Bu diziyi nasıl atlamışım, inanın bilmiyorum. Bugün kaza eseri denk gelmesem yılın komedi dizisini kaçıracaktım. Nasıl denk geldiğimle ilgili yanlış bir durum olmasın, bu dönem başlamış olan dizilere şöyle bir göz gezdiriyordum, dizi ismiyle ilgimi çekti ve bir şans veriyim dedim. Az önce son bölümünü izledim ve heyecanımı yitirmeden hemen sizinle paylaşayım istedim.

Dizinin konusunu kabaca tarif etmek gerekirse, erkeklerin kız arkadaş bulurken yaşadıkları sıkıntılar diye özetleyebilirim. “Bu mu orijinal?” dediğinizi duyuyorum. Orijinalliği anlatırken kullandıkları yöntemde. Hani bazen eski ya da yeni ilişkilerinizi anlatırken metaforlar kullanırsınız ya, burada o kullanılan metaforları kelime anlamıyla almış ve bunun üzerine bir dizi çekmişler. Örnekle pekiştirelim, ilk bölümde kız arkadaşından ayrılan kahramanımıza kız kardeşi bir buluşma ayarlıyor. Hem de bir “Troll”le. Hayır, kelime oyunu olarak değil, bildiğin kısa, boylu, çirkin, yeşil bir trolle. Bir başka bölümde kahramanımız tam anlamıyla “Cehennemin dibinde” bir düğüne katılıyor. Ya da hayatını birleştirmeye karar veren çiftimiz vücutlarını operasyonla birbirlerine yapıştırıyorlar.

man-seeking-woman-2_625

Daha fazla anlatıp bölümlerin heyecanını, sürprizlerini bozmak istemem, ama şu kadarını söyleyeyim, yazar arkadaşlar kim ise anlatımda sürrealizmin doruklarına vurmuşlar. İşin daha ilginç olanıysa bu kadar uçuk fikirlere rağmen ne demek istediklerini tam anlamıyla anlıyor olmanız. Çünkü anlattıkları olaylar çok içten ve gerçek. Sevgiliniz varken kızların size daha fazla ilgi göstermesi, fazla güzel sevgiliye sahip olmanın zorlukları, buluşma ayarlarken mesaj atmanın bile ne kadar karışık hale geldiği… İlişkilerle ilgili hemen her konu en tuhaf halleriyle yer alıyor dizide. Daha güzel olan her bölümün inanılmaz eğlenceli ve komik olması. Uzunca bir süredir bu kadar çok kahkaha attığım bir diziye denk gelmemiştim.

Bölümler üç ana karakter ve her bölümde konuyla ilgili yardımcı oyuncular üzerinden gidiyor. Esas kahramanımız sevgilisinden yeni ayrılan Josh Greenberg’i “How to Train Your Dragon, “Million Dollar Baby, “This is End, “Knocked Up” filmlerinen hatırlayabileceğiniz Jay Baruchel oynuyor. Josh klasik uzun ilişkilerin adamı, bir nevi HIMYM’da Marshall modeli. Ama tabi bekar versiyonu. Dizinin hemen başında uzun süreli sevgilisinden ayrılıp dizimizin ana kahramanı oluyor kendisi.

Josh’ın kankası Mike rolünde Amerika’da komedi alanında kendine iyi bir yer edinmeye başlayan Eric Andre oynuyor. 2 Broke Girls’ü izleyen varsa Max’in sevgilisi Deke olarak hatırlarlar. Ben kendisini özellikle late night programlarında izleyip beğenmiştim ama buradaki performansları hakikaten çok başarılıydı. Mike biraz daha çapkın, eğlenceli, tek gecelik ilişki adamı rolünde. Josh’un başarılı ablası Liz’i ise daha önce hiç duymadığım Britt Lower oynuyor.

Lower’ı performans olarak pek bir başarılı bulduğumu söylemem gerek.  Liz dizi boyunca çok farklı kişiliklere bürünüyor ve her birinde güzel bir iş çıkartmış kendisi.  Konuk oyuncular kadrosuyla oldukça geniş, Bill Hader, Vanessa Bayer, Sarah Silverman, Carrie Brownstein, Fred Armisen, Maria Thayer ve daha pek çok isim bölüme konuk oyuncu olarak katılıyor. Özellikle Bill Hader’ın yaşlı Hitler performansı izlemeye değer.

man-seeking-woman-1_625
Taze bekar bir erkek olarak dizideninanılmaz keyif aldığımı söyleyebilirim. Bir bölüm hariç bölümler erkek odaklı gitmesine rağmen, erkeklerin kafasında neler olup bittiğini merak eden hanımefendilerin de çok keyif alacağını düşünüyorum. Hatta konular o kadar içtenlikle yazılmış ki, erkek arkadaşlarınızın kafasından geçenleri anlamak için bulunmaz bir nimet olduğunu da düşünüyorum. Yer yer bel altı ve bazen aşırı sulu espriler olduğunu hesaba katıp izlerken kendinizi buna göre hazırlamanız faydalı olacaktır. Yani NSFW ve anne babayla izlenmemesi tavsiye edilir. İlk sezonu 10 bölüm olarak tamamlandı ve şimdiden ikinci sezon onayını kapmış durumda. Her bölümün 22 dakika olduğunu düşünürsek çok keyifli bir 3,5 saat sizi bekler.

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.