Yorucu bir günü daha bitirdiniz, sonunda kendinizi yatağa attınız ve şöyle bir iki bölüm dizi ya da film izleyip güzel bir uyku çekmenin hayalini kuruyorsunuz. Ne kadar mükemmel değil mi? İşler nasıl kötü gidebilir ki? Yani, Türkiye’de yaşadığımız için bunun bir milyon tane farklı cevabı var ama ben asıl konuma bağlayacak cevabı söyleyeyim size: İzlediğiniz yapımda mükemmel bir yemek görmek. Hani böyle birden karakterler gerçek olamayacak kadar iyi bir yemek yerler, siz de ekran başında ağzınız sulanmış bir vaziyette bulursunuz kendinizi. Tabii buzdolabına gidip son kalan çikolatalı gofret ile bakışmanın dayanılmaz acısını saymıyorum bile. Bu saatten sonra yemek yeseniz vicdan, yemeseniz can bu…

Bu yemekler herkes için değişir. Kimisi için Naruto’daki ramendir,  kimisi için Ratatouille filmine adını veren ratatuydur, kimisi için Brooklyn 99’daki Gina’nın diyetini bozduğu Sloppy Jessica’dır. Herkesin ağız tadı farklı tabii…  Mesela ben, How I Met Your Mother dizisindeki “The Best Burger in New York” bölümünü daha bir kere bile hamburger siparişi vermeden bitiremedim. Bundan pişman mıyım? Asla!

Fakat işte her zaman izlediğimiz yemekler bu kadar ulaşılabilir olmuyor. Her zaman dışarıda hamburger yiyebilirsiniz ama hangimiz SüngerBob’un yaptığı Yengeç Burger’den yemek istemez ki? İşte buna ulaşmak daha zor. Hele de eğer izlediğiniz içerik Studio Ghibli’ye aitse mahvoldunuz. Hiçbir zaman o kadar güzel yapamayacağınız bir yemeğe âşık oldunuz demektir.

Bu şekilde ağzınızın sulandığı zamanlarda sizi daha da acıktırmak için, size, YouTube’da yemek videoları aradığım bir gece tanıştığım Andrew Rea abimizin kanalı Binging with Babish’i tanıtmak istiyorum. Oldukça yetenekli ve bir o kadar da geek olan Andrew Rea, Binging with Babish kanalında dizilerde, filmlerde, oyunlarda, animelerde ve çizgi filmlerde gördüğü yemekleri yapıyor. Bu minvalde pek çok videonun yapıldığı bir sürü kanalın bulunduğunu bilsem de kanalın tamamen bunlar üzerine olması, onu, diğerlerinden farklı kılıyor. Ayrıca Andrew’un geek olması da kanalında seveceğiniz onlarca farklı içerik çıkmasını sağlıyor. Ben de bugün Binging with Babish kanalındaki ağzı sulandıracak en sevdiğim beş yemek videosunun listesi yaptım ve bu sayede sizi, bu güzide kanal ile tanıştırmayı planladım. O zaman çikolataları gofretlerinize sıkı tutunun, başlıyoruz!

5) Birds of Prey’den Yumurta Sandviç

Listeme en güncel yemeklerden biriyle başlıyorum ki kanalın konseptini hızlıca anlatayım. Birds of Prey’de Harley Quinn için kırılma noktalarından biri olan yumurta sandviç bir anda oldukça popülerleşti. Özellikle yapımına, neredeyse kötü adama ayrılan süre kadar yer verilen yemek, herkesin aklında kısa sürede yer etti. Andrew da insanların aklında kalan bu yiyeceğe hemen kanalında yer açtı ve ta ekmeğinin hamurundan yoğurmaya başlayarak bu sandviçi yaptı. Ne yalan söyleyeyim, sonuç, beni oldukça mutlu etti. Hani çok fazla tost insanı değilimdir ama oldukça güzel gözüküyor öyle değil mi?

4) Brooklyn Nine-Nine’dan The Sloppy Jessica

Bakın bu sandviçi ilk gördüğümde önce, her aklı başında bireyin yapacağı gibi, inkar ettim. Böyle bir şey olamaz dedim. Sonuçta CGI ile uzay gemisi yapıyorlar bence bunu da yapmışlardır dedim. Ama inkârlarım sonunda yetersiz kaldı. Gina’nın, Terry ve Amy ile beraber başladığı diyeti bozduğunu deklare ettiği hilkat garibesi sandviçi o kadar lezzetli gözüküyordu ki insanın, damar yollarını tıkayacağını bile bile yiyesi geliyordu. Andrew da bu sandviçi oldukça büyük bir meydan okuma olarak görmüş ve kanalına konuk etmiş. Açıkçası böyle bir şeyi yapıp bütün mutfağı berbat etmemek için kendimi her gün ikna etmeye çalışıyorum. Ama elbet bir gün!

3) Agents of Shield’dan Fitz’in Sandviçi

Ya bir yemeği düşünmek, size, bir dizinin ne kadar iyi olduğunu hatırlatır mı? Hatırlatıyor işte. Fitz’in en sevdiği sandviçi Simmons’ın hazırlayıp, gizli göreve giderken bile çantasına iliştirmesini hatırladıkça insanın bir gözleri doluyor. Öte yandan Fitz ve Simmons arasındaki ilişkinin ilk adımlarından biri olan bu sandviçi oldukça merak ettiğimi de söylemek isterim. Hem eski günleri hatırlatması hem de sandviçin genel sonucunu beğendiğim için bu videoyu çok seviyorum!

2) Yürüyen Şato’dan Kahvaltı

Her ne kadar bu listedeki en basit yemeklerden biri olsa da bu videoyu Studio Ghibli’yi övmek için bilerek seçtim. Hatta öyle ki listenin birinci sırasına koymamak için zor tuttum kendimi. Bakın, dünyada yemeğin hazırlanma sürecine dikkat çeken binlerce içerik var. Ama bunlardan hiçbiri, Studio Ghibli’nin yemek hazırlama sahneleri kadar iştah açıcı olamaz. Yani şu videodaki basit yumurtalar bile o kadar lezzetli gözüküyorlar ki gerçekten kendinizi buzdolabındaki yumurtaların gerçekliğini sorgularken buluyorsunuz. Bu video da listeye tüm Studio Ghibli yemek sahnelerine bir saygı duruşu olarak giriyor.

1)  Ratatouille’dan Ratatuy

Ahh, benim favorim. Hem filmin mükemmel bir film olması hem sahnenin mükemmel bir sahne olması hem yemeğin dış görünüşünün inanılmaz iştah kabartıcı olması hem de Andrew’un yemeği taklit etmesindeki inanılmaz başarısı… Videonun kurgusu bile inanılmaz derecede iyi. Ratatoulle’yi ilk izlediğim andan beri aklımda kalan bu muhteşem yemeği bir de Binging with Babish kanalından izlemek, çok eğlenceli bir deneyimdi benim için. Aynı derecede acıktırıcıydı da!

Kanalla sizi tanıştırarak iyi mi yoksa kötü mü yaptığımdan bir türlü emin olamadığım Binging with Babish listemin sonuna geldim. Sizin listedeki en sevdiğiniz yemek hangisi? Ya da genel sorayım: Sizin dizi, film, oyun, anime ya da çizgi filmlerdeki en sevdiniz yemek hangisi?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.