar.

Fakat İki Nehir’de Moiraine’in bulduğu “tuhaf” insanlar bununla sınırlı kalmaz. Egwene adındaki genç bir kızın yönlendirebileceğini ve belki de tarihin gördüğü en iyi Aes Sedai’lerden biri olabileceği anlayan Moirane Sedai onu da yanına almak ister. İki Nehir köyünün Hikmet’i Nynaeve ise Moiraine’e güvenmez ve İki Nehirli gençleri korumak için o da Moiraine’in kervanına katılır. Moiraine ise Nynaeve’in, bunca zaman yönlendirdiğinin farkında olmadan Tek Güç’ü kullandığını anlar ve tıpkı Egwene gibi Nynaeve’deki büyük potansiyeli görür. Böylece Moiraine, İki Nehir’den tam yedi kişilik bir kervanla birlikte yola çıkar.

Böylece artık ekibimizin liderini tanıdık, heybelerimizi hazırladık ve yola çıktık. Moiraine Sedai, yolculuğumuzun büyük bir kısmında Karanlıkdostlarından bizi koruyacak kişi olsa da onu da bu yolculuğunda korumak için yemin eden birisi olacak. Biz de gelecek hafta o kişiyi hype trenimize konuk alacağız ve al’Lan Mandragoran efsanesini anlatacağız. Şimdilik hoşça kalın, her zaman gölge ve su bulun!

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.