Ve finale geldi Daredevil en sonunda. Şimdiden söyleyeyim, çok sıkıntılı noktaları vardı. Tüm sezon yaptıklarının aksine bazı şeyleri çok hızlıca geçtiler, tökezlediler. Sonunda ulaştıkları yer o yüzden biraz daha anlamsızdı. Görsel olarak bazı noktalarda eskisi kadar etkili değillerdi. Çok vurucu olması gereken yerler o yüzden hafif kaldı. Oyunculuklar bile yer yer zayıftı bu bölümde. Ama en nihayetinde; bölümü kalbim hızlıca ata ata, tüylerim diken diken olmanın kıyısında, suratımda tatmin bir gülümsemeyle izledim. Evet, Daredevil ilk bölümlerinde verdiği izlenim gibi MCU’nun gelmiş geçmiş en iyi işi olamadı. Ama yine de, şu şüphe götürmez bir gerçek: Daredevil harika bir dizi…

Tek tek dertlerimi sıralayayım, aradan çıksınlar. Urich’in cenazesinden sonra eşiyle Karen arasında geçen diyalog, geçen dediğimiz dertleri kanalize etti biraz. Nefret anlamlı bir yere yöneldi. O an Ben’in eşini öyle görmek, insana gerçekten de Kingpin’i tokatlamayı arzulatan bir şeydi. Ama sonrası flulaştı biraz. Evet,  Owlsley’nin B planının Hoffman üzerinden olması anlamlı bir hamleydi, önceden planlanmadığı izlenimini vermedi. Ama Daredevil’ın bir anda kendisini ele geçirmesi, adamın sorunsuz polise gidebilmesi biraz çabucak konu ilerlesin diye yapılmış şeylerdi.

Daredevil S01E13 Daredevil

Konunun gitmeye çalıştığı yer, en sonunda rollerini kabul etmiş iki karakter, Daredevil ve Kingpin arasında son bir yüzleşme yaşanmasıydı. Baştan söyleyeyim, dizinin bu iki kişiyi de bu oyuğa oturtmuş olması belki de dünyanın en anlamlı, en güzel şeyi; ve diziyi de iyi yapan şeyin bizzat ta kendisi. Kingpin’in en sonunda yaptığı “ben bu hikayedeki iyi adam değilim” konuşması ve finalde hapishane duvarına bakışı bilhassa, muazzam usta darbeleriydi. Hakeza Murdock’un hukuk ve kahramanlık arasındaki ince çizgide kendini konumlandırdığı yer de öyle.

Fakat görsel olarak bocaladı bunları yaparken dizi. Kingpin – Daredevil dövüşü olabileceğinin yarısı kadar bile etkileyici değildi. Hatta dizinin ilk bölümlerdeki bazı kavgalarına kıyasla, çocuk elinden çıkmış gibi kaldı. Fakat görüntüyle ilgili tek problemim bu değildi. Allah aşkına, bu diziye “akrobatik Batman” dedik, fakat sonra da “kendine ait bir tarzı da var” diye ekledik. Yani o kostümü öyle yapıp, beni üzmeye ne gerek vardı şimdi?

Daredevil S01E13 Costume

Peşinen söyleyeyim, malum Daredevil’ı muhtemelen Jessica Jones, Luke Cage ya da Iron Fist üçlemesinden birinde görme şansımız yüksek. O kostüme bir modifikasyon yapacakları da kesin; neticede yeni kostüm yeni ürün demek. Eğer dinleyen, okuyan varsa Allah’ını seviyorsa o kaşları kaldırsın kostümden. Göz çevresini dümdüz yapsın. Siyahları azaltsın. Şu haliyle kostüm Batman’den çok aşırılmış duruyor; üstelik iyi Batman bile değil. Yemin ediyorum o kostümü görünce aklıma meme uçlu Batsuit geldi, şaka etmiyorum…

