Malumunuz, an itibariyle DC cephesinde bir Green Lantern filmi yapılıyor. İçinde olduğunu kesin bildiğimiz insanlar filmin kalemini tutan David Goyer ve Justin Rhodes ikilisi. Onun haricinde, başrollerin John Stewart ve Hal Jordan karakterlerine ayrılacağını, filmin az çok bir “uzayda geçen Cehennem Silahı” kıvamını kovalayacağı ve an itibariyle yönetmen arandığını öğrendik yakın zamanda.

Green Lantern, tekrardan pop kültürümüze yerleşmeye geliyor yani. Bu kağıt üzerinde gayet normal bir şey gibi geliyor; neticede Marvel’ın yükselişi sağ olsun tonla çizgi roman kahramanı kağıt kalemden kalkıp salonun ortasına oturdu. Fakat son zamanlarda sinema vasıtasıyla kitlelere tanıtılan kahramanlardan hiçbiri Green Lantern kadar konuşulmayı, tartışılmayı hak etmiyor; bu şekil tartışma ve konuşmaları da ödüllendirecek bir derinlik göstermiyor. Ben bunu bilhassa, Duncan Jones karakter ile ilgili bir tweet atınca fark ettim.

green-lantern1

Jones, filmle hiçbir ilgisi olmadığını belirttikten sonra, Green Lantern filmiyle ilgili enteresan bir fikri olduğunu paylaştı. Green Lantern’ı “aptalca” bulduğunu belirten Jones şunları söyledi:

“Green Lantern düz kafalı bir sporcunun, yüzüğü her kullanışında yeni fikirler bulma çabasıyla ilgili olmalı. Karakterin mekanikleri ve riskleri beni hep rahatsız etti. Her şeyi yapabilen bir yüzük ve dövüş kazanmakta zorlanıyor musun? Hadi canım! Green Lantern’ın aptal sporcu sürümündeki espri, Lantern’ın gücü var, ama kullanacak zihinsel gücü yok. Sevimli bir zorluk.”

Bu gerçekten müthiş bir şey. Tweetten bahsetmiyorum, çünkü Jones baya ne dediğinin falan farkında değil, zira bu epey Marvelize edilmiş bir Green Lantern anlatısı, gerek yok. Hakikaten Jones’un niyeyse DC’den hiç anlamayan, külliyattır yordamdır bilmeyen fikri değil bizi coşturan. Bu fikri, Jones kalibresindeki birinin dile getirmiş olması. Çünkü gerçekten Green Lantern bu seviyede, bu tartışmaları, bu konuşmaları hak eden bir karakter.

Tüm çizgi roman evreninde bana soracak olursanız güç karakterizasyonu olarak Green Lantern kadar sağlam temellere oturtulmuş bir karakter daha yok. Jones’un dedikleri o yüzden saçma zaten. Lantern’ın bütün olayının irade  vs. korku olması bir yandan büyüleyici, bunun bir intergalaktik polis gücüne uyarlanmış olması ayrı nefes kesici. Ve biz önümzüdeki yıllar içerisinde artan bir kademeyle bunları konuşuyor olacağız. Mükemmel değil mi?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.