Müzik dünyasındaki yeri Dr. Dre kadar büyük olup da bu kadar az albüm yapmış bir kişi daha var mıdır? Sanmıyoruz. Rap dünyasının doğumundan bugün geldiği hâle kadar pek çok noktasında en az bir dokunuşu olan bu doktor, bir tek kendisini tedavi edemedi yıllardır. Genelde stüdyo camlarının arka tarafında olmayı tercih etti; prodüktörlüğünü üstlendiği onlarca hite rağmen kariyerini sadece iki solo albüm ile süsleyebildi. 1992 tarihli The Chronic ve 1999 tarihli 2001.

maxresdefault

Bu yüzden sizlerle az sonra paylaşacağımız duyuru baya devasa bir haber niteliği taşıyor. Apple Music’in rakiplerine (meali: Spotify’a) karşı en büyük üstünlüğü olarak lanse ettiği Beats 1 radyosunda The Pharmacy (Eczane) adlı bir düzenli program yapan efsane rapçi, burada 15 yılı aşkın bir süreden sonra ilk albümünü çıkartacağını resmen açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda sizlerle “Straight Outta Compton” adlı bir filmin fragmanını paylaşmıştık hatırlıyor musunuz? Film bizim kolektif hafızamıza en iyi Grand Theft Auto: San Andreas ile kazınan 90’lar Kaliforniya’sının en belirleyici ögelerinden biri olan “gangsta rap”’in mucidi N.W.A.’i konu alıyordu. N.W.A. kısa bir süre içerisinde dağıldı, fakat üyeleri rap camiasına damga vurmaya devam ettiler. Bir süre sonra vefat eden Eazy-E, sonradan sinema kariyeri şahlanan Ice Cube ve elbette, yazımızın konuğu Dr. Dre.

Dr. Dre

İşte Dre bu yeni albümünü o filmin setini ziyaret ettikten sonra karar vermiş. “Çekimler sırasında kendimi stüdyoya gitmek zorunda gibi hissettim. Film bana o kadar ilham verdi ki, bir albüm kaydına başladım” diye anlatıyor Dre. Albüm de zaten filme bir nevi soundtrack görevi üstlenecek. E Dr. Dre bir kayıt yapınca, insanlar da üzerine üşüşmüşler elbette. Kendrick Lamar, Xzibit, Ice Cube, Snoop Dogg ve tabii ki Eminem albümün konuk sanatçıları arasında. Yeni albüm “Compton: A Soundtrack by Dr. Dre” 7 Ağustos’ta iTunes ve Apple Music’e özel olarak piyasaya sürülecek. Merakla bekliyoruz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.