DC’nin TV açılımının çekimlerine başlanan ve CBS’te yayınlanacak olan yeni dizisi Supergirl ile ilgili içimde çok fazla bir beklenti yok. Bir dizi bütçesi Arrow’u, bir ihtimal de zorlayarak The Flash’i kaldırıyor olabilir ama Supergirl ortalığın tozunu attırabilecek güçlere sahip bir karakter. Bu yüzden düşük bütçeyle hakkını veremeden, Smallville’den hallice bir şey izleteceklerini düşünüyorum. Belki yine The Flash gibi kendini çok da fazla ciddiye almayan ve ara ara eski filme selam çakan, hafif 80’ler havasında ‘campy’ bir dizi yaratırlarsa tutabilir. Ama bu da cılız bir ihtimal.

Çekimlere başlanmasının hemen ardından fazla bekletmeden yeni Supergirl kostümünü de görücüye çıkardılar. Kara Zor-El rolünde izleyeceğimiz Melissa Benoist‘nın kostümü taşıyıp taşıyamadığına bakıp ‘olmamış’, ‘gözlerim kanadı’, ‘hay sizin yapacağınız kostüme’, “benim tempom değil” diyerek çemkirebilirsiniz.

enhanced-buzz-wide-30026-1425672819-19
Açıkçası kostüme ilk baktığımda verdiğim tepki “rezalet” oldu. Çok baştan savma ve dandik duruyordu. Sonra bir daha alıcı gözüyle baktım. Daha modern bir yaklaşım benimseyeceklerini düşünmüştüm ama Supergirl’ün ilk dönem kostümlerinden biri gibi tasarlamak istediklerini anladığımda hoşuma gitmeye başladı. Supergirl’ün modern kostümlerinin hepsi fazlasıyla seksi ve erkek okuyucuya yönelik çizilmiş gibiydiler. Aslında bu Supergirl ya da DC ile sınırlı değil. Genel olarak çizgi romanlardaki kadın süper kahramanların kostümlerinin hepsi birer fetiş öğesi gibi duruyorlar değil mi? Dolayısıyla sinemaya veya ekrana yansıtmaya çalıştığınızda pek işlemiyorlar, çünkü gerçek insanlar öyle giyinmiyorlar. Burada Marvel’ın Scarlet Witch kostümü tercihi gibi bir yaklaşım benimsemişler. Çizgi romanlardaki fetiş seviyesi vücut ölçüleri dünyalı kadınlarda haliyle bulunmadığı için, kostümü daha gerçekçi ölçülere ve estetik algılara uyarlamışlar. Melissa Benoist’nın da yapısına en uygun kostümü yapmışlar bana kalırsa.

enhanced-buzz-wide-7339-1425672844-7
Glee ve Whiplash’te aman aman bir oyunculuk dersi vermedi hiçbirimize ama Melissa Benoist’nın da rolün altından kalkabileceğini düşünüyorum. Bir diziyi tek başına sırtlayacak ışığı da gördüm kendisinde. Ayrıca TV cephesinde bir ara denenip başarısız bir proje olarak rafa kaldırılan Birds of Prey‘den sonra ilk kez bir kadın süper kahramanın hikayesini izleyecek olmak da beni heyecanlandırıyor. Bunun dışında dizide Kara’nın patronu Cat Grant’i Calista Flockhart, iş arkadaşı Jimmy Olsen’ı da Mehcad Brooks canlandıracak. Lois & Clark: The New Adventures of Superman ile tanıdığımız Dean Cain ve ilk Supergirl Helen Slater ise kadronun güzel sürprizleri. Diliyorum Greg Berlanti, Arrow’a yaptığı şeyi yapmaz ve ciddi bir diziye girişip sonrasında kendisini de karakterlerini de komik duruma düşürmez. The Flash’i de eğlenceli ve dinamik bir dizi olduğu için seviyoruz sonuçta. Kimse televizyonun okkalı dramalarıyla kendilerini kıyaslamıyor. Ait oldukları klasmanın ve ellerindeki materyalin hafif olduğunun bilincinde olarak diziyi götürürlerse pekala altından kalkabilirler de. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Bir reklam ajansında esnek saat olarak çalışıyor. Geekyapar yazarı. Hobi olarak spoiler vermeyi seviyor. Dreamer değil. Vizyonsuz. Şu hayatta hep Hufflepuff'liğindan kaybetti.

