Beş yıl. Tamı tamına beş yıl bekledik Rings of Power’ı. Bu sebeple ne yalan söyleyeyim beklentilerimizin esiri olduk demek gelmiyor içimden. İsminin içerisinde Lord of the Rings geçen bir diziyi düşük beklentiyle karşılamamız mümkün değil. Sonuça geekliğin temellerinden birini oluşturan bir evrenden bahsediyoruz değil mi? Bu yüzden tüm suçu dizinin yapımcılarına ve senaristlerine yükleyerek, Rings of Power’ın sezon finalini incelemeye başlıyorum.

Hızır idi Yunus idi

Rings of Power başladığı günden beri Sauron’un gerçek kimliği dizinin en büyük merak konusu oldu. Yapımcılar birkaç karakter üzerinden sürekli olarak bize Sauron’un kim olduğu sorusunu sordurttu. Sezon finaline kadar cevaplanmayan bu soru artık bir noktada sinirlerimizi bozmaya başladı zira dizinin bize gösterdiği karakterler arasında Sauron olmayı hak edecek tek bir karakter bile yoktu. Biz de bu yüzden “Sanırım Sauron bu zamana kadar hiç görmediğimiz karakter olacak” demeye başladık. Fakat dizi birçoğumuzu şaşırtarak Halbrand’ın Sauron olduğunu açıkladı ve işler çığırından çıktı.

Açıkçası daha önce sızan bir senaryoda Sauron’un, Halbrand çıkacağına dair bir bilgi okumuştum. Fakat ne yalan söyleyeyim yapımcıların bu kadar aptalca bir karar vereceklerini hiç düşünmemiştim. Çok büyük bir hata etmişim. Zira sevgili yapımcılarımız sadece Halbrand’ı Sauron olarak açıklamakla kalmadılar bir de bunu, olabilecek en kötü şekilde yaptılar.

Daha önce Halbrand’ın gerçek kimliğinin Sauron olmasının en başında Galadriel karakterine yapılan bir hakaret olacağını söylemiştim. Nitekim hâlâ aynısını düşünüyorum hatta Halbrand’ın gerçek kimliğini Galadriel’e açıkladığı sahneyi izledikten sonra bunu daha fazla savunuyorum. Artık benim için dizideki Galadriel’in hiçbir ağırlığı kalmadı. Dostlarım bakın sıradan bir Elf’ten bahsetmiyorum size, Galadriel diyorum. Tamam, Sauron yalanlarıyla ve aldatmacalarıyla ünlü bir karakter olabilir fakat eğer Orta Dünya’da Sauron’un aldatmacalarına kanmayacak bir karakter varsa o da Galadriel’dir! Ha bak gerçekten inanılmaz bir senaryo yazarsınız, muhteşem akıl oyunları yaparsınız senaryonuzda biz de deriz ki “Tamam, bunu Galadriel bile anlayamazdı”. Fakat Numenor arşivlerinde yaptığı bir araştırmayla Halbrand’ın Güney Kralı olduğu sonucuna varan, daha sonra Lindon’un arşivlerinde aslında bu soyun yüzyıllar önce kuruduğunun farkına varan Galadriel bize hiç de irfan sahibi biri gibi gözükmüyor.

Gelgelelim Halbrand’ın Sauron olması, sezon boyunca izlediğimiz Halbrand sahnelerine yeniden hatırladığımızda ve tüm bu sahnelerdeki kişinin Sauron’un olduğunu düşündüğümüzde daha da çileden çıkartıyor beni. Biz resmen Sauron’un Numenor’un sokak aralarında üç beş insanla kavga ettiğini izlemişiz ya. Yahu insan hiç mi yazarken utanmaz, hiç mi Sauron derken kalem elden düşmez sevgili geekler? Bakın gizlilik adı altında Halbrand’ı oynayan aktör Charlie Vickers’e bile üçüncü bölüme kadar Sauron olduğunu söylememişler. İşin kötü yanı ne biliyor musunuz bence üçüncü bölüme kadar onlar da Sauron’un kim olduğunu bilmiyordu. Ben bunlardan her şeyi beklerim artık.

Eğer Twitter’da zaman geçiren biriyseniz Sauron ve Galadriel için yapılan “Başka Bir Evrende” videolarını mutlaka görmüşsünüzdür. Başlangıçta sadece basit birer espri sandığım bu videolar, daha sonra özellikle Reddit sayfalarında dolaşmamla birlikte benim için komikliğini yitirdi. Zira insanlar gerçekten Sauron ve Galadriel’i birbirine yakıştırıyor hatta beraber olmalarını istiyorlar. Ama hiç üzülmüyorum, Rings of Power’ın hak ettiği konuşmalar tam olarak bunlar.

Söyle Gandalf, Bu Ne Hâl Böyle?

Dizinin başından beri merak ettiğimiz bir diğer soru ise tabii ki Meteor Adam’ın gerçek kimliğiydi. Başından beri sürekli Sauron ile Gandalf arasında gidip gelen karakterimizin kim olduğunu nihayet ortaya çıktı ve şahsen beni hiç mutlu etmedi. Evet arkadaşlar sevgili Meteor Adam, herkesin ilk aklına gelen ilk düşüncede olduğu gibi Gandalf çıktı.

