Namını Buffy the Vampire Slayer ve kuzen dizisi Angel ile “Sürükleyici fantastik gençlik dizilerini harika çeken adam” olarak duyuran geleceğin üstadı Joss Whedon, uzun bir aradan sonra televizyona dönüyor. Bu cümle kendi içinde dev heyecan yaratıyor ve yaratmalı da; ama küçük bir uyarıyı da geçelim:  Proje Buffy, Angel, Firefly ya da Dollhouse gibi %100 bir Joss Whedon işi değil. Whedon abilik yapmaya geliyor!

Mevzubahis projemizin adı Pippa Smith: Grown Up Detective. Bir kere söyleyeyim, zaten ben dizi yapsam ve isim olarak bunu koysam; yapacağım ilk iş Joss Whedon’u arayıp akıl istemek olur. Belli ki dizinin yaratıcıları Siobhan Thompson ve Rebecca Drysdale de böyle düşünmüş. Disney’nin CW kanalına cevap olarak tasarladığı Freeform kanalında yayınlanacak dizi Thompson ve Drysdale tarafından yönetilecek, Whedon ise geliştirilmesine yardımcı olacak, uygulayıcı yapımcı olarak rol üstlenecek.

Joss Whedon

Peki nedir mevzumuz? Bir çıt meta-hikaye anlatıcılığı var içinde. Öykümüz Pippa Smith adında yirmili yaşlarında bir genç kızı konu alacak. Pippa yirmili yaşlarında, yirmili yaşların tipik problemleriyle baş ederken bir yandan da işini yapmaya çalışan bir dedektif. Yanlış anlamadıysak –ki çok mümkün, çünkü farklı kaynaklarda çelişen ifadeler var– Pippa küçüklüğünde de bir TV dizisinde, minik bir dedektif rolü oynamış. Elbette bunun, gerçek dedektiflikle çeliştiği yerlerden de espri çıkacaktır.

Bazı yerlerde Pippa küçükken direkt kendisi dedektifmiş gibi anlatıyor; ama bu bana saçma geliyor; çok da anlamlandıramıyorum. Emin olduğum tek şey, dizinin açıklaması buram buram Veronica Mars ve iZombie gibi projeleri çağrıştırıyor. Bu da hedef kitlesi 14-24 olacağı çok belli bir dizi için epey faydalı çağrışımlar. Veronica Mars’ın biraz daha karanlığı, biraz daha yetişkin soslu olanını yaparlarsa afiyetle yeriz. Siz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.