Hepimizin uzun zamandır beklediği gün geldi çattı ve Dune filminin ilk fragmanı resmen görücüye çıktı! Detaylı olarak incelemeden önce hemen peşin peşin şunu söylemek istiyorum ki mükemmel gözüküyor! Yani öyle böyle değil gerçekten muhteşem gözüküyor!

Fragmanımızın başlangıcında Atreides hanedanlığının ana vatanı olan Caladan gezegenindeki Paul Atreides’in hayatından bölümler görüyoruz. Artık Timothée Chalamet falan demiyorum direkt Paul Atreides diyorum farkındaysanız. Çünkü mükemmel bir Paul tasviriyle karşı karşıyayız. Paul, önce Bene Geserit sınavlarından en zorlusu Gom Jabbar testine sokuluyor. İnsan ile hayvan zihni arasında ayrım yapılmasını sağlayan bu test Paul için özellikle çok önemli zira Paul hiç doğmaması gereken daha doğrusu erkek olarak doğmaması gereken biri. Onun bu testi geçememesi bütün evreni tehlikeye atacağı için Baş Rahibe dokunduğu anda insanı öldürecek kadar zehirli olan Gom Jabbar iğnesini tutuyor.

Bu testten sonra Caladan’dan ayrılmadan önceki son zamanlarında Gurney Halleck ile kılıç eğitimi yaparken görüyoruz Paul’ü. Özellikle David Lynch’in Dune uyarlamasında göz kanatan bir görsel efekte sahip Holtzman Kalkanı’nın, Denis Villeneuve’nin versiyonunda oldukça iyi bir şekilde uyarlandığını söylemekte fayda var. Ne az ne çok. Tam olması gerektiği gibi.

Bu noktadan sonra fragman tam bir Dune! Ya arkadaşlar hangi birini anlatayım size? Sardoukarlar tam olması gerektiği gibi insana özel bir birlik olduğunu kanıtlıyor. Baron Harkonnen kısacık gözükmesine rağmen insanı hem kendinden nefret ettiriyor hem de insanın gözünü korkutuyor. Dave Bautista’nın oynadığı Hayvan Rabban oldukça acımasız gözüküyor. Jason Momoa, Duncan Idaho ile birlikte muhteşem bir kılıç ustası profili sergiliyor! Arkada seçilen replikler, kurgu, müzikler… Yani gerçekten ne bir eksik ne bir fazla dostlarım. Her şey olması gerektiği gibi hiçbir şey eksik ya da abartı değil!

Fragmanda iki konuya parantez açacağız. Bunlardan ilki Zendaya’nın oynadığı Chani karakteri. Her ne kadar Chani karakteri Dune kitabında da oldukça büyük bir role sahip olsa da bana öyle geliyor ki Denis Villeneuve’nin uyarladığı Dune filminde biraz daha büyük bir karakter olacak. Ana olaylarda olmasa da Paul Atreides’in hayatında daha büyük konumda olacak gibi geliyor bana. Eh, rol için boşuna Zendaya gibi bir starı seçmediler öyle değil mi?

İkinci parantezim ise pek tabii ki Shai Hulud’a, Yaradan’a, Kum Solucanları’na! Daha önce tekrar tekrar söylediğimi bir kez daha söylemek istiyorum. İyi bir Dune filmi çekmek istiyorsanız iyi bir Paul Atreides profili ortaya koymanız gerekiyor. İyi bir Paul Atreides için iyi bir Arrakis atmosferi yaratmak zorundasınız. İyi bir Arrakis atmosferi için ise Arrakis’i Arrakis yapan Kum Solucanları’nı çok iyi bir şekilde işlemelisiniz. Şimdilik gördüğümüz kadarıyla rahatlıkla söyleyebilirim ki mükemmel iki Kum Solucanı gördük ve bu beni çok tatmin ediyor.

İki ay sonra çıkacak Dune filmi için benim artık heyecanım arşa yükselmiş durumda. Film için bir değil birden fazla bilet aldım bile! Sizin heyecanınız ne durumda? Sizce de fragman mükemmel gözükmüyor mu?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.