Netflix’in 17 Haziran 2021’de izleyiciyle buluşan İzlanda yapımı dizisi Katla, üzerinden fazla zaman geçmeden İlk Bölüm Canavarı’nın radarına girdi. Fantastik, gizem ve bilim kurguyu harmanlayan estetik fragmanıyla dikkat çeken Katla’nın nasıl dizi olduğuna canavarımızın gözünden bakalım.

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya karar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir ve kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Katla, Katla Yanardağı’nın patlamasıyla erimeye başlayan buzun içindeki gizemlerin ortaya çıkışını konu alıyor. Bizlere de İzlanda’nın bir ucunda yaşayan kasaba halkıyla birlikte bu gizemleri çözmek kalıyor.

Ne Kadar Uzun?

Ortalama 45-50 dakikalık bölümlere sahip olan dizinin pilot bölümü 43 dakika. İlk sezon Netflix’in alışık olduğumuz yayınlama şekliyle sekiz bölüm hâlinde platformda mevcut.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

The Returned, Kyle XY, Under the Dome

Ne Beklemeyin?

Dark, Stranger Things, Ragnarok

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Dizi, medeniyetten görece uzak bir bölgede yaşayan insanların, bölgedeki Katla Yanardağı’nın patlamasının ardından yaşadıkları bu felaketle baş etmeye çalışmalarıyla geçen bir yıldan sonrasını konu alıyor. Her türlü turistik ziyaretin yasaklandığı ve ulaşımın kısıtlı tutulduğu yanardağa yakın olan küçük ve tahliye edilmiş kasabada sadece güvenlik birimleri, araştırmacılar, bir hastane personeli ve bir de butik otel işletmecisinden oluşan çok küçük bir grup insan yaşıyor. İlk bakışta ekolojik bir felaketin ardından doğanın ve bölge insanının yaşadıklarını anlatacak bir belgeselmiş gibi duran pilot bölümü açıp izlemeye başladığınızda ise baştan aşağıya küllerle kaplanmış bir kadının, yanardağın çorak ağzından şehre doğru yürüyüşüne tanık oluyorsunuz. Bu da dizinin fantastik ve bilim kurgu ayağına girişinizi sağlıyor.

Katla ile ilgili söylenmesi gereken şeylerin başında, dizinin kendine özgü bir tarzı olması geliyor. Bu tarz aslında az çok Kuzey Avrupa yapımı izleyenlerin zaten aşina olduğu bir tarz olacaktır ancak Netflix bünyesindeki yapımlarda pek karşılaştığımız bir şey olmadığı için belirtmek önemli olabilir. Dizinin jenerikteki görünüşünden kamera açılarına kadar neredeyse görsellik adına yaptığı her şey, belirli bir estetik duruşa sahip. Canavarımızın diziyle ilgili ilgisini çeken şeylerden ilki de bu olmuştu. İkinci olarak da Katla’nın biraz ağır işleyeceğini belli eden bir dizi olduğunu belirtmek gerekir sanırım. Karşımızda pilot bölümünden itibaren kaliteli ve yüksek bütçeli olmasının yanında oyunculukların serin kanlı, diyalogların görece az ve hikâyenin de yavaş aktığı bir dizi var. Fakat ilk bölümde yaşanan olaylar neticesinde yeterli dozda merakı kamçılamayı da başarıyor diyebiliriz. Bir de ortaya attığı gizemlerden bir tanesini hemen pilot bölüm içerisinde çözümlemesinden yola çıkarak bu yavaş anlatımın nedeninin konuları sırf merak üretmek için sündürmek olmadığını da söylemek güvenli olabilir, ilerleyen bölümlerde nasıl olur bilemiyorum tabii.

Fragmanlarından hareketle dizinin korku ve gerilim unsurlarının baskın olacağı gibi çıkarıma ulaşmak mümkün. Ancak pilot bölümde korku yahut gerilim yok. Ağır başlı, güzel çekimli bir drama izliyorsunuz. Bu dramanın içerisinde ilerleyen bölümlerde bilim kurgu ve fantastik türlerinin birleşimden ortaya çıkacak bir hikâye de yer alacağı anlaşılıyor.

İklim krizi ve beklenmedik doğa olaylarının çokça konuşulduğu 2021 yılında, aktif olmayan bir yanardağın patlamasını, bu olayı araştıran bilim insanlarını ve bunlarla birlikte de kayıp olan bazı insanların, hafızalarının son bir yıllık kısmını kaybetmiş olarak geri dönmelerinin arkasındaki gizemi izlemek, yeterince ilgi çekici. Ayrıca ilk bölümden hareketle sadece bir yıldır kayıp olan insanlar değil, yirmi yıl önce yanardağ çevresinde yaşamış olan bir kadının yirmi yıl önceki hâlinin de yanardağdan dönmesi söz konusu, artık buna da ilgi çekici demeyelim de ne diyelim?

Devamı Nasıl Olur?

Dizinin ilk bölümü bir ortasında bir de sonunda, iki gizemli karakterin kasabaya dönüşüne yönelik sorularla sona eriyordu. Sonraki ilk bölümde bu iki karakter hakkında daha fazla bilgi almaya devam edeceğizdir. Bu fantastik dönüşlerin yanında bir de arka planda dönen yanardağ patlaması, patlamadan çıkan atığın mahiyetinin araştırılması gibi konular var; onları da arka planda izlemeye devam edeceğizdir.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Canavarımız, harika manzaralarla bezenmiş, derdini net bir zemine oturtan ve ağır ağır seyredecek bir fantastik/bilim kurgu dizisine hayır diyecek kadar güçlü hissetmiyor kendisini. İzlerim.

Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.