Bir diziye üç sene ara verdikten sonra geri dönmek zor olsa gerek. Seyircinin beklentisi arştayken eğer çok iyi bir sezon gelmeyecekse neden zahmet edesin ki? Çok şükür ki Stranger Things dördüncü sezon birinci kısım bize bunu dedirtmedi. Artan korku dozu, doya doya 80’ler nostaljisi ve inanılmaz ekip sinerjisi ile Stranger Things dördüncü sezon birinci kısım neden bu diziyi sevdiğimizi bir kez daha hatırlattı. Dördüncü sezon ikinci kısmın çıkmasına sayılı günler kala bu sezon neleri sevdik neleri sevmedik ve ikinci kısımdan neler bekliyoruz konuşalım.

Daha fazla Eddie istiyoruz!

Stranger Things’in dört sezondur falso vermeden yaptığı en iyi şey karakterler. Hatta daha da spesifik olmam gerekirse karakter tanıtımları. İlk sezondaki D&D sahnesinden beri diziye eklenen her yeni karakter o kadar kararında ve o kadar güzel tanıtılıyor ki, hiçbiri fazla gelmiyor. Max, Robin, Erica ve Maury ilk sezondan sonra diziye katılan ve ana kadro kadar, hatta daha bile fazla sevdiğimiz karakterler. Dördüncü sezonda da listeye bir sürü yeni isim eklendi. Aralarından tartışmasız favorimiz ise 80’ler metalci stili ve ilk bölümdeki tatlış D&D anları ile kalbimizi çalmayı başaran, Hellfire Club’ın kurucusu sevgili “dungeon master”ımız Eddie Munson oldu. Dördüncü sezonun ikinci kısımda Upside Down’da gitar solosu atarken görmek için sabırsızlanıyoruz!

Bu hikâyeler birleşsin artık!

Tamam, kabul ediyorum, Stranger Things başından beri ekiplere bölünen hikâyeleri işledi. Her sezon tanıdığımız karakterler hikâyenin ördüğü şekilde gruplara ayrılır ve kendi maceralarını yaşarlar. Sezonun sonlarına doğru hepsi bir araya gelir ve olayı birlikte çözümlerler. İlk sezondan beri bu değişmedi. Fakat hiçbir sezonda hikâyeler dördüncü sezondaki kadar uzaktan başlayıp da bir araya gelmeye çalışmamıştı. Bir yanda Vecna’yı yenmeye çalışan Hawkins ekibi, bir yandan Rusya’da geçen Hopper kurgusu, öte yandan bunlardan bihaber güçlerini elde etmeye çalışan Eleven. Kaliforniya’dan kaçıp Eleven’ı bulmaya çalışan Mike ve Will’i saymıyorum bile. 

Hikâyeler birbirinden o kadar kopuk ki yedi bölümde sadece Eleven ve Vecna daha bir araya gelebildi. Hopper daha hapishaneden çıkabilmiş değil, yani bir ihtimal bu sezon Hawkins’e dönemeyebilir. Eleven güçlerine kavuşabildi mi bilmiyoruz. İlk sezondan beri ayrılmayan D&D dörtlüsü sevimli bıcırık çocuklar zaten iyice koptular. Sezonu sevdiğimiz Stranger Things usulüne göre bitirebilmeleri için son iki bölümde çok hızlı bir şekilde bütün bu hikâyeleri bir araya getirmeleri lazım. Umarım mantık hatalarıyla dolu bir şekilde bunu yapmazlar. 

Vecna’nın Laneti ve One

Yeni sezonunun kötüsü Vecna’yı sevmemizin sebeplerini saysak bitmez. Öncelikle Vecna’nın laneti dizinin korku seviyesini epey bir arttırmış. Kurbanlarını Freddy Krueger tarzı rüya aleminde yakalamalar, havaya kaldırıp kemiklerini kırmalar derken Vecna tek başına dizinin korku tonunu kanlı ölümlerden şeytani lanetlenmelere taşımış. Bu karar sezonların tekrara düşmesini engellemesi yönünden iyi. Üstelik korkunun psikolojik katmanını ön plana çıkartması da benim hoşuma giden bir unsur oldu. 

Vecna’nın kimliğinin Eleven’a bağlanması da üç sezondur çözmeye çalıştığımız Eleven – Upside Down ilişkisi için anlamlı bir gelişme. Şimdiye kadar Eleven ve Upside-Down arasında bir ilişki olduğunu biliyor fakat bu ilişkinin adını koyamıyorduk. Şimdiyse Eleven’nın güçlerini kullanarak One’ı Vecna’ya dönüştürerek Upside-Down’a gönderdiğini biliyoruz. Eleven Upside-Down’a geçit açtığı gibi orayı manipüle etme yeteneğine sahip. Fakat Eleven ve One arasındaki ilişki ve Eleven’ın bu güçleri yepyeni soruları gündeme getirdi? Peki Upside-Down’u Eleven mı yarattı? Vecna ile Mind Flayer’ın ilişkisi ne? Mind Flayer da hep Upside-Down’da mıydı yoksa onu da oraya biri mi gönderdi? Dördüncü sezon ikinci kısımda bu soruların cevaplarını bulmayı umuyoruz.

Hawkins Labs’e ne olacak?

Geçtiğimiz sezonlarda laboratuarın geçmişi hakkında bölük pörçük bir sürü bilgi edinmiştik. İlk başta Eleven’ın laboratuardaki en önemli kişi olduğunu sanarken ikinci sezonda Eight’in gelmesiyle birlikte aslında etrafta dolanan birden fazla özel güce sahip çocuğun olabileceğini gördük. Bu sezonda ise deney yapılan tüm çocukların One’ın klonu olduğu öğrendik. Eight’i gördüğümüze göre kendisi One’ın Anakin Skywalker’dan esinlenerek yaptığı katliamdan önce kaçmış olmalı. Peki başka kaçan çocuklar olabilir mi? Koskoca laboratuar Eleven gittikten sonra operasyonu durdurmuş olamaz. Stranger Things çizgi romanlarına göre henüz tanışmadığımız bir sürü özel çocuk var. Sizce ikinci kısımda Eight’i ya da One’ın katliamından kaçan başka çocuklarla tanışır mıyız? Peki ya Eight güçlerini geri aldıktan sonra Dr.Brenner’a ne olacak?

Bizim dördüncü sezon ikinci kısımdan beklentilerimiz ve cevaplanmasını istediğimiz sorularımız oldukça fazla. Siz 1 Temmuz’da hangi soruların cevaplanmasını bekliyorsunuz ve sizce bu sezon nasıl bitecek?

Yazar

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.