How I Met Your Father dizisi hakkındaki görüşlerimi daha önce yine buradan dile getirmiştim. Başlangıçta How I Met Your Dad ismiyle, How I Met Your Mother dizisinde gördüğümüz Anne karakterine odaklanacak bir proje olarak düşünülen fakat daha sonra değişe değişe bugün izlediğimiz hâlini alan diziyi, en başından yanlış bir karar olarak değerlendiriyordum. Nitekim HIMYF’ın ilk birkaç bölümünü izlediğimde de görüşlerim değişmedi ve dizinin benim için olmadığına kanaat getirerek bıraktım. Fakat sosyal medyada önüme düşen bir görsel ne yazık ki HIMYF’ın sezon finalini izlememi gerektirdi ve izlediğim şeylerden ötürü ne yazık ki hem How I Met Your Father’a hem de How I Met Your Mother’a sinirlendim!

Şimdi yazımızda sezon finalinden konuşacağımız için elbette spoiler barındıracak. Fakat tüm sezonu izlemediğim için, dizinin genel sezonu hakkında istesem de bir spoiler veremeyeceğim. Gel gelelim muhtemelen bu yazı, genel olarak How I Met Your Father dizisiyle bile alakalı olmayacak. Peki, neyle alakalı?

Bildiğiniz gibi 2005 yılında başlayan How I Met Your Mother, 2014 yılında tarihin en kötü dizi finallerinden bir tanesini yaparak ekranlara veda etti. Tamı tamına dokuz yıldır annenin kim olduğuna dair hikâyeler anlatan Ted dizinin final bölümünde, ilk bölümde tanıştığı ve dokuz yıl boyunca aklından çıkaramadığı(!) Robin ile mutlu sona kavuştu. Daha sonra verilen bu karar, yapımcılar tarafından da düzeltilmek istendi, alternatif sonlar yapıldı fakat bunlar da yeterli olmadı. Ne yazık ki bugün HIMYM deyince herkesin aklına birbirinden güzel bölümler geliyor ama çoğu insan finali hatırlamak istemiyor.

Her ne kadar finalin, Ted’in Tracy yerine Robin’le romantik bir sona kavuşması yüzünden kötü olduğu sanılsa da aslında HIMYM’ın en büyük günahı, dizinin alametifarikalarından biri sayılan hikâye anlatıcılığına son bölümde ihanet edilmesiydi. Dokuz sezon boyunca ilmek ilmek işlenen anne hikâyesi, bütün bir sezon boyunca işlenen Robin-Barney ilişkisi sadece tek bir bölümde çöpe atılmıştı. Bu karar o kadar ani olmuştu ki Robin’in, Ted ile yeniden birlikte olma motivasyonunu doğru düzgün anlayamamıştık bile.

Sevgili How I Met Your Father yapımcılarımız kendi dizilerinin sezon finalinde, eskiden Ted ve Marshall’ın şimdiyse Jesse ve Sid’in kaldıkları dairenin hemen altında MacLaren barı olduğunu hatırladı. Jesse’nin uyku sersemiyken başrolümüz Hillary Duff’ın canlandırdığı Sophie’yi sevdiğini söylemesi üzerine Sophie, bu zamana kadar neden gitmediklerine anlam veremediği MacLaren barına gitti ve burada biricik haber spikerimiz Robin Scherbatsky ile karşılaştı. İşte benim itirazlarım da tam olarak bu noktada başladı.

Jesse’nin uykusunda bile olsa kendisine ettiği sevgi itirafından gözü korkan Sophie, bu konudaki çekincelerini Robin’e anlatıyor ve tabii bundan çok daha beterini yaşayan Robin, ona kendi deneyimlerine dayanarak tavsiyeler veriyor. Böylece izleyicinin yani bizim, yıllar sonra da olsa Robin’in, neden Ted ile birlikte olmaya karar verdiğini anlamamız bekleniyor. Fakat hiç de öyle olmuyor.

Daha önce söylediğim gibi How I Met Your Mother’ın diğer sit-com dizilerinden en büyük farkı, kendine has bir hikâye anlatıcılığına sahip olmasıydı. Hikâyenin anlatıldığı gelecek ile hikâyenin yaşandığı geçmiş arasında ilmek ilmek örülen dizimiz, çok kısa bir süre içerisinde kendisine bağlamıştı bizi. Tamı tamına iki yüz yedi bölüm boyunca ince ince dokunan hikâye örgüsünü, iki yüz sekizinci bölümde bir anda çöpe attılar. Şimdi de HIMYF dizisinin birinci sezon finaliyle beraber yaptıkları bu hatayı düzeltmeye çalıştılar fakat yaptıkları, hâlihazırda ihanet ettikleri hikâye anlatıcılığına bir darbe daha vurmak oldu.

Sanırım bu noktada teşbih sanatının nimetlerinden faydalanmam gerekiyor. El yapımı çok güzel bir deftere, mükemmel bir el yazısıyla yazılan bir metin düşünün. Sayfalar boyunca süren bu metnin, en son satırına geldiğinizde ise yazarın, son birkaç satırın üstünü tükenmez kalemle çizip düzeltme yaptığını görüyorsunuz. Yıllar sonra elinizde bu sayfalarla yazara hesap sormaya gittiğinizde ise yazar tüm sayfaları sizden alıyor ve metnin tam ortasına yine aynı tükenmez kalemle eklemeler yapıyor. İşte How I Met Your Father’ın sezon finalinde yapılan ayıp tam olarak buydu.

Bunun haricinde How I Met Your Father’ın hâlâ daha How I Met Your Mother’ın ününden faydalanarak bir yerlere varmaya çalışması, kendi ayakları üzerinde duramaması ve bir türlü “parodi” olmaktan çıkamamasını eleştirebiliriz. Fakat artık dizinin benim için yapılmadığını düşünerek bu eleştirimi yutuyorum. Hikâye anlatıcılığına yaptığı ayıbı ise asla hazmediyorum!

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Final bölümünün son 2 buçuk dakikası, yıllardır izlediğim 9 sezona ihanet oldu. Şimdi ne zaman HIMYM konusu açılsa efsane dizi aklımda kötü anılar ve çağrışımlar yapıyor. Komedi dizi tarihinin en kötü finali. Diğer kategoride Hane of Thrones var nasıl olsa.

  2. Bakın how i met your mother finali hakkında elestirilerinizde haklı olabilirsiniz ama yazı yazma zahmetinde bulunduğunuz dizinin 10 bolumunu dahi izlemeden diziye how i met your mother uzerinden yukseliyor demenizi hiç yakıştıramadım. Bence bu iki dizi arasında kıyaslamaya girmeden izlerseniz gayet guzel olduğunu siz de göreceksiniz.

  3. Tarihin en iyi komedi dizisi modern family’dir, gerisi tırı vırıdır. Çok da kendinizi üzmeyin hayal kırıklıklarıyla, friends de bile iğrenç bir joey rachel aşk sezonu çekip fanlardan linç yiyince yaldır yaldır zor düzelttirdi. Öyleki reunion da bir bölümünden bile bahsi geçmedi o kadar pişmanlardı. Nadir kusursuz işleyişlerden olan modern family’yi bu nokta da ayrı olarak tebrik etmek lazım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.