Meteor Adam’ın Gandalf çıkmasındaki temel sorunlarımdan ilki bu karakterin Orta Dünya’ya gönderilişinde yatıyor. Sevgili Valar’ımız neden kitaplarda yazdığı gibi Gandalf ve diğer Istarlar’ı, tıpkı kitapta yazdığı gibi gemilerle birlikte Orta Dünya’ya göndermedi de uzaktan üçlük dener gibi Orta Dünya’nın ortasına fırlattı? Onu da geçtim neden Gandalf tek geldi? Beyaz Saruman nerede? Gri Radagast neden yok? Mavi büyücüler nerede? Bunların izahı ne yazık ki yok. Çünkü Orta Dünya deyince popüler kültürde akla gelen ilk isimlerden biri Gandalf ve dizimizin yapımcıları da kendi dizilerinde bir Gandalf istiyorlar. Başka bir açıklama bulamıyorum ne yazık ki.

Bu adamların, Peter Jackson’ın çektiği Lord of the Rings ve Hobbit filmlerine o kadar kafayı takmışlar ki birçok sahneyi kendi dizilerinde yeniden çekmişler. Gandalf’ın dayak yiye yiye Sauron olduğuna ikna edildiği sahneler bize Saruman ile Gandalf arasındaki dövüşü hatırlatırken, Gandalf’ın Nori ile girdiği diyaloglar neredeyse tamamen önceki filmlerden alınmış gibiydi. Hani ben, Gandalf ile Nori’nin yapacağı yolculuğa bir de Poppy’yi katıp iyice Sam ile Frodo’nun hikâyesine benzeteceklerini düşünüyordum neyse ki son anda utanmışlar da yapmamışlar. Bu kadar benzerlik olmaz!

Bölüm içerisinde beni en çok sinirlendiren şeylerden biri de sezon finaline gelmemize rağmen hâlâ dizinin, Halbrand ile Meteor Adam’ın gerçek kimliklerini açıklarken twist peşinde koşmasıydı. Yahu bu zamana kadar yaptın işte yapacağını, tüm ilgimizi çekmeyi başardın. Sezon finaline gelmişiz hâlâ birileri Meteor Adam’a gelip “Sen Sauron’sun” diyor, diğer tarafta Halbrand “Bunu bir hediye olarak kabul edin” diye cümleler kuruyor. Bunlara ne gerek var ya? Gerçekten dizinin tutunduğu tek dalın Sauron ve Gandalf’ın gerçek kimliklerini açıklamak olduğunu iyice yüzümüze vuruldu bu bölüm. Bu iki karakterin kim olduğunu açıklamak dışında başka bir şey anlatmak dışında başka bir şey anlatmadı dizi bize desek yeridir.

Güç Yüzükleri Dizisinde Anlatılmayan Güç Yüzükleri!

Rings of Power dizisi temelde bize tek bir şeyi vadediyordu: Güç Yüzükleri’nin yapılışını göstermeyi. Orta Dünya tarihinde çok büyük öneme sahip olan bu güç objelerinin yaratımını görmek hepimizin en çok istediği şeylerden biriydi. Fakat dizimiz bizimle dalga geçer gibi, dizinin sadece son on dakikasında oldu bittiye getirerek Elfler için dövülen üç Güç Yüzüğü’nü karşımıza çıkardı.

Yani dizinin en başından beri ısrarla devam ettirdiği Mithril ısrarını bir kenara bırakıyorum ve sevgili yapımcıların bundan sonra Güç Yüzükleri hikâyesini nasıl devam ettireceklerini merakla bekliyorum. Cücelere verilecek yedi ve insanlara verilecek dokuz güç yüzüğünün nasıl dövüleceğini, bu yüzüklerin daha sonra Sauron tarafından nasıl sahiplerine ulaştıracağını gerçekten çok merak ediyorum. Gerçi artık bu noktadan sonra onlar yapılır mı onu bile bilmiyorum. Belki de sadece Elfler’e yüzük veriyoruz der Amazon yetkilileri, onlardan iyi bilecek hâlimiz yok ya!

Son olarak gelecek sezonda bizi nelerin beklediğini konuşmak istiyorum ama hiç içimden gelmiyor. Geçen bölüm gösterdikleri Durin’in felaketini bu bölüm hiç göstermeyerek gelecek sezona bıraktılar mesela. Daha Adar ile Halbrand’ın Mordor için birbirleriyle savaşmalarını izleyeceğiz. Galadriel tüm ergenliğiyle Halbrand’ı yok etmek için türlü türlü hatalar yapacak. Bir de tabii Numenor var… Anlayacağınız bu zamana kadar izlediğimiz saçmalıklar, izleyeceklerimizin teminatı. Artık ikinci sezona kadar size hoşça kalın diyorum ve ikinci sezonun, ilk sezon kadar kötü olmaması için dua ediyorum.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Meteor Adam’ın Gandalf olduğu açıklanmadı ki. Bölüme bir daha bakın isterseniz. 5 tane büyücü var zaten ve Gandalf hiç bir zaman doğuya gitmedi. Doğu ne alaka derseniz rhun doğu demek. İleride Gandalf olduğu açıklanabilir ama şuanda öyle bir şey yok.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.