37 Yorum

 1. bu ne dir ya 😀 şaka gibi kostum şaka gibi karakter bu yüzden marvelin her zaman 100 adım gerisinde olacaksın DC

 2. Kostüm kötü değil. Bi gerçek bir dizi. Comicteki gibi olması beklenemez. Zaten süpergirl ilk Comicteki bölümlerinde böyle giriş seviyesi bi kostüm vardı. Daha sonradan biraz düzeltilir. Bence gerçeklik hissi uyandıran bir kostum olmus

 3. Bence köstüm kötü değil sadece S harfi biraz daha iyi yapılmalıydı kostüm kötü olduğu için filmi izlemek istemeyenler zaten izlemesin önemli olan oyunculuk kız whiplash da iyiydi oyunculuğu dizidede geliştirirse çok daha iyi olur bence tv evrenine bayan bir süperkahramanın katılmasının zamanı geçti bile supergirl dizisi gelmesi iyi oldu

 4. O bir ara görülen göğüslere yapışan kostüm olmadığı için yine de mutlu oldum ancak onu görmeden bunu görseydim mutlu olmazdım öyle bir şey. Denildiği gibi giriş sezonunun kostümü olabilir zamanla değiştirilebilir.

 5. kötü değil de, supergirl daha bıcır bıcır bir şey olmalıydı. karanlık, depresif bir super girl hayal edemiyorum. gotik olsa belki, fakat hatun neşeli görünmeye çalışıyor, kostüm ise soluk, karanlık. aralarında zıtlık var. çelişik duruyor. karanlık superman bir yere kadar olabiliyor, ama supergirl’e gelince olmamış. soluk renklerle sanki çok yıkanmaktan rengi ağarmış gibi durmuş daha çok. adam giyinir, ama o hatun öyle giyinmez yani, belli. gitmemiş o tonlar. illa depresif karanlık superman filmi çekeceğim deyince böyle bir noktada cortluyor işte.

 6. Supergirl’ü bildiğin muhafazakar ailenin liseli kızı haline getirmişler..Teşhircilik yapmak istemiyor olabilirler de biraz daha zorlasalar başörtü bile giydirecekler..Tamam kapalı olmasına da lafım yokta hiç mi zevkiniz yok,bu tasarım,bu renkler..Süper kahraman bu,süper kahraman gösterişli olmalı..Umarım dizide zaman içerisinde değiştirir kostümünü de bu rezillikten kurtuluruz..

 7. Daha modern bir kostüm tercih edebilirlerdi bence. O göbeği açık ya da Power Girl gibi başka bi yeri açık kostümü kastetmiyorum, Superboy’unki gibi kot üzerine S logolu T-Shirt, belki üzerine kot mont falan tarzı birşeyler daha güzel ve modern görünebilirdi. Ama şunu kabul edelim, Superman ve kulliyatinin çizgi roman dışında başarılı görünmesi hemen hemen olanaksız. Taytlar, mini etekler ve renk paleti normal insan standartları devreye girdiği anda sönük kalıyor. Dolayısıyla Supergirl’in görünüşünden çok işlenişi bu diziyi kurtarabilir ve kostüm yaklaşımları da ne yazık ki çok umut vermiyor. Yeni bir Smallville görücez diye çok korkuyorum.

