Duncan Jones’u tanıyor musunuz? Elbette şu an ismini biliyorsunuz, çünkü kendisi bu yazın en büyük ve en ilgi çekici filmlerinden biri olan Warcraft’a imza attı. Ama tanıyor musunuz? Pek çoğunuz için Duncan Jones muhtemelen iki bilgiden oluşuyor: Warcraft’ı çeken adam ve David Bowie’nin oğlu olan adam. Halbuki Jones’un bundan fazla bir yetkinliği de var. Kendisi pırlanta gibi bir sinemacı.

Bunu da ben ve genel sinema camiası ekseriyetle bir filme bağlıyor: İlk film Moon. Gerçekten de muazzam bir filmdi Moon. Hemen hemen sadece bir sette, bir aktör üzerinden ilerleyen; bir yönetmenin ilk filmi olamayacak kadar kompleks, eğlenceli ve sade bir işti. Sonrasında gelen filmi Source Code da fena değildi, ama bir Moon olmadığı konusunda mutabıktı herkes.

O aralar Duncan Jones hayranları için kurtuluş noktası Mute diye bir filmdi. Jones filmden sık sık bahsediyor, noir temalı bir bilim kurgu olacağını söylüyordu. Bu senenin başında Peter Sarsgaard ve Paul Rudd kadroya katılana kadar somut bir şey duymamıştık. Ardından filmin, Moon ile aynı evrende geçeceğini öğrendik. Günümüzden kırk yıl sonra, Berlin’de geçen film, dilsiz bir barmenin “orada olma sebebi olan” kadını bulma çabasını anlatıyor; bunu da biliyoruz. Bunlara zaten heyecanlanıyorduk. Şimdi, bir kat daha gaza gelmek için de fırsat edindik.

Jones’un Twitter’dan açıkladığına göre, filmin müzisyenliğini Clint Mansell üstlenecek. Bana göre bir yirmi yıl sonra sinema tarihinin gelmiş geçmiş en sağlam bestekarları listesinde kesinlikle anacağımız Mansell, ekseriyetle Darren Aronofsky’nin işleriyle anılan bir sanatçı. Ancak Moon için de muhteşem ötesi bir soundtrack yazmıştı, onu da koyduk buraya. Bu anlamda, ruhani takipçisine de müzik döşeyecek olması, yani, gerçekten bizi heyecanlandırıyor. Hadi, Mute hakkında daha somut şeyler de çıksın da okuyup okuyup coşalım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.