Disney’in Star Wars yapımlarına karşı, karmaşık duygular içerisindeyiz. Son çıkan üçlemeden sonra tam Star Wars evreninin, bir daha hiçbir zaman istediğimiz gibi olduğunu anlamış ve kabullenmeye başlamıştık ki The Mandalorian dizisi, karanlıklar ortasında açan bir güneş gibi geldi ve bizim Star Wars evrenine olan ümitlerimizi yeşertti. Disney de rüzgarı arkasına almasını da fırsat bilerek bir sürü Star Wars projesi duyurdu. Bu projelerin en çok beklenenlerinden biri olan The Book of Boba Fett ise ne yazık ki yine tam olarak beklenileni veremedi. Biz de “Acaba Mandalorian tek seferlik bir şey miydi?” düşünmeye başladık.

Bugünlerde konuştuğumuz Obi-Wan Kenobi dizisinden büyük beklentilerimiz var biliyorum ve diziden fragman ve görseller bizi aşırı coşturdular fakat bugün, Disney’in yine Disney’lik yaptığı bir haber ile karşınızdayım. Obi-Wan Kenobi’nin en büyük düşmanlarından biri olan, Sith gibi Sith Darth Maul, Obi-Wan Kenobi dizisinde yer alacakmış fakat daha yapım aşamasındayken tüm sahneleri çıkartılmış!

Hollywood Reporter‘ın haberine göre sadece birkaç gün sonra gösterime girecek ve toplamda altı bölümden oluşacak Obi-Wan Kenobi dizisinin orijinal senaristi Hossein Amini ve yönetmeni Deborah Chow, yapım sürecinin daha çok başlarında dizinin ana kötüsünün Darth Maul olmasını planlamışlar. Planlarına göre Darth Maul, Luke Skywalker’ı öldürmek için gönderilen kelle avcılarından biri olacak fakat bu girişimi, Luke’u uzaktan gözetleyerek ona göz kulak olan Obi-Wan Kenobi tarafından engellenecekti. Böylece Darth Maul ve Obi-Wan arasındaki eski defterler bir kez daha açılacaktı.

Fakat bu planlarını, o sıralar The Mandalorian’ın ikinci sezonunu çekmekle meşgul olan Dave Filoni ve Jon Favreau’ya gösterdiklerinde bu hikâyenin Mandalorian’daki baba-oğul ilişkisine oldukça benzediği ve bu yüzden değiştirilmesi gerektiği eleştirilerine maruz kalırlar. Ayrıca Obi-Wan Kenobi’nin isminin yer aldığı bir projenin daha “büyük” olması gerektiği söylenerek projenin baş senaristi Hossein Amini görevden alınır ve yerine Joby Harold getirilir. O da başlangıçta Darth Maul için düşünülen role Hayden Christensen’in canlandıracağı Darth Vader’ı koyar. Böylece sadece birkaç gün sonra izleyeceğimiz Obi-Wan Kenobi dizisinin taslağı çıkartılmış olur.

Şimdi bu noktada bana katılmayanlarını olacaktır fakat ben Obi-Wan Kenobi-Darth Vader yüzleşmesini görmektense Obi Wan Kenobi-Darth Maul ikilisinin savaşlarını izlemeyi yeğlerdim. Her ne kadar Darth Vader nam-ı diğer Anakin Skywalker’ın, Obi-Wan’ın hayatındaki yeri çok daha önemli olsa da bana göre kahramanımızın en büyük düşmanı her zaman ustası Qui-Gon Jinn’in ölümüne sebep olan Darth Maul’dur. Bu yüzden ben verilen kararı, kendimce sebeplerden ötürü oldukça yanlış buldum. Fakat benim gibi düşünmeyenlerin sayısı bir hayli fazla olacaktır. Neticede Hayden Christensen, Darth Vader olarak geri dönüyor. Buna hangi yürek dayanabilir, öyle değil mi?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

5 Yorum

  1. EE, star warsın animasyon dizilerinden biri olan rebels de kenobi ile darth maul zaten çarpışıyorlardı.

  2. Kaçan sith büyük olur da kaçamayanda dart vader olduğundan başlık abes mi acaba ?

  3. “Birkaç gün sonra izleyeceğimiz” demişsiniz ama 25 Mayıs’a daha 2 ay var yahu 😀

    • M. Halit Koçak Cevap ver

      Aklımda nedense 25 Mart gibi kalmış. Hemen düzeltiyorum. 🙂

  4. maul ve kenobi’nin o güzel son düellosunu zaten rebels’ta izledik. tekrar maul görmek fazlasıyla fan service olurdu. karakter gelişimini oldukça beğensem de tekrar tekrar aynı sahneleri izlemeye gerek olmadığı kanaatindeyim 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.