 8. Sanırım dc kendi ayağına kurşun sıkmakta yada bindiği dalı kesmekte ustalaşıyor!Birisi artık şu şirketin yöneticilerini veya en azından film veya dizi senarist ve yönetmenlerine şu resmi gösteriversin!

  http://i.hizliresim.com/58nDQ5.jpg

  Yukardaki resimde yeni52 adalet birliği resmi var,kostümlere bakın ne kadar güzeller.Şimdi man of steelde sevinmiştim kırmızı dondan kurtulduk diye 😀 ama süpermanin kostümünün rengi çok mattı.(soluk).Sonrada batman v süpemande resim gösterdiler batmanin kostümü griye dönmüş,umarım gri tulum üzerine siyeh don görmeyiz 😀 Wonder womanin resmini gördük acayip salaştı,sonra aquamanin resmi geldi,adam azılı terörist gibi!

  Şimdi yukardaki kostümlerin nesi var!Herbiri çok güzel,ben ilk gördüğümde bayılmıştım, birara masaüstü resmi olarak bile kullandım!Şimdi bir de süpergirl mü yoksa süpernene mi anlayamadıgım bir resim geldi!Ben beğenmedim,o botlar ve dizlikler ne öyle,rengi çamaşır makinesinde mi soldu?

  http://tonoffun.deviantart.com/art/Smallville-Supergirl-279815406

  • Yav senin kadar boş konuşan biri görmedim. Her başlığın altında DC’yi gömme, Marvel’ı yüceltme yorumu var. İlk başladığı cümleler “DC Şirketine artık biri dur demeli!” ikinci cümlesi, “Marvel gibi yapsa..” ile devam eden cümleler kuruyorusun. Ne yani Marvel gibi rengarenk gökkuşağına benzeyen kahramanlar mı yaratsın? Avangers bi bakıyorum. Açık renk Kırmızı, Mavi, Siyah, Yeşil vs. çok çocuksu havası var. Ben ve eminim ki bir çok kişi DC’nin bu Dark havasını seviyor. DC bir zamanlar senin dediğin tarzda diziler&filmlerde yaptı. Ama malesef çizgi-romandaki gibi etrafta öyle rengarenk kahramanların dolaşması sinema veya TV evreninde bu yaş kitleyi ve o havayı kaybettiriyor. Bence DC’nin bu dark havasından kurtulması yaş kitlesini tamamen aşağıya çekmek olur.

   • senin darkına sokayım!Ne dark kelimesiymiş arkadaş,o kadar dark meraklısıysan git karanlıkta yaşa!Eleştirince sana ne oluyor ki senin ağrına giden nedir!Babanın şirketi mi?Gerçekleri duymak can acıtır!Ayrıca yazdıklarım tamamen görsele dayalı ve gerçekler.Bir daha klavyenin üstüne toynaklarını koyarak yazmaya çalışma insan ol parmaklarınla yaz!

   • senin darkına sokayım!Ne dark kelimesiymiş arkadaş,o kadar dark meraklısıysan git karanlıkta yaşa!Eleştirince sana ne oluyor ki senin ağrına giden nedir!Babanın şirketi mi?Gerçekleri duymak can acıtır!Ayrıca yazdıklarım tamamen görsele dayalı ve gerçekler.Bir daha klavyenin üstüne toynaklarını koyarak yazmaya çalışma insan ol parmaklarınla yaz! YOBAZZ!

   • senin darkına sokayım!Ne dark kelimesiymiş arkadaş,o kadar dark meraklısıysan git karanlıkta yaşa!Eleştirince sana ne oluyor ki senin ağrına giden nedir!Babanın şirketi mi?Gerçekleri duymak can acıtır!Ayrıca yazdıklarım tamamen görsele dayalı ve gerçekler.Bir daha klavyenin üstüne toynaklarını koyarak yazmaya çalışma insan ol parmaklarınla yaz! YOBAZZ!

