Basit bir soruyla başlayalım: Rol yapma kavramına ne kadar aşinasınız? Bildiğimiz tiyatro ya da sinema oyunculuğu gibi olmasa da, temelinde aynı kavram yer alıyor aslında. Rol yapma dediğimiz zaman, olduğumuz kişiden farklı bir karakter olarak davranmaya çabaladığımız türde oyunlar aslında bu bahsettiğimiz olgunun en bilindik yöntemlerinden.

Frp, mmorpg, larp ve daha birçok rol yapma oyunu türü, birazdan size maddeleyeceğimiz o eşsiz yararları bünyelerinde taşıyor aslında. Bir insanın neden rol yapma konusunda kendini geliştirmesi gerektiğini açıklarken, diğer yandan da bundan nasıl zevk alabileceğinize dair tüyolar vereceğiz. Hazır mısınız?

1) Araştırmacı Ruhu Körükler

research

İnternet ortamında ya da fiziksel olarak arkadaşlarınızla beraber fark etmeden, bir rol yapma oyunun başlıca şartı olan karakter yaratma unsuru aslında sizin için fazlasıyla yararlı. Yaptığınız rol oyunun türü hiç önemli değil bu maddede. Zira yoktan bir kişilik var ederken ya da var olan bir evren koşulları içinde karakterinizi adapte etmeye çabalarken, en önemli unsur araştırmaktır. Şöyle ki; ırk, ulus, cinsiyet, isim kökenleri, anlamına göre arka plan gibi birçok etken düşünüldüğünde araştırma sizin en yakın arkadaşınız olmalı. Buna kendimden bir örnek vererek ilerlemek istiyorum:

Yıllardır Harry Potter tabanlı rol yapma oyunu yazan biriyim. Bu evren içinde bir karakter yaratırken ilk olarak düşündüğüm şeyleri sırasıyla şöyle:

  • Bu dünyada nasıl bir konumu olmalı? (HP evrenine göre en basit anlamıyla bir büyücü/cadı ya da muggle olup olmayacağı bu maddede ele alınabilir mesela)
  • Hangi ulusa ait olacak? (İngiliz, Amerikan, Rus, Yunan, İtalyan vesaire)
  • Cinsiyetine göre ismi ne seçilebilir? (Sembol ve referansları seven biriyseniz, bu madde sizin için büyük önem teşkil edebilir)
  • Geçmiş hayatı ve gelecekte atacağı adımlar ne doğrultuda olacak? (Bu kısım da tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir gelişme kısmı elbette)

En taslak haliyle bir karakter yaratma aşamaları hemen hemen böyle olmakta; tabii evreninize ya da yapacağınız rolün gereksinimlerine göre bu maddeler azalıp çoğalabilir. Ama temel olarak anladık herhalde şekillendiği zemini, değil mi? O halde şöyle açıklamaya devam edelim; bu karakter yaratma aşamasının her bir maddesi sizin için araştırma kaynaklarını sömürme kısmı aslında.

Rol yaptığınız evrenin her şeyini bildiğinizi var sayarak ilerlersek, ulus ve isim tercihleri çok önemli bir aşama aslında. Hayal ettiğiniz kurgusal hikayenin ilerlemesi için atacağınız her adımın hem evrene hem de bildiğimiz gerçekliğe bir şekilde uygun olması gerekiyor zira. Sembol ve referansları seviyorsanız özellikle, seçeceğiniz karakter ismi de sizin hem geçmiş hem de gelecek hikayelerinize büyük katkı sağlayacaktır.

AAEAAQAAAAAAAAREAAAAJGNiOTE4YmJkLWUxNWYtNDI1Zi04ZWRlLTczYWM5YTI2ODVhNQ

Atıyorum karakteriniz berbat bir çocukluk geçirmiş ve gelecekte kötülüğe yönelecek bir tiptir; ailesinin kendisine koyduğu o iğrenç, herkesin dalga geçtiği ismi büyüyüp de bir katil olunca değiştirmek ister ve mesleğine, daha çok amacına uygun bir ad belirler kendine. Bu durumda ulusuna göre seçeceğiniz dalga geçilecek bir isim ve sonrasında kurgunuza göre belirleyeceğiniz kişilik yansıtan diğer bir isim, sizin için bilmediğiniz bir ulusa aitlik konusunda araştırma yapmaya itecek yegane şeylerden biri.

Geçmiş hikayeniz ya da gelecek kurgunuz hakkında yapacağınız araştırmalar ise sanırım işin en karışık kısmı oluyor. Zira rol yaptığınız evrenin sınırlarını aşmadan ama bir şekilde de kendi hikayenizi ilerletebileceğiniz şekilde marjinallik unsurlarıyla ilerlemeniz gerekiyor. Misal verirsek, Harry Potter evreninde İkinci Dünya Savaşı dönemlerine kadar dayanan bir geçmiş yaratırken, gerçek dünya bilgileri ile Harry Potter dünyası bilgilerini harmanlayarak ama ikisini de yanlış kullanmadan bir hikaye yazmanız lazım. Gidip de Adolf Hitler’i gizli bir büyücü yapmayı seçer ama sonrasında ölmemesi için bütün tarihi gerçekliği değiştirirseniz, orada sizin için problemler doğabilir. Aile kökenlerinde sihir gücü olduğunu belirtirken aslında kendisinin bu koşullarda büyü yapamadığını söyleyebilir, Hitler’in en yakın kankisi olurken aslında bu kadar yandaşı sizin o üstün karakteriniz sayenizde topladığını mantıklı bir çerçevede yazabilirsiniz mesela.

