Herhalde siteye bir gün bir “sık sorulan sorular” kısmı açsak, muhtemelen en başlıcasını “Çizgi romanları nereden takip ediyorsunuz?” oluşturur. Bizim buna cevabımız aşağı yukarı aynı. Pek çoğunu dijital olarak takip ediyoruz. Birebir güncel kalmanın tek yolu çizgi romanları dijital olarak satın alıp, PC ya da mobil cihazlardan okumak. Bunlar da hâliyle İngilizce olarak yayınlanıyorlar. Eğer İngilizce’ye hâkim değilseniz, seriler birkaç ay geriden olmak kaidesiyle Türkiye’ye çevirili olarak geliyorlar zaten. Ama illa ki günü gününe okuyacağım diyorsanız, tek çare, dijital satış.

Comixology (1)

Bu konuda da hep aynı iki adresi gösterdik size. Birincisi, Comixology’ydi, ikincisi ise Marvel Unlimited. Dark Horse, DC gibi diğer büyük yayıncıların da kendi dijital satış alanları var, bilakis Marvel da ayrıyetten bir uygulama üzerinden çizgi roman satıyor. Ama Comixology ve Marvel Unlimited başkalar. Comixology tüm yayınevlerini kapsayan, inanılmaz geniş bir arşive sahip olduğundan kıymetli, Marvel Unlimited ise Spotify benzeri açık büfe ödeme şekliyle.

Şimdi bu iki dünyanın en güzel tarafları birleşiyor. Daha doğrusu, net söyleyelim, Comixology’ye Marvel Unlimited tipi bir ödeme şekli geliyor. Bleeding Cool’un haberine göre Comixology’nin sahibi olan Amazon, duyuruyu önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan New York Comic-Con’da yapacak. Fiyat konusunda, ya da hangi yayıncıların katılacağı konusunda, veyahut ne bileyim, ne kadar güncele gelinebileceği konusunda bir duyuruyu ancak o zaman göreceğiz muhtemelen.

Comixology

Ama bize soracak olursanız, çekilirse bu işten ancak Marvel çekilir, “biz zaten bunu Unlimited’da yapıyoruz, size gitmesinler, bize gelsinler” diye. DC de eğer kendisi için böyle bir planı varsa çekilir. Diğer çizgi roman yayınevleri zaten okey olacaklardır bu duruma. Amazon benzer bir şeyi Amazon Prime ile bazı Kindle cihazlarda yapıyor zaten. Dünkü çocuk değiller, firmaları ikna edeceklerdir. Fiyat muhtemelen 9.99$ ile 13.99$ arasında bir şey olacaktır. Ve çok büyük ihtimalle, en az bir üç-dört ay geriden takip eder güncel serileri, efsaneler de hemen ulaşılabilir olmazlar.

Ama bunlar sadece teori. Şimdilik havaya konuşuyoruz. Ortada tek bir gerçek var, o da Comixology’nin Spotify modeline geçtiği. Ve çok net söylüyorum, bu bile muhteşem bir haber olmak için yeterli. Detaylar gelsinler, görüşürüz, şimdilik biz buna çok seviniyoruz!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.