İnternet, kümelenmiş güç odakları üzerinden okumaya çalıştığınızda berbat bir araç; korkunç ve boğucu bir mekan. Zenginin daha zengin olması için bir demiryolu, fakirin daha da sıkışması için yeni yöntemler yaratan bir kara delik. Gelin görün ki internet aslında alternatif olanların ve az olanların ve kitleden ayrık duranların da tutunabileceği bir yer olarak doğdu ve bu çocuklar attılar tüm gördüğümüz dijital bayırların temelini.

Birileri de onların izinden yürüyüp, özgür ifade paylaşımının altını çizmeye devam ediyor.

Drive ve Neon Demon filmleriyle büyük sükse yapan Danimarkalı yönetmen Nicolas Winding Refn, bir dijital dağıtım platformu yarattı. byNWR.com adresinden girip, betası için kayıt olabileceğiniz bu platform aynı Netflix gibi, streaming metodu ile film yayınlayacak. Ne kadar acayip değil mi? Bu yarışa Apple, Facebook, Google, Disney gibi dev isimlerin yanında bir de Winding Refn giriyor. Ancak onlarla kapışmak, parasına para katmak için değil. Yeraltından.

Winding Refn uzun süredir bir hobi olarak kaybolmaya yüz tutmuş kült filmleri alıp, restore ediyor ve dijitize ediyor. Burayı açmak lazım. Eski, gerçekten film üzerine çekilmiş sinema eserleri çok popüler değilse yavaş yavaş deforme oluyor ve kayboluyorlar. Refn bunların haklarını ve negatiflerini satın alarak restore ediyor; bu dakikaya kadar da kendi koleksiyonunda tutuyormuş.

Bazısı Refn’in hayran olduğu, başarılı olamamış yönetmen abilerinin filmleri; bazıları Refn’in de “o kadar kötü ki, izlenmesi lazım” dediği filmler, bazıları düşük bütçeli bölgesel eserler… Garip gurup şeyler yani. Rafine bir sinema deneyimi için ziyaret edilecek bir site hâline getirmeyecekler byNWR.com adresini. Ancak eşsiz, tekil, başka hiçbir şeye benzemeyen aykırı ve ucube filmleri sadece sinema aşkına tüketmek isteyen herkes için kapıları açık olacak. Elbette bu filmleri üretmek isteyenler için de…

byNWR.com bu ay içerisinde kapılarını açmış olacak. Biz büyük bir hevesle bekliyoruz. Siz ne hissediyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.