Evet, biraz huysuzlanıyorum, farkındayım. Çünkü bunun gerçekten de MCU’nun alıştığımız kalitesini dahi aşan, bambaşka bir şey olma ihtimali vardı ilk bölümlerdeki çizgisiyle. Olamadı. Son iki buçuk bölümde tökezledi biraz. Bu da beni hayal kırıklığına uğrattı açıkçası. Ama siz benim yüksek beklentilerimden oluşan gönül kırığımı umursamayın. Daredevil hâlâ MCU’nun en “başka” işlerinden biri. Hâlâ şu an yayınlanan en iyi süper kahraman dizisi. Hatta hâlâ şu an yayınlanan en iyi dizilerden biri. O yüzden, evet, kostüm tam olmamış, bazı şeyler çok aceleye getirilmiş, ama ben geçen yazıda söylediğim gibi, tatmin bir vaziyetteyim şu an. Tebrikler Marvel, tebrikler Netflix!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

12 Yorum

 1. sonunda o fiyasko filmden sonra birileri daredevil’in hakkını verdi. sanki frank miller’in elinden çıkmış gibi dizi buram buram kalite kokuyor. özellikle hell’s kitchen’ın karanlık havası ve dövüş koreografileri harika olmuş. tabi bunların yanında son bölümde az da olsa gözüken kostüm dizinin cazibesini götürüyor. belki henüz geliştirme aşamasında daha da geliştirilecek ama sanki dizinin yaratıcısı çizgiromanları hiç okumamış gibi gitmiş deadpool cosplay’i yaratmış. o kızıl renkli sade ve üzerinde “dd” sembolü olan kostümü görmek için can atıyordum. sözün özü çok kaliteli bir yapım olmuş umarım kendisini civil war’da görürüz, daredevil’siz civil war olmaz. gelecek sezonda bullseye ile elektra’yı görmek dileğiyle..

 2. Tamam kostümdeki siyah kısımlar kırmızı olsaymış iyi olurmuş ama bize yarım sezon boyunca bakın bu adam hayvani derecede gelişmiş duyulara sahip olabilir ama sonuçta insan kestiğinizde kanıyor diye gözümüze gözümüze soktuktan sonra deriye dönerlerse kafayı yerim. İncik ve önkolun darbelere dayanıklı bir katmanla örtülü olması gayet mantıklı. Siyah-kırmızı renk şeması, DD’nin eksikliği ve “Aga n’oluyoruz?” ifadeli kask dışında hoş olmuş bence.

 3. valla bence kostüm güzel ama o mask berbat duruyor bildiğin batman aq yani 😀 😀 bide ilk 2-3 bölümün kalitesine yetişemedi dizi final falan çok çerezdi .

 4. bu kostüm dizide içime sinmeyen tek şey olabilir boynuzlar batmanin kulakları gibi olmuş son kavgada fisk adamı kaldırınca aha bane diyen bi benmiyim

 5. Daredevil hakikaten de süper kahraman dizisinin ötesinde bir şey. Marvel’ın şimdiye kadar bunu sağlayabildiği bir işi yoktu ama Batman’e en yakın karakterleri sayesinde bunu başardılar. Orijin hikayesini yaklaşık 13 saate yaymaları da oldukça iyiydi, bölüm sonunda karakterlerin duygularını yaşarken dizinin izleyiciyle karakterleri bütünleştirebildiğini fark ettim. Bunda da hikayenin 13 bölümdür yavaş yavaş işlenmesinin payı büyük.