   • 4. ekleme
    senin darkına sokayım!Ne dark kelimesiymiş arkadaş,o kadar dark meraklısıysan git karanlıkta yaşa!Eleştirince sana ne oluyor ki senin ağrına giden nedir!Babanın şirketi mi?Gerçekleri duymak can acıtır!Ayrıca yazdıklarım tamamen görsele dayalı ve gerçekler.Bir daha klavyenin üstüne toynaklarını koyarak yazmaya çalışma insan ol parmaklarınla yaz! YOBAZZ!

 9. Tam anlamıyla New 52’daki gibi yapamazlardı sanırım ama keşke logonun arkasını sarı yapsalardı. Ama öyle olsa kostümle uyuşmazdı belki.

 10. alp demirkabız Cevap ver

  iyi yetişmiş düzgün alımlı bir hanıma benziyor. medeni durumu münasipse ve eğer uygun görürse kendisiyle görüşüp tanışmak isterim. ailem için uygun bir gelin adayı, izdivacınıza talibim

  • alp demirkabız Cevap ver

   bir yar sevdim ela gözlü,
   tatlı dilli güzel sözlü,
   sonra gördüm kaseti çıkmış,
   fappening derler aboovvv amatörlü

 11. Kostümden muhakkak çorabı çıkartmak gerek. Hiç süper kahraman gibi durmuyor bu haliyle. Bir de yeni nesil çizgi roman/film yaratıcıları Superman logosundaki sarı arka planı sevmiyorlar sanırım. New52’deki Superman kıyafetinde de sarıyı kaldırmışlardı.

 12. Supergirl, çizimlerini, tiplemesini (çizerden bağımsız olarak) beğendiğim istisna karakterlerden biridir. Yine de tutucu olmamama rağmen her tarafı açık kostümlü bayan süper kahramanlar görmekten bıktım. Böylesinin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Daha iyisi olabilir miydi? Kesinlikle, ancak böylesi de fena değil.

 13. Berkcan Zülfikar Cevap ver

  Vallahi kimse cırlmasın (ya da korkmasın), Supergirl kostümü gayet güzel ve Benoit gayet taşıyabilmiş.

  Renk konusuna gelince de, gerçek hayata taşıdığınızda parlak renklerin hiç bir işlevi yoktur. Örneğin gizli bir göreve gittiğinizde parlak mor veya yeşil giymezsiniz bütün dikkati çeker. Zaten ne kadar gizli görev sahnesi varsa hep siyah ya da mat elbiseler görürüz. Iron Man, Thor, Superman gibi karakterler gizliliğe ihtiyaç duymadıkları için mat giymeyebilir (stealth armor) fakat Batman, Cap gibi adamların bu dezavantajı kullanmaması gerekir; zira Cap filmlerine bakın çizgi romanlardaki gibi parlak kıyafetler giymemiştir.

  Bir başka örnek de; özellikle kimliğini gizlemek isteyip de o anda üzerine mesela trençkot giymesi gereken biri altındaki parlak kıyafetiyle dikkat çeker. Parlak kıyafetler herhalde sadece gösterişi artırmak için kullanılabilir, ona da hiç bir süper kahramanın ihtiyacı yok yani..

  İşin bir başka boyutu da, DC filmlerini mat olarak çekiyor zaten. Marvel ilmleriyle karşılaştırın bunu çok net görürsünüz. E grimsi bir Metropolis’te turkuaz turkuaz parlayan bir Superman ne kadar göze batardı artık siz düşünün…

 14. Gerçekten düşünceleriniz mal gibi arkadaşlar gayet başarılı eleştirmen arkadaş gerçekten güzel yazmış bu tür krakterlerii sex iconu olarak görmeyelim super kahraman dediğin örnek bir vatandaş olarak yaratılmıştır her zaman kötü olanlar dışında kostüm gayet başarılı dc Comics bir kaç milyon dolar kaybetmiş olsada bir çok yapıtta marvelin dünyada ki en büyük rakibi .

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.