Peki bunca şeyi araştırıp ne elde edeceğiz? Hiç bilmediğimiz detaylar elbette! Kökenini araştırdığınız bir ismin hikayesini öğrenirken ya da dünya tarihinde bilmediğiniz bir şeyler öğrenmeniz çok basit gerçekleşecek böylece. Üstelik sıkıcı olarak tanımlayacağınız türden her türlü zorlu bilgiyi, sevdiğiniz bir yöntemle beyninize kazıyacağınız için aslında entellektüellik çizgisinde hızlı bir mesafe kat edeceksiniz. HP evreninde yarattığım bir karakterin patronusunu belirlerken bile ulusuna uyum sağlasın diye yaptığım araştırmalar sonucu Avustralya’nın yerel hayvanlarına dair neler öğrendiğimi bilseniz…

 

2) Hızlı ve Pratik Düşünmeyi Geliştirir

Problem - Analyse - Lösung

Karakterinizin aniden herhangi bir tehlikeyle karşılaştığını ya da en hızlı şekilde karar vermesi gerektiği bir duruma düştüğünü hayal edin: En önemli önceliğiniz onu bu ortamdan olabildiğince hızla kurtarmak olur, değil mi? Dilerseniz karşınıza üç başlı bir ejderha çıkmış olsun, dilerseniz de sıradan bir barda karşılaştığınız adamın teki size ters bir soru sormuş olsun; fark etmez. Önemli olan dünya gerçekliği ve rol yaptığınız evrenin sınırları çerçevesince en uygun tepkiyi ve kararı vermeniz, hem sizin hem de karakteriniz açısından büyük önem teşkil ediyor. Devamlı olarak ani karar vermeniz gerektiğinde, üzerinde uzun uzun düşünerek alıştırma yaptığınız rol yapma oyunları bir bakıma sizi gerçek hayattaki aniliklere hazırlıyor olacak. Üstüne üstlük, karakterinizin özellikleri gereğince benliğinizde gelişecek olan hazırcevap olma yetisi de cabası!

 

3) Kaleminize Kuvvet Verir

2017%2F3%2F9%2Fbf3fc20f-e2c5-4146-a2b0-894d5342e558

Yazmaktan ya da bir başkasıymış gibi davranmaktan hiçbir şey anlamasanız dahi, rol oyunu yazmak size bu konuda eşsiz deneyimler kazandıracaktır. Normal şartlarda imla kurallarına bile dikkat etmeyen biriyseniz örneğin, rol oyunu yazarken bunlara dikkat etmeniz gerektiğinden dolayı Türkçe dil bilginiz inanılmaz derecede gelişecektir. (Wattpad hikayelerini okumayın tabii, onlar çok kaka örnekler, zaten rp kapsamına da çok girmiyor ya, neyse) 

Bu yazma maddesi, özellikle gelişmenizi takip etme açısından çok önemli bir parça. Rol yapma oyunları yazmaya başladığınız ilk zamanlarda yarattığınız karakterler ve hikayelerini uzun yıllar saklayın; sonrasında vardığınız nokta ve o sırada yazdığınız hikaye özgünlüğü açısından bir karşılaştırma yapınca farkı siz de çok net göreceksiniz.

Rp yapmaya başlamadan önce yazdığım hikayelerde bile, ilk rol oyunumu yazdığım hikayelerimde gördüğümden çok da beter cümle yapıları görmüştüm mesela ben. Basit anlatımla bir cümlenin “gitti, geldi” gibi çok sıradan ve inanılmaz sıkıcı kolaylıkta bir yapıda olduğunu görünce, sonralarında yazdığım hikayelerde oluşturduğum cümleler ile kıyasladığımda aradaki farkın neredeyse bir uçurum olduğunu anlamam uzun sürmedi.

Özetle siz siz olun, yazmayı bırakmayın. Bir şeyin üzerinde ne kadar çok pratik yaparsanız, o şey o kadar gelişir, büyür, filizlenir. Yılmadan, usanmadan, sürekli hatalarınızı düzeltmeye çalışarak ilerlemeye çabalarsanız, belli bir süre sonrası geçmişe dönüp baktığınızda aslında ne kadar büyük bir yol kat ettiğinizi göreceksiniz.

 

4) Hayal Gücünün Engin Denizlerine Pusula Olur

1

Bir başkası gibi davranmanın en önemli ve en vurucu kısmı hayal gücüne olan katkısıdır belki de. Bildiğimiz gerçeklikten farklı bir koşula adapte olmuş gerçekliğe uyum sağlamaya çabalamak, sizin bu dünyanın fizik kurallarıyla kapana kısılmış ortamından kurtulmanıza olanak sağlar. Farklı bir gezegende, denizin bin fersah altında ya da paralel bir evrende olsun, hiç fark etmez; önemli olan sis gibi gözlerimizi bürümüş gerçeklik dışında geçen herhangi bir adapte olunacak dünyayı benimsemek ve ona uygun şekilde düşünmek, sizin hayal etme yetinize en büyük katkıyı sağlayacak.

Evrenin ücra bir köşesinde, birkaç yaşam kaynağı yıldıza sahip olan ve fiziksel koşulları Dünya’nınkinden çok daha farklı olan bir gezegende yaşamak üzerine bir şeyler yazdığınızı hayal etsenize: Ne kadar farklı ve çeşitli koşullara ayak sağlamanız gerektiğinin neredeyse sınırı bile yok! Dilerseniz o gezegene gelecekten gelen bir Dünyalı ya da orada yetişmiş ve yüzyıllardır yaşayan, evrimleşmiş bir canlı olun. Her türlü ihtimalde, farklı koşullara adapte olma hikayenizi yazarken sizi bekleyen sınırsız imkanın sunacağı hayal gücü geliştirme antrenmanları kaçınılmaz bir gerçek!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.