Disney Ceo’su Bob Iger, Star Wars filmlerinin geleceği hakkında konuştu. Solo: A Star Wars Story filmi üzerinden bir örnekle gelen Iger, gelecek filmlerde niceliğe değil niteliğe önem vereceklerini söyledi.

George Lucas’ın 70’lerde çektiği ilk Star Wars üçlemesi herkesin gönlüne taht kurmuştu. 2000’lerde çektiği ikinci üçleme bazılarını kızdırmış ve 2010’larda Disney’in çektiği son üçleme, tüm seyirciyi tek yürek yapıp, herkesi hayal kırıklığına uğratmıştı. Bob Iger, bir röportajında Star Wars serisinin gidişatı hakkında açıklamalarda bulundu ve günah keçisi olarak Han Solo’yu seçti.

Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story filmi 2018’de çıktı ve Han Solo’nun originini anlatıyordu. Onun, Solo adını nasıl aldığını ve ilk üçlemedeki konumuna nasıl geldiğini bu filmde gördük. Film ne eleştirmenlerden çok düşük not aldı ne de gişede çakıldı ama yine de bir şekilde arada kaynayıp eridi, en az izlenen Star Wars filmi oldu. Seyirciyi ikiye bölen Rouge One filmi ve tüm üçlemeler dâhil olmakla birlikte tüm serinin gerisinde kalan Solo filmi üzerinden Bob Iger’ın Star Wars stratejilerine eleştirisi şu şekilde:

“Lucasfilm’in ilk altı Star Wars filminin ardından bir Star Wars üçlemesi yaptık ve oldukça başarılıydı. Rogue One ve Solo adında iki tekil film daha yaptık. Rogue One hiç fena değildi ama Solo bizim için hayal kırıklığı yarattı. Bu durum bize durup düşünmek için fırsat verdi ve fazla agresif ilerlediğimizi fark ettik. Biz de biraz geri çekilmeye karar verdik. Star Wars filmleri geliştirmeye devam ediyoruz ve yeni bir tane yaptığımızda bunun doğru olacağından emin olacağız.”

Bunun gibi bir söylemde bulunmakla Sayın CEO burada kısaca; öyle her şeye para harcamayacağız, attığımızla vuracağız diyor. Temelde böyle bir açıklama gelmesi seyirciyi rahatlatacak bir şey olsa da son üçlemeye toz kondurmayıp zaten kimsenin çok da umurunda olmamış olan Solo üzerinden böyle bir açıklama yapması biraz şaşırtıcı. Dizi cephesinde de işlerin gayet yolunda gittiğini göz önünde bulundurduğumuzda muhtemelen bundan sonra filmlerde de daha fazla bebek Yoda ve belki de bebek Darth Vader göreceğiz. Star Wars filmlerine tok olsak da Mandalorian veya Andor dizilerinin kalitesinde filmler çıkarabilirlerse tekrar iştahımız açılacaktır.

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.