Biliyorum, biliyorum, şu an kafanızda deli sorular var. Superman’in dedesi kimdir? Niye dizisi gelmektedir? Hangi kanal yayınlayacaktır bunu? Kim yazmakta, kim çekmektedir? Süper kahraman dizileri trendi bu noktaya kadar geldi mi cidden? Buradan sonra nereye gideceğiz? Green Lantern’ın kayınçosu? Spider-Woman’ın eltisi? Ve belki de en önemli soru, bu yeni dizi izlenmeyi hak edecek gibi duruyor mu? Yoksa safi vakit kaybı mı olacak? Nedir durum?

Hemen tüm soruları cevaplayalım: Superman’in dedesi çizgi romanlarda Jor-El, Sr. olarak geçiyor. Kendisi çok önemli bir karakter değil, en azından öylese dahi biz bilmiyoruz. Peki dizi neden bu karakteri konu alıyor? Çünkü Warner Bros’ın hiyerarşisinde birileri Kripton gezegeninde geçen bir dizi çekmek istemiş. Eğer dizinin ana karakterini Jor-El yaparsanız, ömrünüz dar olacaktır. İlla bir yerde yok etmeniz gerek o gezegeni. Ama bir nesil üste çıkarsanız, hem uzun uzun Kripton gösterebilirsiniz, hem de olayı bir yerden Kal-El’e de bağlayabilirsiniz. O zaman kritik soruyu da peşi sıra soralım, kim yazıyor, kim çekiyor bu diziyi?

Krypton-TV-Show-Superman

Dizinin arkasında Chris Nolan ile birlikte Dark Knight filmlerini yazan, şimdilerde ekranlarda dönen Constantine dizisinin yaratıcısı David Goyer var. Kendisi Once Upon a Time ve FlashForward gibi dizilerden gelme Ian Goldberg ile birlikte şekillendirecek diziyi. Adı “Krypton” olacak dizi, ne muadilleri Arrow ve Flash gibi Warner Bros’un kendi kanalı CW’da; ne de Gotham ve Constantine gibi tarafsız bir karasal yayın kanalında yayınlanacak. Krypton’un evi, Battlestar Galactica’dan beri doğru düzgün tek bir iş yapmamış olup, hababam “o kadar kötü ki iyi” sınıflandırmasına giren B-filmlerine abanan SyFy Channel olacak.

Diziden umutlu muyum? Hayır. Dürüst olmak gerekirse SyFy Channel fiyakasını kaybedeli çok uzun yıllar oldu. David Goyer ismi de beni eskisi kadar heyecanlandırmıyor artık. Kağıt üzerinde pek de heyecan verici bir konsepti de yok açıkçası… Ama daha önce de böyle sıfır beklentiyle girip, karşısında şaşırmayı becerdiğim diziler oldu. Belki Krypton da bana ters köşe yaptırır, kim bilir? Göreceğiz. O sırada, siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

6 Yorum

  1. gotham’i izlemiyorum ama güzel bir dizi olduğu kesin tv’yede uygun ama kripton ne alaka

  2. Daha önce de yazmıştım, belki animasyon olarak denenebilir ama live-action bir kryptonu bu bütçelerle etkileyici yapmak zor, direk Superman’i etkilemedigi için merak unsuru ya da universe’e bi katkısı da yok diye. Şimdi Syfy’da olduğunu öğrenince iyice düştü gözümden. Hala 90’ların efektleriyle dizi çeken bir kanaldan bahsediyoruz. Dolayısıyla ciddi bir işten çok, boş zamanlarda izlenebilecek çerezlik bir dizi olursa başarılı kabul etmemiz lazım.

  3. “…FlashForward gibi dizilerden gelme Ian Goldberg ile birlikte şekillendirecek dizi…” kısmının ortasını gelme lan diye okumak -_-‘

  4. Dizi hakkkında görüşlerim kötüydü, hâla da biraz endişeliyim. Ama Sy-Fy’ın Haven dizisinde gösterdikleri müthiliği bir şekilde bu diziye yansıtabileceği de aklımın ucundan geçmedi değil. Evet Sy-Fy çok bilinen/sevilen diziler yapmıyor ama, Fringe’in esinlendiği Eureka, Ulan bu Fringe’i bizden çaktılar bizden daha fazla tutuyo hadi birdaha deniyelim diye yaptıkları sonra da ulan bunlar çok benziyo hadi aynı evrende olsunlar Eureka’yla dedikleri Warehouse 13, Hay yeter artık, Fringe bu kadar güzelse biz de daha duygusal daha karanlık yaparız diyip de o kadar büyük diziye paraları/prodüksiyonları yetmediği için bir tesis içinde yaptıkları Helix ve özellikle 3.sezon sonunda işte şimdi aklını alıcaz izleyenlerin diyip, o zamandan beri hâla aklımızı s*kmeye ve giderek daha çok kişi tarafından izlenmeye başlayan, müthiş Plot Twist’lerle dolu Haven da güzel diziler, bunların güzel yönlerini, o plot twistleri, iyi yerlerde yapılan ince esprileri vb. şeyleri bu diziye yerleştirmeyi başarırlarsa, bir umut var demektir. Heee, ama süperman’in dedesi filan olunca tabi, işler deyişiyor, yapılacak en küçük bir yanlışta boka sarıcak bir olaya girdiler. O da ayrı bir konu :/

  5. Zaten Marvel ı DC den 10 adım önde tutan bir insanım bu haber beni daha da soğuttu DC den. Zaten güzel işler yapmaya hazırlanıyosun ne için bu çırpınış DC?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.