Malum, geçen gün Güç Günü’ydü. Kağıt üzerinde bir anlamı var mıydı bu günün? Hayır. Aslen Disney dünya çapında, onlarca perakendeciyle ortaklaşa bir Star Wars indirim günü düzenledi sadece. Kağıt üzerinde hiçbir değeri olmayan bir olay aslında, değil mi? Ama işte bizim burada mağazaların kenarlarına büyük boy Force Awakens afişleri asıldı, millet ellerinde Kylo Ren maskeleri ve üçlü ışın kılıçlarıyla çıktı dışarıya ve biz bir grup yetişkin insan olarak yine kendimizi Star Wars teorisi konuşurken bulduk.

Star Wars müzik

Yalnız bir şey dikkatinizi hiç çekti mi bilmiyorum. Yavaş yavaş yeni Star Wars filmleriyle ilgili her şeye nail olmaya başladığı şu günlerde spesifik bir unsur hiçbir şekilde açık edilmiyor: Star Wars: The Force Awakens’ın müziği. Güç Günü’nde, fragmanlarda, tanıtım videolarında… Her yerde ya Imperial March, ya Duel of the Fates, ya da ana tema müziği çalıyor. John Williams’ın yeni film için kaydettiği şarkılardan bir nota dahi yok.

Bugün Star Wars’ın resmi sitesi, bu yönde bir açıklama yaparak meseleye iyice tuz biber ekti. The Force Awakens’ın resmi soundtrack’i, 18 Aralık gününe, yani Force Awakens sinemalarımıza teşrif edene kadar ne dijital, ne de fiziksel olarak yayınlanmayacak. Üstüne üstlük şarkıların isimlerinin de açıklanması da beklenmiyor. Film gelecek, gideceğiz, müzikler ondan sonra ortaya çıkacak.

Star Wars müzik 2

Peki neden? Bunun sebebini anlamak için, takriben 16 sene öncesine dönmek gerek, yani 1999 yılına, The Phantom Meance’ın çıktığı döneme. Orada da müzikleri efsanevi adam John Williams yapmış, yalnız soundtrack filmden önce yayınlanmıştı. Ve şarkılardan birinin ismi, “Qui-Gon’un Asil Sonu” olarak konulmuştu. Elbette bu Qui-Gon’un başına ne geleceğini net bir şekilde belli ediyordu. Force Awakens bu topa girmek istemiyor belli ki. Elbette tek sebep de bu değildir, zira ne de olsa, John Williams’ın müzikleri tecrübenin bir parçası ve onların da sinemada yaşanmasını istiyor olabilir Abrams başkan. Bu iki şey yan yana gelince de, film kadar uzun bir süre beklenen bir soundtrack çıkıyor işte karşımıza doğal olarak. Siz ne diyorsunuz peki? Bu karar iyi mi, yerinde mi? Yoksa hemen yayınlasınlar mı müzikleri? Yorumları kaptırın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.