Yıllardır sadece video oyunlarıyla ilgili haber, ön inceleme, dosya konusu ve biliumum zırtapozluk yapan yayınlarda yazdığım için farkında olduğum bazı oyunlar var. Biliyorum ki kendi hâlime bırakılsam, sittin sene o oyunlarla alakam olmayacak; dönüp adlarını anmayacağım. Ama işte devamlı sağdan soldan haber okuduğum, daima bununla aşırı ilgili insanlarla hoşbeş ettiğim için adlarını ve önemlerini biliyorum bu serilerin. Ve bu yüzden, gitmeyip görmediğim o köy, benim kafamda kıymetli olarak yer ediyor.

doragon-quest-xi-uses-unreal-engine-4-header-1-810x557

Dragon Quest serisi de bunlardan bir tanesi. Square Enix’in benim hayatta olduğum süreden uzun bir zamandır idame ettirdiği J-RYO serisinin hem Amerika’da, hem de Japonya’da seveni çok fazla. Benim nezdimde ise bu efsane serinin başlayıp bittiği yer tamamen Dragon Quest IX’den ibaret. Vakti zamanında DS’e çıkan, benim de o dönem çalıştığım dergide “al incele bakayım” diye elime tutuşturdukları Dragon Quest IX’e o zaman baya vurulduğumu hatırlıyorum ister istemez. Belki de bu yüzden, yeni açıklanan oyun, bana pek bir cazip geldi.

Square Enix, geçtiğimiz gün düzenlediği Dragon Quest özel basın konferansında, serinin 30. Yıldönümünü yeni bir oyunla kutlayacağını açıkladı. Gelecek sene 30 yaşına basacak olan Dragon Quest serisinin son mensubu Dragon Quest XI, PlayStation 4 ve Nintendo 3DS için çıkacak. Bu iki platformun haricinde Nintendo’nun gizemli yeni konsolu “NX” için de geliştirilmesi mümkün gözüküyor.

Dragon Quest XI 1

Peki biz niye tuttuk yazdık bu duyuruyu, ne alaka? Öncelikle, oyun her J-RYO hayranını ihya edecek gibi gözüküyor zaten. Bu alanın en önemli markalarından birinin otuzuncu yaş günü için özel olarak tasarlanması sağlıyor bunu. Fakat bana ilgi çekici gelmesinin en önemli sebebi, Dragon Quest XI’in 3DS’te hem poligonal, hem de orijinal Dragon Quest’lerin tarzında 2D ve tepeden oynanabilecek olması. Üst taraf poligonal görüntü verirken, alt taraf baya 30 yıl önceki ilk Dragon Quest tipi grafiklere sahip olacak. 3DS’in çift ekranını böyle acayip kullanan oyunlar, ezelden beri beni baya cezbediyorlar. O yüzden, kafaya not ettim, Dragon Quest XI bizim topraklara uğrarsa kesin bir göz atacağım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.