Evet, farkındayız, bugün biraz fazla Marvel haberi oldu. N’apalım, sıcak Marvel günlerindeyiz şu sıralar; Age of Ultron gittikçe yaklaşıyor, Daredevil’ın muhabbetleri hâlâ son hızla dönüyor, Agents of SHIELD’ın finali geliyor, kardeş dizisi açıklandı… Ondan mütevellit havada Marvel kokusu var. Biz açıkçası “yahu çok mu yüklendik” diye düşündük, bu haberi geçmemeyi ciddi ciddi değerlendirmeye aldık. Sonra baktık dedikodu biraz anlamlı, dedik ki masaya yatıralım, geekyaparlarla konuşalım, son hükmü geçelim!

Dönen fısıltı şu: ABC Agent Carter’ı yenilemeye pek yanaşmıyor. Buna üzülerek başlayalım önce habere. Anladığımız kadarıyla ABC Peggy Carter’ın reyting performansından pek memnun değil. Aslen dizi SHIELD’dan daha kötü reytingler almasa da, eleştirmenler tarafından da çok beğenilse de SHIELD’ın sahip olduğu “biz Inhumans’a temel döşüyoruz” kartına sahip olmadığı için gözden çıkartılmış. Ama görünen o ki ABC bu sene yapılan On bölüm kesintisiz SHIELD – sekiz bölüm ara dizi – on üç bölüm kesintisiz SHIELD formülünü de çok sevmiş, ona da devam etmek istiyor.

Bu noktada işin içine American Crime’ı ve onun yaratıcısı John Ridley’yi katmamız gerekiyor. Bu sezon gala yapan American Crime, eleştirmenlerin övgülerini toplamasına rağmen, reyting arenasında pek tutunamamış. ABC de bu yüzden kendisini iptal etmek istiyor. Fakat John Ridley ile her halükarda işleyecek bir kontrat da yapmışlar; yani adam dizi iptal olursa boştan para alacak. Dertleri sadece havaya para savurmak değil, Ridley’yi de sevmişler, beraber çalışmak istiyorlar.

MsMarvel 1

Reddit’te yayılan dedikoduya göre ABC’nin aklına Ridley’ye bu yeni Marvel ara dizisini yaptırmak gibi dahiyane bir fikir gelmiş. Bu dizi bugün bahsettiğimiz Mockingbird / Hunter projesinden farklı. Ridley’ye önce Cloak & Dagger fikriyle gitmişler. Fakat Amerikalı yapımcı bu fikri reddetmiş, Ms. Marvel yapmak istediğini söylemiş. Şimdi karakterin Carol Danvers daha evrende yokken nasıl Ms. Marvel olacağına dair net bir fikirleri yok, iddiaya göre Daredevil gibi karakterin titri üstlenmeden önce uzun bir süre geçirmesini planlıyorlar. Ama dizinin İslamofobi, diyaspora ve dışlanmışlık hissi gibi şeylere değinmesine çalışacakları kesin.

Ne yalan söyleyeyim, bu iddia bana biraz asılsız geldi. Kamala Khan bence de dizisi çekilmeye çok müsait bir karakter, kendisi şu an Marvel çizgi romanlarının en güzel giden serilerinden birine sahip. Willow Wilson her sayı yukarıda bahsi geçen konulara çok tatlı tatlı değinip, bir yandan da çok sempatik, sevilesi bir süper kahraman portresi çiziyor. Ama ortada bir Carol Danvers sorunu var. Kamala bir Inhuman ve bu öge SHIELD’da anlatıldığından diziye yedirmeleri sorun olmaz. Ama Carol Danvers olmadan, Kamala’yı Ms. Marvel yapamazsınız, o kostüm ve ismi çıkartamazsınız ortaya en azından. Ben kendi payıma böyle düşünüyorum, siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

  1. Marvel dizi yapacaksa illa bir ton karakter var neden kasıyor anlamıyorum. Bence Hawkeye için bir orijin dizisi çekilebilir. Ayrıca Carter iyi gidiyordu ama çok ağırdan aldılar izleyici diziyi evrenin herhangi bir yerine bağlayamadı. Bu da izleyicide “izlemezsem birşey kaybetmem” fikrini baskın kıldı.

  2. Agent Carter güzel diziydi evet, ama insanlar daha çok süper kahraman görmek istiyorlar, ABC de bunun farkında, bu yüzden de süper kahraman dizisi yapmak istiyorlar. Ridley, Cloak and Dagger’a neden hayır demiş anlamıyorum, bence güzel bir mini-dizi olabilirdi. Ms. Marvel fikrini de brikaç sene sonraya, Captain Marvel çıktıktan sonraya bırakıp, o Captain ise ben de Ms. olurum, sidekick’i olurum tarzında ilerlenebilirdi.şimdi yapılırsa çok saçma olur. Ama her sene S.H.I.E.L.D. arası farklı mini-dizi fikri çok güzel bence. Agent Carter ve Cloak & Dagger ile başlayıp, her sene yeni bir mini-dizi yapsa ABC herkes çok sever, hayranların çok beğendiği diziler belki yaz mini-dizisi olarak geri döner, ABC mutlu, MArvel mutlu, hayranlar mutlu. Buna ek olarak birde Netflix beşlemesi var. Eğer, diğer Netflix/Marvel ortaklığı dizileri de Daredevil kadar başarılı olursa, Marvel bu anlaşmayı büyütüp Netflix’e daha fazla dizi yaptırabilir. Bu diğer diziler ilk 5’li gibi birkaç sezon sürmez e, bi sezon süren ara dizi gibi olurlar. Mesela bir Spider-Man mini-dizisi çıksa Civil War ve Spider-Man filmi arasında, bir Captain Marvel dizisi çıksa Captain Marvel filmi öncesinde, güzel olmaz mı? Yahu beni Kevin Feige ile bir saat yalnız bıraksalar, sonrasında Feige “Avengers dizisi yapıyoruz” diye açıklama yapar, o kadar fena fikirlerim var MCU ile ilgili ama… 🙁

  3. Shadow in the Dark Cevap ver

    Marvel ın sezon arası fikri hayeranları evrenden koparmak için çok mantıklı ve başarılı.Fakat diğer yorumlarda gördüğüm Hawkeye ve Avengers örneği biraz Tv için maddi açıda çok zor planlar.İlk olarak Hawkeye için Jeremy Renner ı ne maddi açıdan nede oyuncunun kariyeri açısından Tv ye getirmek neredeyse imkansız olacaktır.Avengers dizisi içinse Agents of S.h.i.e.l.d. dizisinde gördüğümüz efektler bir tv dizisi için sınırları zorlasa da izleyicilerin rahatsız ediyor..(Kim o geminin buz tutuşununda burun kıvırmadı).Heleki özel güçleri olan bir takım için bu efekt bütçesini çıkarmak imkansız.Geçen okuduğumuz habere göre Age of Ultron da 3000 den fazla görsel efektin kullanıdığı sahne varmış.

    Dizinin konusu ile ilgili olarak konusu ne olursa olsun artık direkt olarak sinema evreni içinde oluşan bir yapım olmalı.Çünkü çoğu izleyicinin yorumundan anlaşıldığı üzere artık birkaç easter egg yeterli gelmiyor.Biz ne kadar ayrıntılı olarak takip etsekte sadece yayınlardan takip edenler Inhumans göndermelerinin sinema hakkında olduklarını anlamıyor ve daha fazla bağlantı görmek istiyorlar.
    Kısace ne olursa olsun artık sinemada diziden alınacak flashbacler görmek istiyoruz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.