Doctor Strange’den beklentiniz ne? Ben bu soruya mantıklı bir cevap veremiyorum uzun süredir. Fragmanlardan Inception vari bir görsel beyin kaşıklamasını aksiyon sahnelerine yedirecekler şeklinde bir pozitif beklentim, genel Marvel halet-i vaziyetinden dolayı da bazı hikaye noktaları konusunda çok da risk almayacaklarına yönelik bir negatif beklentim var. Bir de oyunculuk bakımından herkesin birbirine aktörlük fırlatmasını bekliyorum, ama o zaten baki.

Peki filmi izleyenlerin ne dediğini görsek, bu beklentilerimiz değişir mi? Genel sinema eleştirmeni ekürisinin Amerika’da baktığı şeyler biraz bayağı olduğundan ötürü, belki çok değişmeyebilir. Ama yine de bilmekte fayda var değil mi? Şöyle olmuş, basın mensupları filmi izlemişler, ama inceleme yazmaları Pazar’a kadar yasaklanmış. Onlar da kısa kısa fikirlerini belirtmişler. Genel olarak pozitif, önce onu söyleyelim

landscape-1459632762-benedict-cumberbatch-doctor-strange

Detay olarak ise, mesela /Filmcast’ten Jeff Cannata, “Hani Matrix’te aksiyon filmlerinde mümkün olanları sorgulamıştık ya, bunu 4-5 kez yaşıyoruz Strange’de” demiş. Collider’dan Steve Weintraub “Doctor Strange önceki hiçbir Marvel filmine benzemiyor” demiş. Mike Ryan farklı bir açıdan yaklaşıp, “Çok uzun süreden beri gördüğümüz en tek başına duran Marvel filmi” demiş. Umberto Gonzalez Cumberbatch’in müthiş olduğunu söylemiş. Daha negatif yorumlardan Indiewire “tüm olağan Marvel film problemleri burada da var, ama Tilda ve baya kafa yapan görseller işi kurtarıyor” demiş. Crave’den William Bibbian da “İlk beşe koymam, ama güzel fikirleri olan iyi bir film” demiş.

Özetle genel olarak ortak kanaat: Aksiyon sekansları beklemeyi umamadığımız kadar aksiyonlu Inception, film geniş evrene çok bağlanmıyor, Kambırbeybi role yakışmış, orijin hikayesi ise baya şablon. Şaşırtıcı, umutlandırıcı, hayal kırıklığına uğratıcı bir genel kanaat değil. Beklenen şey çıkmış yani film. Ve dürüst olmak gerekirse, ben, şahsen, bir insan, bireysel bir geek olarak bundan felaket sıkıldım. Siz ne alemdesiniz bilmiyorum, ama ben ikinci bir Dark Knight anı bekliyorum. Hani bir şeyin gelip, bir anda bize “OLUMAOEĞLA NOLUYIOR LAN” dedirttirmesini, anlatabiliyor muyum? Çünkü yani böyle, fragmanından beklendiği gibi çıkıp, 10 üzerinden 7.5 ortalamayla o iki saati kurtaran “güzel fikirli iyi filmler”… Ne bileyim, biz de geek’iz sevgili Hollywood, biraz benzin at da biz de yanalım ya? Neyse bakalım, belki çok coşarız Dr. Strange’in görsel lisanına… Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.