Bir live-action uyarlamasının gerçekten çalışması için birçok öğenin doğru yerde, doğru şekilde kullanılması gerekir. Senaryo, kurgu, karakterler, oyuncu seçimleri, sahneler, hepsinin birbiriyle uyumlu olması ve tek başlarınayken de çalışması gereken mekanizmalardan bahsediyorum. Fakat tüm bunların yanı sıra, kaynak materyaldeki çok spesifik şeyler de uyarlama için son derece elzem bir öneme sahip olabilir. Bir espri, bir eşya, bir boş bakış, yarım gülüş, tek başına uyarlamanın iyi mi yoksa berbat mı olacağını gösterebilir hatta daha da ileri giderek konuşuyorum, kaderini belirleyebilir.

Peki, son zamanlarda en çok beklediğimiz Cowboy Bebop live action uyarlaması için bu spesifik öğe nedir? Tabii ki o ikonik müzikleri! Güzel haber dizinin müziklerini yapmak için orijinal serinin ikonik şarkılarının bestekârı Yoko Kanno geri dönüyor!

Cowboy Bebop’u size birçok farklı şekilde övebilirim. Serideki karakterler, karakterlerin birbirleriyle olan bağı, karakter gelişimleri, her bölümün sonunda çıkan o efsane “See you Space Cowboy” yazısı ve daha birçok şeyi anlatarak sayfalar harcayabilirim. Ama bana göre Cowboy Bebop’u diğer animelerden ayıran en önemli özelliği Yoko Kanno ve onun serideki dâhiyane müzikleri. Sadece duyuru tweetindeki “Tank” melodisini duymak bile bu diziye olan inancınızı arttırıyor. Tweetin bir anda dizinin introsu gibi görünmesi ve “Three, two, one, let’s jam!” sözleri eşliğinde yıllardır âşık olduğumuz melodiyi çalması diziyi daha büyük heyecanla beklememize sebep oluyor. Adım gibi eminim ki, Cowboy Bebop’u izleyip müziğe eşlik etmeyen bir kişi bulamazsınız!

Biraz fazla mı heyecanlandım diye kendimi sorguluyorum fakat sanırım buna hakkım var. Bu dizinin iyi olmasını istiyorum ve bu dizinin iyi olmasına ihtiyacım var. Cowboy Bebop serisinin en önemli mekanizmalarından biri olan Jazz müziklerinin Yoko Kanno’nun elinde olması bu yüzden benim için büyük bir önem arz ediyor. Yani, lütfen heyecanım yüzünden beni mazur görün!

Bu güzel haber şöyle bir yana dursun, kadromuz da mükemmel gözüküyor yahu! Jönlüğün kitabını yazan Spike Spiegel olarak göreceğimiz John Cho, karakteri de kasları gibi sağlam Jet Black’i canlandıran Mustafa Shakir ve tabii ki güzeller güzeli Faye Valentine’e hayat veren Daniella Pineda’ı yan yana görmek inanılmaz mutlu etti beni. Hepsi gerçekten çok yakışıyor birbirine. Ayrıca duyuru kurgusunu böyle yapmayı kim akıl etmişse umarım hayatına mutluluktan başka bir şey girmez! Mükemmel bir kurgu yahu!

Son olarak dizinin bu sonbaharda çıkacağının da müjdesini vererek şimdilik yazıma şimdilik son veriyorum. Biraz fazla heyecanlandım ve bitkin düştüm sanırım. Fakat bu heyecanım, dizi çıktığında oluşacak heyecanımın sadece küçük bir habercisi, baştan uyarayım!

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Bence dizinin ne kadar ucuz olacağı sadece temel hayran iç güdülerimizi gıdıklamalarından belli. Umarım öyle olmaz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.