İngiliz yapımı Revenge, dünya gemicilik tarihinin efsanelerinden birisidir. 52 gemiye karşı tek başına mücadeleye girip 15 saat boyunca dayanan geminin öyküsü bir acayiptir!

Efendim, yıl 1591, o zamanlar Assassin’s Creed 3 yok, çakma Assassin kılıklı karakterler ağaç dallarında koşmazken, gerçek denizciler gerçek acılar çekiyor idi. İspanyolların muhteşem Armada’sı kırılmış, İngilizler Armada tekrar ayaklanmasın diye okyanuslarda devriye geziyor. İspanyollar 53 gemilik bir filo ile yola çıkıyorlar, amaç altınları memlekete götürmek.

Efsane Savaşın Kısa Öyküsü

 

LUFFY-one-piece
Richard D. Grenville’in hikayesi “böyle şeyler sırf animelerde olmuyor dedirtiyor!”

Richard Grenville komutasındaki Revenge, 22 gemilik minik bir İngiliz filosunun üyesi, bir akşam üzeri işte bu 53 İspanyol gemisine rastlıyor ve kuşatılıyorlar. İngiliz gemilerinin hepsi stratejik geri çekilme yaparken Revenge yaralı gövdesi ve hasta mürettabatı yüzünden geride kalıyor. Başka bir kaptanın ağlayarak dondurma yiyeceği bu noktada Richard Reis “İskele alabanda, yelkenler fora, by the way, tonight we dine in Hell!” diyerek 53 geminin üzerine kırıyor.

15 saat sürer savaş, Revenge saatlerce toplardan kaçıp kendisi düşmanı yaralamayı ve yavaşlatmayı becerir. En sonunda kendisinin 3 katı büyüklüğünde bir İspanyol gemisi borda yapar, Revenge’in tayfası bordalayan İspanyolları da püskürtür ama o arada geminin güvertesi ağır yaralar alır. Kaptan çılgın, topçulara “İçeri ateş edin, teslim olacağımıza kendimizi parçalayalım!” der, ancak tayfa yanaşmaz ve teslim olurlar. Kaptan Grenville yaralarından ötürü iki gün sonra ölür, ancak ahı tutar, gemi karayı görmeden bir fırtınada mürattebatı ile beraber batar.

Efsane Geminin Efsane Legosu

Brickshelf üzerinde yakaladığımız ‘sanatçı’ maydayartist işte bu efsane Revenge’in birebir replikasını LEGO’dan yapmış, bir de ruhunu versin diye gemiyi yağlıboya bir arkaplanın üzerine yerleştirmiş. Biz susuyoruz, görseller konuşsun!

 

galleone_revenge_03_

galleone_revenge_01_

galleone_revenge_26_

lego_galleon_01

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.