Doctor Who benzeri popülaritesi devasa işlerde oynamak kolay bir şey değildir bir aktör için. Bir yandan, saniyesinde devasa bir şöhret elde edersiniz; hayalleriniz gerçek olur. Ama bir yandan da üzerinizde büyük bir mühür vardır. Doğru hareket etmezseniz, yıllar boyu Johnny Drama gibi küçük standlarda aynı replikleri tekrar ederken bulabilirsiniz kendinizi.

Biz şimdi, Doctor Who’nun Russell Davies ellerinde tekrar dirildiği andan bugüne, diziden ayrılan ana kadro oyuncularının bu bakımdan nasıl karnelere sahip olduğunu tartacağız. Tabii hâliyle, yeni ayrılanlar için bunu yapmamız mümkün değil, o yüzden Jenna Coleman ve Alex Kingston yok listede. Bu arada söyleyelim, tek istisnamız Sarah Jane oldu, zira onun Davies dönemi ziyareti, zaten “Doctor Who sonrası hayat” dediğimiz şeye dahildi… Ama onun dışında, Doctor-Companion ayırt etmedik, masaya yatırdık. TARDIS sonrası hayata, en iyi kim adapte oldu?

 

1. Christopher Eccleston

01 The Leftovers

Doctor Who Sonrası Neyle Aklımızda Kaldı: Heroes, The Leftovers, Thor: The Dark World

Eccleston şan, şöhret peşinde olmayan bir adam. Suratım gözüksün, param yatsın, kontratım düzgün gelsin gibi dertleri olmadığı o ceketi üzerinde taşıyışından belliydi zaten, diziyi bir sezon sonra o ceketi duvara asıp terk etmesiyle de perçinlendi. Doctor Who sonrası Heroes’taki “bilge” rolü akılda kalıcıydı, fakat ondan sonra belirli bir şeyde sıyrıldığını görmedik. The Leftovers’taki rolü de, Thor 2’deki rolü de yan rollerdi. Ama Eccleston böyle bir adam işte, gölgede işini yapmak istiyor belli ki…

 

2. Billie Piper

Episode 104

Doctor Who Sonrası Neyle Aklımızda Kaldı: Secret Diary of a Call Girl, Penny Dreadful

Piper Doctor Who’daki rolünü tamamladıktan çok kısa bir süre sonra Secret Diary’ye başladığından bilincimizin çeperinde bir yerlerde gezinmeye devam etti. Dört sene Secret Diary’de geçtikten sonra, bir dört sene kayboldu İngiliz oyuncu. Ondan sonra da Penny Dreadful’daki Brona rolüyle fırtına gibi geri döndü. Sırf Rose olarak hatırlanmayacağı kesin.

 

3. Noel Clarke

03 Star Trek Into Darkness

Doctor Who Sonrası Neyle Aklımızda Kaldı: Star Trek Into Darkness

Clarke’ın TARDIS sonrası hayatı pek parlak değil maalesef. Toplam 16 bölüm Mickey Smith olarak karşımıza çıkan Clarke, sonrasında sinemada şansını denedi; ama en akılda kalıcı performansı Benedict Cumberbatch tarafından patlamaya ikna edilen isimsiz Starfleet subayı rolündeydi.

 

4. John Barrowman

04 Arrow

Doctor Who Sonrası Neyle Aklımızda Kaldı: Desperate Housewives, Arrow

Elbette Barrowman’in istisnai bir durmu var, zira kendisinin Doctor Who’da oynadığı karaktere özel bir dizi döndü beş sene. Ama biz onları komple bir sayıyoruz. Barrowman’in Torchwood + Doctor Who kariyeri sonrası akılda kalan performanslarını sayacak olursak, kısa Desperate Housewives rolünü koymak gerekir listeye. Ama elbette, Arrow’daki Malcolm Merlyn, onun DW sonrası mührü…

 

5. Freema Agyeman

05 Sense8

Doctor Who Sonrası Neyle Aklımızda Kaldı: Law & Order: UK, Sense8

Biricik Martha Jones’cuğumuz Freema Ayeman da Doctor Who sonrası çok da darlanmayan kadrodan. TARDIS nöbeti bittikten sonra Bizarre ER’da seslendirem, o bitmeden Law & Order: UK’de 6 sezon performans, hemen ardından The Carrie Diaries, en son da Sense 8. Çiçek gibi kariyer.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.