 6. Ah finaller yok mu!? Bi dizinin ne kadar iyi olduğunu finali, Netflix gibi bir yıl icraat yapmayacak bir sistemde sezon finalleri de belirler. Final duygusal yönden çok sağlamdı. Nelson & Murdock; Kingpin’in Vanessa, İncil, öfke patlaması ve duvar sahnesi; dövüş sonrası Daredavil’ın imajı… Ancak 13 bölümdür beklediğim dövüş, efsane dizinin efsane finaline en fazla “iyi” notuyla eklendi. Kostüm her yönüyle Batman’di. Tamam karanlık kahraman, gölgelerdeki dövüşçü özelliklerini paylaşan kahramanlar aynı giyim tarzını da paylaştı diyelim. Ama o dövüş sitili nedir öyle? 12 bölümdür değişmeyen (ancak gelişen) dövüş stili kostümü görünce bari kostüm gibi bende odun olayım mı dedi? Akıcılığıyla kalbimi kazanan bir dövüş stili nasıl olur da Bane-Batman dövüşündeki gibi kasların konuştuğu kesintili kasıntı bir hale dönüştü? (Kingpin’in DD’i havaya kaldırdığı sahnede bir Bat-break geliyor diye çok korktum. O gelmesede daha hafifi geldi olmamış dedirtti) Çekim bile dövüşün başında sırf kostümü gösterme amaçlı değişti. (low angle denen bi teknik denendi normalde çok işe yarayan bu teknik dizide alışıldık olmadığından ucuz durdu) Çok eleştirdim sanki ama inanın sevgimden eğer ortalama bir dizi olsa beklentimi bu kadar arttıracak dövüşler sergilemese final dövüşünden süper diye bahsedebilirdim de. Zaten Kingpin’in döneceğine inancım var ozaman daha iyisini görürüz. Hatta o kadar ki bu aktörle Kingpin spin-off u, sonra filmi ardından tüm MCU yu yok edeceği bir crossover yapsalar yine izlenir. Daredevil izleyin, izlettirin. Bir kahraman dizisi nasıl olur feyz alın sevgili geek halkı!

 7. Ali Ekber Özgen Cevap ver

  Kostümü görünce, DD nin tüm ciddiyeti gözümde söndü hatta gülmeye başladım. Kask batman/Flash karışımı olmuş. Zırh için fazla yorum yapmayacağım fakat göz bölgesi yüzünden flasha benzetiyorum. Finaldeki döğüş bana birden filmini hatırlattı. Bayağı önceden izlemiştim fakat tüm dövüşü birden hatırladım. Bana göre yetersizdi. Zaten dizi 7. bölümden sonra dövüş yeteneğini kaybetti. Ondan önceki sahneleri çeken siz… Çok yetersiz kaldı. Fakat canımı da sıkmadı. Ağzımda kötü bir tat da bırakmadı. İzlenmelidir.

 8. daha ismi belli olmadan DD imkansizdi, genelde ilk kostumler eksik/garip olur zaten. DD ile birlikte duzenlemeye gidilecektir, cok onemsenecek bir durum yok bana kalirsa.

 9. rüzgar mavracı Cevap ver

  Simdi bitirdim diziyi. Yazdiklarinin altina imzami atarim kesinlikle, kostumden ve finalden bendentam tatmin olmadim. Bunun nedenide bolumun basindan sonuna kadar Kingpinin tarafini tuttugumdandi. Benimde boyle bir huyum var iste Zeki, herzaman 2.bir plani olan kotu adamlara bayiliyorum. Bak mesela breaking bad-walter white, ve izleyenler bilir ezel dizisinde cengiz gibi. O fbi.nin evinden alip gotururken vanessayla konusmasi o yuzuk fln adama iyice sempati duymamizi saglamadimi? Hikayedeki kotu adam benim diyip kendisini kurtartmasi fln muazzamdi. Daredeville yaptigi dovustede bastan sona kingpini tuttum zaten. Neyse 2.sezon gelecek Allahtan orda yine goruruz kendisini elektra ve bullseye esliginde. Ya ben aslinda kingpinide sevmem ha ama Vincent Donofrio abimiz sevdirmekle kalmadi hayrani yapti kendisine burda selam soyluyorum ve ayrica manisadaki dayimlarada selamlar

 10. Yiğit abi bu Karen Page çizgi romanlarda Daredevil ın sevgilisi mi ? Eğer sevgilisiyse neden sezon boyunca hiç işlemediler ? 2. Sezon mu işliycekler ?

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   sevgilisiydi bir aralar. baya da fırtınalı, üzüntülü bir ilişkileri vardır. vakit bulursan daredevil: yellow’u okumanı öneririm bu ilşiki üzerine.

   dizide işlememelerinin sebebi, muhtemelen daredevil’ı elektra’ya saklıyorlar. karen’ı kuvvetle muhtemel foggy’yle yüzgöz edeceklerdir.

   • Teşekkürler verdiğiniz bilgi için son bir şey daha sormak istiyorum. Elektranın 2. Sezonda olacağı kesin mi ?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.