An itibariyle Boxofficemojo veya muadili sitelerin 2016’nın en çok izlenen filmleri listesine bir bakarsanız, çok acayip bir tabloyla karşı karşıya kalacaksınız. 10. Sıradaki filmden, 5. Sıradaki filme kadar liste makul bir şekilde akacak. Sonra dördüncü sıradan itibaren, üst üste The Jungle Book, Finding Dory, Zootopia ve Captain America: Civil War’ı göreceksiniz. Üstelik dördü de 1 milyar bandının ya hemen altında, ya da üstünde olacaklar.

Sonra kafanızı çevirip, senenin büyük gişe yapması beklenen diğer filmlerine bakacaksınız, ve onların arasında illa ki Rogue One: A Star Wars Story, Moana ve Doctor Strange’i de sayacaksınız. Sonra da fark edeceksiniz ki, bunların hepsi Disney filmi. Ve Disney’nin, Rogue One sayesinde, senenin en çok izlenen ilk beş filminden beşini birden piyasaya sürmüş olma ihtimali var. Onun da ötesinde, Disney için şu çok gerçek ihtimal de olasılıklar dahilinde: Amerikan sinema tarihinin en bereketli yılını yaşayan şirket olmak.

ZOOTOPIA – The modern mammal metropolis of Zootopia is a city like no other. Comprised of habitat neighborhoods like ritzy Sahara Square and frigid Tundratown, it’s a melting pot where animals from every environment live together—a place where no matter what you are, from the biggest elephant to the smallest shrew, you can be anything. But when optimistic Officer Judy Hopps arrives, she discovers that being the first bunny on a police force of big, tough animals isn’t so easy. Determined to prove herself, she jumps at the opportunity to crack a case, even if it means partnering with a fast-talking, scam-artist fox, Nick Wilde, to solve the mystery. Walt Disney Animation Studios’ “Zootopia,” a comedy-adventure directed by Byron Howard (“Tangled,” “Bolt”) and Rich Moore (“Wreck-It Ralph,” “The Simpsons”) and co-directed by Jared Bush (“Penn Zero: Part-Time Hero”), opens in theaters on March 4, 2016. ©2015 Disney. All Rights Reserved.

Bu rekor, 2015’i inanılması güç bir şekilde geçiren Universal’e aitti. Geçen sene Jurassic World ve Furious 7 ile turnayı gözünden vurup, bir de Minions ile zafer turu atan Universal toplamda 6.89 milyar dolar gişe elde etmişti. Disney bu rekorun peşinde. Şimdiden dünya çapında 5.8 milyar dolarlık gişe hasılatı elde ettiler ve 5 milyar dolar barajını en hızlı aşan stüdyo oldular. Böylelikle kendi tarihlerinin gelmiş geçmiş en bereketli senelerini de yaşamış oldular elbette.

O 6.89 milyarlık rekor tarihe kavuştu, orası kesin. Ancak bize sanki bu rekorların çok da önemli olmadığı yıllardaymışız gibi geliyor. Senede üç dört büyük film çıkıyor, filmler milyar barajını çok daha rahat aşıyor… Bize öyle geliyor ki, bu rekorlar birkaç sene daha böyle el değiştirecek, geliştirilecek, birkaç firma etrafında dönecek. Sonra biri, gerçekten efsane bir sene yaşayacak ve akabinde bir beş altı sene falan daha rekor konuşmayacağız. Bunu da yapmaya en büyük aday Disney şüphesiz. Ama işte o büyük seneleri, bizce 2016 değil…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.