Şu yaştan sonra kaderde finans haberleri girmek de varmış. Samimiyetle söylüyorum, bir kere bu topa girmemiş olsak gerçekten devamını getirmez; bir yerde ilgilenmeyi keserdim. Ve lakin ilk adımlarını paylaştığımız bir hikayede gelişmeler yaşanınca aktarmamak da olmaz. Böylelikle geldik buraya. Disney – FOX – Comcast arasında megaşirket üçlüsü dönüyor. Geek dünyası da nefesimizi tuttu, son noktayı bekliyor.

Kısa bir özet: Walt Disney Corporation, 20th Century FOX’un üretim kanatlarını satın almak üzere 52 milyar dolarlık bir teklifte bulunmuştu. Ülkemizin pek çok bakanlığının yıllık bütçesinden fazla olan bu teklif FOX tarafından kabul edilmiş; akabinde Amerikan Rekabet Kurulu anlaşmayı incelemeye başlamıştı. Gelecek sene bitmesi beklenen inceleme esnasında Comcast bir akbaba gibi uçup, 65 milyar dolar önermişti. Bugün de buradayız.

Comcast Fox

FOX bu teklifi reddetmiş gibi gözüküyor. Disney, karşı teklif olarak kendi miktarını 71.3 milyar dolara çekerek Comcast’i devredışı bırakmış. Comcast tekrar deneyebilir, fakat FOX yönetim kurulu bu karşı teklifin de reddedilmesi konusunda hırs ve hevesle çalışıyor. Neden? Disney’yi daha çok sevdikleri için değil elbette. Comcast aynı zamanda bir internet sağlayıcı ve kablolu TV sağlayıcısı olduğu için, Comcast/Fox birleşmesi bambaşka problemler yaratıyor.

Amerikan devleti daha önce de Comcast’in hem sağlayıcı, hem dağıtıcı, hem üretici olmasına karşı çıkmış ve Comcast NBC’yi satın aldığında bir yıl geçerli olacak bir takım önlemler koymuştu. Bu önlemlerin süresi dolarken gelen Fox teklifi, Amerikan Rekabet Kurulu’nu iyiden iyiye işkillendirebilir. Aynı zamanda Comcast ve Fox’un satın alınması istenen kısımları arasındaki çakışmalar da lojistik olarak işleri iyiden iyiye dellendirecektir.

Bu sebeplerden dolayı şimdilik Fox yine Disney istikametine gidiyor gibi gözüküyor. Ancak hiçbir şey belli olmaz. Bizim temennimiz anlaşmanın en kısa zamanda bitmesi, çünkü bir daha gerçekten finanslı haber yazmak istemiyorum ya…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.