Kendi yerel kültürümüzün bir mensubu olup aynı anda da yabancı menşeli kültürü takip etmek gibi garip bir arafta yaşadığımızdan mütevellit yer yer bazı şeyler bizim için garip yerlerde durabiliyorlar. Bir oyun, bir çizgi roman, bir film ya da bir kitap bizim takip ettiğimiz camia içerisinde çılgıncasına popülerleşmiş; ama bizim ülkemize hiçbir şekilde uğramamamış olabiliyor. Bu tip durumlarda genelde dışarıda duyduğu saygıyı kafada oturtuyoruz, ama onların uğruna hissettikleri şeyler genelde bizi ıska geçiyor.

Print

Mega Man böyle bir şey mesela. Japonya ve Amerika’da, 8-bit video oyunculuğu döneminin tartışmasız ikonlarından biri olduğu için 30 senedir popüler kültürün en göbek yerlerinden birinde duruyor. “Mavi bombacı” deyince bizim aklımıza en fazla fazlaca siyasileşmiş bir Şirinler bölümü falan gelebilir, ama Amerika ve Japonya’da, istisnasız bir şekilde insanlar bunun Mega Man’i tasvir ettiğini biliyorlar. O yüzden de, biri çıkıp “filmini yapıyoruz” dediğinde, haklı olarak bir hayli seviniyorlar.

Evet, The Tracking Board’ın haberine göre 20th Century Fox ve Chernin Entertainment an itibariyle bir Mega Man filmi yapmaktalar. Henüz projeyle ilgili belirli hiçbir şey yok, hatta resmi bir açıklama gelmediği için kendisi dahi kesin gözükmüyor. Tek bildiğimiz şey, projenin geçtiğimiz aylarda duyurulan Mega Man animasyonuyla bir ilgisinin olmadığı. Bu arada bu filmin canlı mı, yoksa animasyon mu olacağı dahi bilinmiyor;  o kadar diyelim.

Mega Man 2

Peki Mega Man’den film olur mu? Açıkçası ana oyunların hikayesi gayet sıradan, dönemin 8-bit sınırları içerisinde mutlu mesut yaşayan düz bir yapıya sahip. Serinin sevenlerine göre asıl hikaye Mega Man Legends serisinde yatıyor, o yüzden filmde onu kullanmayı tercih edeceklerdir. İşin doğrusu şu ki, Minecraft’ın filminin geldiği; LEGO Movie’den bir şaheser çıktığı bir dönemde yaşıyoruz. Mega Man filmi de iyi olacaktır. Hayırlısı diyelim, bekleyelim!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.