Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. hakkında herhalde en az yüz kötü eleştiri, iki yüz tane “bıraktım artık”, üç yüz tane de “reytingler de battı zaten” yazısı görmüşümdür. Pek anlamlandırabildiğim bir şey değil bu. Bana göre dizi, izleyicide biraz kopukluk yaratmasına rağmen her geçen gün bir kat daha üzerine koyuyor. Evet, yazarların şoke edici olmasını planladığı şeyler genelde çok şoke edici olmuyor, çünkü dizide genel bir uçarılık var, tam içerisine giremiyorsunuz, ağırlığınızı veremiyorsunuz. Ama Amerikan düz televizyon dizilerinin çoğuna göre daha üretken olduğu da aşikar.

vlcsnap-2014-02-06-02h31m40s172

Ama ben buraya size bunu söylemek için gelmedim. Ben, eğer Agents of S.H.I.E.L.D.’ı bir noktada bıraktıysanız, geri dönmeniz gerektiğini söylemek için geldim, zira dizi potansiyeline kavuşmuş gözüküyor. Haftalardır borazanı öttürüldüğü gibi Marvel’ın eski kötülerinden Deathlok resmen diziye entegre oldu, artık resmi çok net çizilmiş bir ana kötümüz var (The Clairvoyant) ve her şeyin güllük gülistanlık olduğu otobüs içten çatırdamaya başladı.

Dürüst olmak gerekirse Agents of S.H.I.E.L.D. S01E13 ile ilgili beni en hareketlendiren şey de bu oldu. Dizi ne bir aksiyon dizisi, ne de bir süper kahraman dizisi değil, olmaya da çalışmamalı. Ward’ın son sahnede söylediği cümle var ya? İşte Agents merkezini o cümle üzerine kurmalı. İlla tüm ekip birbirine kıl kapsın demiyorum, o durum için Homeland hâlâ var zaten. Ama S.H.I.E.L.D. karanlık bir örgüt, kimin kime güveneceğinin belli olmaması, en azından ekibin örgüte kafa tutması, bürokrasiyle cebelleşmesi lazım. Çünkü Agents’ın merkez teması olarak casusluğu belirlemesi lazım.

agents of s.h.i.e.l.d.

Bu uğurda mevzunun İtalya’da geçmesi ve zaman atlamalı bir strüktür izlemesi bu bölüme çok yakışan bir tercihti. Oraya casus filmleri ve dizilerinin vazgeçilmezi tren operasyonu koymak kimin aklına geldiyse dizinin anahtarlarının ona verilmesi lazım. Çünkü belli ki bu bölümün yazarı pek çok eleştirmenin eksik gördüğü yerin kapatılması gerektiği konusunda onlarla mutabık olmuş. Çıta yeterince yüksek değil dendi, çıta fezaya çıktı; çizgi romanlara bir bağı yok dendi, Deathlok geldi, şimdi bir de Skye’ın Asgard‘lı olduğu falan çıkarsa iyice üstüne tuz biber olacak.

Velhasıl kelam, Agents of S.H.I.E.L.D. en sonunda atardamarını buldu. Diziden can akıyor şu an. 13 bölümdür ilk defa, 14. bölümü merakla bekleyerek günü kapatıyoruz. Bence bir göz atın. Eğlenceli bir dizi dönüyor oralarda.

vlcsnap-2014-02-06-02h28m37s141

Not: Agent May’i Avengers’a sokmak için imza falan toplamak gerekiyorsa toplayalım, bir yere başvurulacaksa başvuralım sahipsiz kalmasın bu kadın. O nasıl bir reyizliktir öyle?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.