Buram buram İngiliz’lik kokan, içinde bir tutam Twin Peaks tarzı küçük kasaba gizemi barındıran, izlemesi sürükleyici ve keyifli bir cinayet polisiyesi. 

Broadchurch ibc

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

15.000 nüfuslu Broadchurch kasabası, yerli Latimer ailesinin küçük oğlu Danny’nin şoke edici ölümüyle sarsılır. Ölümü araştırmaya iki polis atanmıştır; kasabanın yerlisi ve Danny’nin en yakın arkadaşı Tom’un annesi Ellie Miller, yorucu bir davadan çıkmış olan deneyimli ve görmüş geçirmiş dedektif Alec Hardy. Ölümün arkasından hiç beklenmedik detaylar çıkmaya başlar.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler yaklaşık 45-50 dakika arası sürüyorlar. Dizinin iki sezonu var, iki sezonu da sekizer bölüm.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Twin Peaks, Fargo, Wallander

Ne Beklemeyin?

Luther, Sherlock, ya da diğer “karizmatik detektif, zor davaları çözer” dizileri

broadchurch-series-1

Biraz Daha Detay ve Yorum?

 

Evveliyatla, bir parantezi dizinin başrolleri David Tennant ve Olivia Colman‘ın muhteşem performanslarına ayırmak gerekiyor. Tennant’ın “acılı ve sorunlu dedektif” performansı, dizi tarafından “bakın izleyiciler görüyor musunuz nasıl da yaralı” diye gözümüze sokulmuyor. İki karakterin kendi arasında minik bir Buddy Cop dinamiği var, yani “birbirini sevmeyen iki polis, dava esnasında yakınlaşır” tribi. Ama bu en klişe hâliyle sunulmuyor, üzerine biraz daha sos, tuz dökülmüş.

Dizinin baştan aşağıya İngiltere koktuğunu da söylemek gerek. 15,000 nüfuslu, herkesin birbirini tanıdığı küçük bir sahil kasabası Broadchurch. Arada bir hırsızlık, daha da nadiren uyuşturucu kullanımı gibi suçlar var; ama cinayet hiç yaşanmamış. Dolayısıyla, dizi bunu özellikle belirttikten sonra cinayetin küçük kasabada yarattığı travmayı incelemeye de özel bir mesai harcıyor. Dikkat edin, bu bir cinayetin iki tarafını da ele alan bir dizi. Yani sadece kanıtları takip edip, katili bulmaya değil; aynı zamanda maktulün yasını tutmaya da çalışıyor. İkisini de başarıyla yaptığı için, kalp kırıklığınız katili bulma isteğinizi kamçılıyor. Bir tarafınız olaya dışarıdan bakan Alec Hardy, sadece katille ilgileniyor, bir tarafınız da kasabanın yerlisi, bu insanların üzüntülerini içselleştiren Ellie Miller. Dizi bu dengeyi şahane tutturuyor.

Devamı Nasıl Olur?

Dizi ikinci sezonda da aynı cinayete bakacaksa biraz tatlar kaçar. Her sezon “küçük kasaba, yeni cinayet” olacaksa da tatlar kaçar. “Meğerse arkasında büyük şeyler varmış” çıkarsa da tatlar kaçar. Ama bu sezon için, karamsar olacak hiçbir sebep yok. Bu sezonun keyfi, büyük ölçüde garanti geliyor bana!

Ve Sonuç! Devamını İzler Miyim?

Küçük kasaba hikayeleri beni gönlümün özel yerlerinden çarpıyor. Hele ki bir cinayetin iki tarafını da bu kadar işliyorsa, yeri ayrı! Broadchurch’ü çok beğendim, izleme sırama aldım.

ilkbolumcanavari_izliyor

 

Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Limitless – Nasıl Dizi?

Orphan Black – Nasıl Dizi?

Blindspot – Nasıl Dizi?

Lucifer – Nasıl Dizi?

Allegiance – Nasıl Dizi?

Narcos – Nasıl Dizi?

Penny Dreadful – Nasıl Dizi? 

Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.