Merhabalar sevgili geekler, E3’ten son gelişmelerle yine sizlerleyiz. Haber bülteni gibi oldu değil mi? O kadar olacak, sonuçta oyun sektörünün en büyük organizasyonundan haberlerle geldik. Dünün Keanu Reeves heyecanını geride bıraktıysak E3’te son 24 saatin en büyük haberlerine bir göz atalım mı, ne dersiniz?

Square Enix

cool-trailer-for-square-enixs-marvels-avengers-video-game-social

Square Enix bu sene E3’ün ikinci gününe damgasını vurdu. Özellikle Final Fantasy severler için Square Enix konferansı cillop gibi geçti. Uzun zamandır beklenen Final Fantasy Remake VII fragmanı ile birlikte ayrıntılı oyun demosu ve oyunun çıkış tarihi de paylaşıldı. 3 Mart 2020’de yayınlanacak oyunun karakter tasarımları hayranları gayet memnun etti. Klasikleşmiş bir oyunu hayranları memnun ederek çağa uygun hale getirmek zor, Square Enix ise bunu başarmışa benziyor.

Square Enix bununla da yetinmeyip Final Fantasy severleri iki ek haberle daha mutlu etti. Chyristal Chronicles Remastered da Square Enix’in duyuruları arasındaydı. Nintendo Switch’te olan oyuna yeni tasarımla birlikte online mutliplayer özelliği de eklendi. Oyun bu senenin sonlarına doğru mobil dahil tüm büyük platformlarda bulunacak. Yine büyük platformlarda yerini alacak bir başka Final Fantasy oyunuysa Final Fantasy VIII olacak.

Final Fantasy serisi haricinde Square Enix’in bir büyük bombası daha vardı. Uzun zamandır beklenen Marvel Avengers’ın ilk fragmanı da dün yayınlandı. Endgame ile bir çağı kapatan Marvel hayranları tarafından bu oyun, gerek nostalji, gerek de oyun severlik namına büyük bir heyecanla bekleniyordu. Ancak ne yazık ki bu beklenti tam anlamıyla karşılanamadı. Fragmanın kendisiyle bir sorunumuz yok ama birtakım terslikler var, ne yalan söyleyelim. Senelerdir sinematik evrende görmeye alıştığımız ekip kimyasından eser olmaması büyük bir terslik mesela bizler için. “Siz de hiçbir şeyi beğenmiyorsunuz” ya da “Bu sinematik evren değil ki” dediğinizi duyar gibiyim. Fragmanın hissiyat olarak Avengers filmlerine daha yakın olduğu su götürmez bir gerçek. Hal böyle olunca da bildiğimiz karakterleri bu kadar farklı görmek, damaklarda kekremsi bir tat bırakır hale geldi maalesef.

Square Enix’ten iki de yeni oyun duyurusu var. Bunlardan biri Outriders. Karanlık bir bilim kurgu evreninde geçen Outriders’ı tek başınız oynayabileceğiniz gibi iki ya da üç kişilik ekip kurarak da oynayabilirsiniz. Sinematik olması sebebiyle fragmanını izlemesi güzeldi, oyuna hafif yükseldim. Gerçi ben ne kadar yükselirsem yükseleyim oyun, bir sonraki yaza çıkacak maalesef. Beklemek zor zanaat gerçekten de. Ha bir de, son olarak duyurulan bir diğer oyunsa Oninaki, fani dünya ile ruhlar alemini birleştiren bir RPG. Bu oyunun ise bu yaz sonu çıkması planlanıyor.

Ubisoft

watch-dogs-legion-gameplay-trailer

Eğer siz de Halit gibi Prince of Persia’yı bekliyorsanız, size kötü haberimiz var: Ubisoft’un duyurduğu oyunlar arasında Prince of Persia yok. (Aslında pek de şaşırmadık) Onun yerine beş farklı oyun haberi, bir yeni Netflix belgesel/komedisi ve abonelik servisi duyurusu var, alır mıydınız?

Ubisoft fragmanlarından ben en çok Watch Dogs: Legion’a yükseldim. Black Mirror havasını görmezden gelirseniz fragmana bayıldım. Üstelik oyunun sunduğu değer de güzel; Londra’da gizli bir örgüt kuracaksınız, örgüte istediğiniz herhangi bir karakteri dahil edebileceksiniz falan. Bu duyuruya göre yolda çevirdiğim adamın casus ya da robotik uzmanı çıkmasını beklerim. Üstüne bir de futuristik Londra attınız mı keyfime diyecek yok. Ancak oyunun keyfini sürmek için bir sene beklemem gerekecek, Watch Dogs: Legion da seneye çıkacağı duyurulan oyunlardan biri.

Tom Clancy cephesinden üç adet yeni fragman geldi. Bunlardan biri de Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint oldu. Oyunu ve fragmanı tanıtan ise The Walking Dead ve Punisher’dan tanıdığımız Jon Bernthal oldu. Oyun şirketlerinin ünlü simaları oyunlarına dahil etmeleri alışık olduğumuz bir husus zaten, bir de dünkü Keanu Reeves şokundan sonra yeni bir oyuncu tanıtımı bize vız gelir. Açıkçası John Bernthal’dansa sahneye onunla birlikte çıkan köpeğe daha da sevindim. 

Ubisoft, Assasin’s Creed ile Yunan mitolojisine giriş yapmıştı hatırlarsanız. Assasin’s Creed’in yapımcıları buradan bize daha ekmek çıkar demiş olacak ki Gods & Monsters adlı oyunu geliştirmişler. Fragman kısa olsa da gördüğümüz kadarıyla Yunan tanrılarının mitolojik canavarlarla savaşmalarına yardım edeceğiz.

Nintendo

zelda-breath-of-the-wild-sequel-3

Nintendo, Ubisoft ve Square Enix’ten geri kalmadı, art arda bombaları patlattı. En büyük ve en az bilgi içeren duyurusu, Legends of Zelda: Breaths of Wind’e devam oyunu çıkarmaları oldu. Böyle diyoruz, zira görebildiğimiz tek şey, fragmanının halihazırda var olan oyuna kıyasla daha karanlık olduğu.

Square Enix’ten gelen Marvel oyununa bir alternatif de Nintendo Switch’ten geldi. Marvel Avengers sinematik evrene ne kadar yakınsa Marvel Ultimate Alliance da çizgi romanlara o kadar yakın. Fragmanda Thanos ve Infinty Gaunlet’ten tutun X-Men, Ghost Rider, Electra, Deadpool gibi her koldan gelen kahramanlar var. Marvel’ın en kalabalık oyunlarından biri olacağa benziyor.

Bu büyük iki haber dışında konferansta Super Smash Bros karakter eklentileri, Luigi’s Mansion 3 ve Legends of Zelda: Link’s Awakening gibi yeni fragmanlarla birlikte mevcutta var olan Witcher 3 ve Resident Evil 5 & 6 gibi büyük oyunların Nintendo Switch’te yer alması duyuruldu. Nintendo Switch konferansının en büyük farkı ise duyurulan oyunların oynanması için bir yıl gibi bir süre beklememize ya da daha yeni konsol almamıza gerek yok. Bu senenin konferansında diğer konsol satan firmaların aksine Nintendo, oyunlara odaklanmayı tercih etti.

Author

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.