Para için yapılacak şeyler vardır, yapılmayacak şeyler vardır. Fakat bu şeyler insandan insana ve daha da önemlisi, paranın miktarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin “Para için mezar kazar mısınız?” sorusuna bazı insanlar evet derken, diğerleri hayır diyebilir. Öte yandan büyük şirketler için bu, cevabı çok daha belli olan bir soru. Yani büyük şirketler kendilerine sorulan “Para için mezar kazar mısınız?” sorusuna, genellikle ellerindeki küreklerle birlikte,Mezar açılış videosu bile yaparız cevabını veriyor. Bunun en güzel örneği olarak geçtiğimiz sene Disney, tek tek eski animasyonlarının mezarlarını açtı ve her birine live action uyarlama yaptı. Peki, bu Disney’e yetti mi? Tabii ki hayır. Lion King’in live action uyarlaması, devam filmiyle geri dönüyor!

Bundan tam olarak bir sene önce aynı yıl içerisinde çıkan Aladdin ve Lion King live action uyarlamaları Disney’in kasasına oldukça güzel bir para sokmuştu. Her ne kadar öyle ahım şahım beğenilmeseler, hatta biraz dalga geçilseler bile, insanların sırf merak ve nostalji duygularına hitap ederek büyük bir başarı yakalamışlardı. Aladdin bir milyon dolar, Lion King ise bir buçuk milyon dolar barajını geçerek yapımcıları Disney’e küçük bir servet kazandırdılar. Bu yüzden de Disney eski dostu küreğe şöyle bir baktı, “Acaba daha derine inebilir miyim?” diye düşündü ve kazmaya başladı. Böylece hem Aladdin’in hem de Lion King’in devam filmlerine onay verdi.

Deadline ve The Holywood Reporter’ın haberlerine göre Disney, Aladdin’i, daha önce animasyonların da anlatmadığı orijinal bir hikâye ile devam ettirmek isterken, Lion King’e bir prequel yani ilk filmden önceki olayları anlatan bir devam filmi çekme niyetinde. Mufasa’nın orijin hikâyesini olan Lion King’in ikinci filmini, Moonlighter’ın yönetmeni Barry Jenkins’in yönetmesi planlanıyor. Artık bundan sonrası haklarında hayırlısı…

Şimdi, Disney’in inanılmaz riskli ve çocukluğumuzun anılarına kast eden planlarını eleştirmek istiyorum ama bir yandan da adamlara hak vermeden geçemiyorum. Her iki filmiyle de bir milyon dolar barajını geçen şirketin, bu filmlerin devamlarını çekmek istemesi ve daha çok para kazanmaya çalışması çok doğal. Fakat olayın ürkütücü yanı, devam hikâyelerinin daha önce hiç görücüye çıkmaması. Yani bize tamamen orijinal iki film verecekler ama bu iki filmdeki fikirleri beğenilmezse ağır bir eleştiri yağmuruna tutulmaları işten bile değil. Ha, devam filmlerinin ikisi de yine bir milyon dolar barajını geçerse bu eleştiriler Disney’in ne kadar umurunda olur, orası da muamma. Artık gözyaşlarını dolarlarla silerler.

Sizin bu konu hakkındaki fikrinizi merak ediyorum açıkçası. Sizce Disney para kazanmak için daha ne kadar derine kazacak? Lion King ve Aladdin filmlerinin devamları sizin için iyi bir fikir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.