Günümüze kadar animasyonların geneli “daha küçük yaştakiler için yapılmış” gibi bir düşünceyle yargılansa da, aslında temeline bakıldığında ana ve yan fikirleriyle büyük ölçüde yaşanmışlık, bilgi ve birikim gerektiriyor. Evet, sahiden de öyle; ister kabul edin ister etmeyin. En basit ve görülebilir örnek olarak şunu verelim o halde; küçükken severek izlediğiniz bir çizgi filmi/animasyonu büyüdüğünüzde tekrar izleyin ve bakalım yapılan esprileri anlama kapasiteniz ne kadar değişmiş. Çocukluk dönemlerinizdeki favori serilerinizin ve filmlerinizin aslında o kadar da masumane olmadığını ve hepsinin altında ne kadar reddederseniz reddedin mutlaka derin ve büyük anlamlar yattığını kabul edin artık.

Son zamanlarda bu bilinçaltından işlenen metinlerle bir mesaj verme olayı fazla moda oldu tabii. Daha geçenlerde Frozen’da eş cinsel ilişki ihtimaline yönelik bir yazı yazmıştık, hatta bizzat hayranların bunu istediğini de belirtmiştik. E hal böyle olunca, bu tür yapımları üstlenen şirketler de gittikçe cesur hale geliyor. Bakın mesela, Disney’in o efsanevi animasyonlarından biri olan Beauty and the Beast için 17 Mart’ta live-action filmine bile bu cesaret fazlasıyla yansımış. Nasıl mı? Şöyle ki: Gaston ve LeFou çekim gücünün esintilerini filmde görebiliriz!

asd"Dat ass, tho." -Gaston

Evet evet, gerçekten de resmi açıklamalarla onaylanmış bir vaziyet bu. Bill Condon’ın sözlerine göre LeFou’nun “cinsel davranışlarla beraber gittikçe artan arabuluculuğu, aslında LGBT’nin ekranlara yansımasının yolunu açan bir durum” imiş.

“Bu yalnızca, böyle türde hislere sahip olduğunu fark eden biri ile ilgili. Ve Josh bu malzemeyi ince bir dahilikle işlemeyi başarıyor. Zaten filmin sonunda da bunu başarıyor olacağız, ki böyle bir şeyin de sırrını açıklamak istemiyorum. Ama bir Disney filminde, özellikle en cinsel yönde anlar olması gerçekten hoş.”

LeFou ve Gaston arasında çok bariz bir yakınlaşmanın olacağını, en azından filmde bizim bunu net bir şekilde göreceğimizi, henüz kelimenin tam anlamıyla söylemeseler de; yapımda emeği geçenlerin bu yönde sarf ettiği cümlelerle bu türden bir umuda girmemiz ne kadar doğru, siz karar vermek ister misiniz? Ha bir de durun, Condon sözlerine ekleme yapıyor:

“Bu olay umarım ki tavırları değiştirecek ve de gerçek sosyal gelişim meselesini gündeme getirecek.”

screen-shot-2016-11-14-at-12-05-21-pm"Aman ağzımızın tadı bozulmasın Gaston Bey." -LeFou

Filmin, animasyonla aynı doğrultuda gideceğini ve elbette aynı şekilde şahane olacağını gelen trailerlardan ve diğer bilimum çoğu şeyden görmüştük. Ama gel gelelim Gaston ve LeFou arasındaki o ‘şey’in ne kadar derin ve elle tutulabilir somutlukta olacağı konusunda çok sağlam kazığımız yok ne yazık ki. Yine de gelen yorumlar, sözler üzerinden bu yorumları güçlendirebiliriz sanırsam.

Condon aynı zamanda Ashman’ın, Beast’in durumunu “AIDS için metafor” şeklinde gördüğünü belirtmiş son olarak. Beast’in laneti yüzünden, onu seven herkese gelen hüznü buna yormuşlar. Bir bakıma dıdısının dıdısı şeklinde uzak referanslar olsa da, makul ve ince elenip sık dokunulunca gayet oturaklı ihtimaller gibi geliyor kulağa bu durumlar, ne dersiniz?

“Peri masallarının feminist açıdan yeniden uyarlaması” olduğu için bu projede yer aldığını belirten Emma Watson’ın baş rolünde Belle’i canlandıracağı Beauty and the Beast’in çıkış tarihi 17 Mart! Takvimleri işaretleyin, bilet sitelerini iyi takip edin! En önemlisi de izlerken, animasyonunda eğlendiğiniz kadar eğlenmeyi ihmal etmeyin!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.