BBC America’nın 2013’te başlayan, başladığından beri de geniş kitlelere ulaşamasa da seveninin hakkında konuşmaktan tenzih edemediği Orphan Black’le ilgili yıllardır kendimize sorduğumuz bir soru vardı “Övgüler yerinde mi?”. İşte o soruyu cevaplamak için, İlk Bölüm Canavarı inceledi…

nasil_dizi_orphan_black

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır.  İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Hayatta bir takım yanlış kararlar vermiş olan Sarah Manning, bir tren istasyonunda kendisine tıpatıp benzeyen bir kadının intiharına tanık olur. Kadının hayatını eşeleyip, hali vakti yerinde biri olduğunu görünce, kadının bankadaki parasına konup, bir koruyucu ailede yaşayan kızı ve üvey kardeşi Felix ile birlikte kaçıp yeni bir hayat kurmak için ölen kişiyi kendisiymiş gibi gösterir. Tabii olaylar tereyağından kıl çeker gibi vuku bulmaz, bir de ortada birbirine tıpatıp benzeyen birden fazla insan olduğu mevzusu vardır!

Ne Kadar Uzun?

Dizimizin bir bölümü 43 dakika sürüyor. Bugüne kadar toplam 10’ar bölümden 3 sezon yayınlanmış. Bunları bir torbaya vurunca 1290 dakika, o da yaklaşık 21 saat falan yapıyor. Çok boş bir hafta sonunda güncel yakalanabilir.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Extant, Fringe, The 4400

Ne Beklemeyin?

Buffy the Vampire Slayer, “Bu haftanın garip olayı” tipi gizem dizileri, Alias tipi aksiyonlu diziler

Orphan Black

Biraz Daha Detay ve Yorum?

 

Evveliyatla söyelyelim, Orphan Black’in ilk bölümü itibariyle dahi niye bu kadar övüldüğünü anlamak zor değil. Diziyi izlerken, uzun zamandır arayıp bulamadığım o “ikinci bölümü mutlaka şimdi açmalıyım” hissiyatına kapıldım. Dizi bir şeyleri planladığını size önceden hissettirebiliyor, her adımında “daha büyük şeyler var bunun altında” cümlesini çağrıştıran ipuçlarına rastlıyorsunuz. Bunu güzel yedirmişler, ortaya da çok tek oturuşta izlemeye müsait bir dizi çıkmış.

Karakterlerin bir bölümü biraz lüzumsuz, ama bölümler ilerlemeye devam ettikçe eleneceklerdir diye tahmin ediyoruz. Elenmezlerse, bazılarının oyunculukları The CW dizisi kıvamında olduğu için dizinin moduna ve tonlamasına büyük halel getirecektir. Ama yine de, sonradan aldığı ödül ve adaylıklardan biliyoruz ki, Tatiana Maslany ilk bölümde de gösterdiği çizgiyi bozmuyor. O yüzden geri kalan herkes böyle kötü olmaya devam etse dahi, Maslany faktörü kurtarıcı olmaya devam edecektir muhtemelen.

Devamı Nasıl Olur?

Dizinin yayınlanmış üç sezonu var, biz şimdilik ilk bölümden şunu söylüyoruz: İlk bölümü izledikten sonra, ikinci bölümü açmama gibi bir şansınız yok. O yüzden devamı nasıl olur sorusu, bu hissiyatı ne ölçüde tatmin edecekleriyle ilgili. “Allah’ım şimdi ne olacak?” sorusuna “E bu muymuş olacak şey?” cevabını verecek kıvama gelirse bir noktada, yandık demektir. Gelmezse süper.

Ve Sonuç! Devamını İzler Miyim?

İzlerim. Lost gibi bir noktadan sonra kendi kuyruğunu kovalamaya başlarsa tadım kaçar. Ama Fringe gibi büyük sorunun cevabını vermekten korkmayıp, sonra üzerine yeni bir dizi inşa ederse daha da izlerim.

ilkbolumcanavari_izliyor

 

Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Narcos – Nasıl Dizi?

Limitless – Nasıl Dizi?

Blindspot – Nasıl Dizi?

Lucifer – Nasıl Dizi?

Allegiance – Nasıl Dizi?

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.