Sanırım dünyada en çok kıskandığım insanlar sanatın bir dalında yeteneği olan insanlardır. İstediği enstrümanı çalan, birbirinden güzel resimler çizebilen insanlara daima imrenmişimdir. Hele bir de bu insanlar geek ise… İzledikleri bir dizideki ya da filmdeki bir sahnenin resmini çizmeleriyle, yaptıkları şarkı coverlarıyla bir anda günümüzü güzelleştiriyorlar. Tek kelimeyle sanatçı geeklerimiz, bizim için hayatı yaşanabilir kılıyorlar. İnsan hiç tanımadığı birinin ürettiği bir içeriği görüp onunla gurur duyabiliyor, iyi ki bu topluluğa aitim diyor. Şimdi bütün bu duygusallık nereden geliyor diye soruyorsunuzdur kendinize muhtemelen.  Ben lafı hiç uzatmadan sevgili Yusuf nam-ı diğer Gustavgotblues‘un Gandalf’a Ağıt’ını sizlerin beğenisine sunuyorum daha sonra onu övmeye kaldığım yerden devam ediyorum.

Daha önce bahsettiğimiz gibi bizim çok sevdiğimiz Murat “Ejderha” Sönmez abimizin, Frodo’nun Yolculuğu adında bir Youtube projesi var. Bu projede Frodo’nun Shire’dan başlayıp Hüküm Dağı’nda son bulan hikayesini adım adım video haline getiriyor Murat abi. Bu haftaki videosu Galadriel’in Aynasında ise biz izleyicilere çok büyük bir sürpriz yaparak Frodo’nun Gandalf için yazdığı ve ilk defa Yusuf’un besteleyip seslendirdiği bir ağıtı bizlerle buluşturdu. Bu sürprizden habersiz olduğum için ilk duyduğumda gözlerim doldu, daha sonra Ak Gandalf olarak geri geleceğini bile bile Gri Gandalf’ın sonuna üzüldüm ve yeniden Yüzüklerin Efendisi okumak istedim.

Bakın müzik kulağı olmayan benim için fantastik eserlerde en çok zorlandığım kısımlar kesinlikle şarkılardır. Çünkü bir şarkıyı düz bir şekilde okumak içime sinmez ama onu şarkı haline getirip söylemek de inanılmaz şekilde zordur benim için. Bu yüzden genelde elimin altındaki telefonuma uzanıp şarkıyı Youtube’da bulmaya çalışır daha sonra dinlediğim melodilere Türkçe çevirileri uydurup söyleyerek elimden geldiğince şarkının hakkını vermeye çalışırım. Ama bu da en az şarkıyı yeniden bestelemek kadar zor bir iş.

Yüzüklerin Efendisi’nin ilk kitabı olan Yüzük Kardeşliği’nde Gri Gandalf’ın, Moria’nın derinliklerinde kaybolmasından sonra Elfler ağıt yakmıştı. Öyle bir ağıttı ki bu Legolas hüznünün çok taze olduğunu söyleyerek Yüzük Kardeşliğine dolayısıyla bize bu şarkıyı çevirmemişti. Ama şen şakrak oluşları ve şarkı söylemeleriyle ünlü Hobbitlerden biri olmasına rağmen çok az şarkı söyleyen Frodo bu ağıta kulak verdi ve dilinden Gandalf’a olan ağıtı döküldü.

maxresdefault (1)

Shire’da akşam alınca kurşun rengini ayak sesleri duyulurdu Tepe’de;

Tan vaktinden önce giderdi tek söz etmeden, uzun bir seyahate.

Yabaneller’den ta Batıkıyılan ‘na, kuzeydeki ıssızlardan, güneydeki tepelere

Gizli kapıdan, ejderha ininden, geçti karanlık ormanlardan keyfince.

Cüce, Hobbit, Elf ve insanla ölümlü ve ölümsüz ahaliyle

Daldaki kuşla, indeki hayvanla konuştu kendi gizli lisanlarında.

Ölümcül bir kılıç ve şifalı bir elle, bükülüyordu beli yükü altında,

Çınlayan sesi ve yanan işaretiyle, yorgun bir hacıydı kendi yolunda.

Tahtına kurulmuş bir irfan sahibi kızmakta çabuk, daha da kolay gülmesi

Yaşlı bir adam şapkası hırpani yaslanmış duruyor, asası dikenli.

Köprüde durdu bir başına ne ateşe pabuç bıraktı ne de gölgeye;

Asası kırıldı taşa vurunca irfanı öldü gitti Khazad-dûm’da.

 

Kitabı okuduğumda bu sözleri ne kadar istesem de bir türlü şarkıya çeviremediğimi hatırlıyorum. Frodo’nun en yakın dostunu kaybetmenin yüreğinde yaşattığı acıyı bir türlü hayal edememiştim. Bu yüzden basit bir şiir gibi okuyup geçmiştim. Ta ki bugüne kadar… Bugün Murat abinin sayesinde ve Yusuf’un mükemmel bestesiyle bizim de artık Gandalf’a yüreğimizden yakacağımız bir ağıt var!

Dediğim gibi daha ağıtı duyar duymaz inanılmaz bir gurur duydum. Hiç tanımadığım bir insan ile aynı paydada olmanın verdiği bir gururdu bu. Ayrıca bu kadar güzel şeyler üreten insanlarla kıyısından köşesinden yollarımızın kesişmesinin verdiği bir gururdu. Eh, böyle bir ağıtı duyduktan sonra oturup hayatınıza hiçbir şey olmamış gibi devam edemezsiniz öyle değil mi? Çünkü bir etten kemikten bir insan bir şeyler üreterek başkalarına ilham olmuştu şimdi sıra diğerleri yani bendeydi. Ben de işte buradayım, size Gandalf’a Ağıt’ı takdim eden yazımı yazıyorum.

Ne kadar aradıysam Yusuf’un soy ismine rastlamadım ama onu Gustavgotblues ismiyle Youtube, Instagram, Twitter ve Soundcloud’dan bulabilirsiniz. Kendisinin diğer harika işlerine şöyle bir göz atıp bizden çok selam söyleyin. Ayrıca böyle insanlara ilham olan ve üretmekten hiç vazgeçmeyen Murat Abi’nin Youtube kanalına da göz atın ve Frodo’nun Yolculuğu’nu mutlaka izleyin!

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.