Star Wars kendi kendine gelip giden, sadece kendi hayranlarının umursadığı bir film serisi değildir. Her filmi çıkar çıkmaz tüm alt kültürleri şöyle bir sallayıp, yıllar sürecek kendisine has bir kültür yumağı yaratıp ondan sonra da azalan aman bitmeyen bir şekilde sonsuza kadar hayatlarımızda yer almaya devam eder. Sadece temalı ürünlerden, oyuncaklardan falan bahsetmiyorum, referanslar, göndermeler, esinlenmeler, espriler ve tabii ki parodiler. Bu çevrelerde çok bilinmese de orijinal üçlemenin de en az kendisi kadar efsane bir parodisi var: Spaceballs.

Döneminin en önemli komedyeni, bugün artık efsane statüsüne erişmiş Mel Brooks tarafından yazılıp, yönetilmiş, kendisi dışında John Candy, Rick Moranis, Bill Pullman, Joan Rivers gibi pek çok efsane ismi kadrosunda barındırmış inanılmaz bir işti Spaceballs. Bir parodi olarak zaten başarılıydı, Amerikan kültürünü ve Hollywood anlayışını güzel bir şekilde yermiş ama herşeyden önemlisi dalga geçtiği filmi çok iyi şekilde anlamış, bu filmi izleyen kitleyi de başarıyla tanımlamıştı ve çıktığı zamandan beri hardcore Star Wars fanları tarafından hep özel bir yerde tutulur bu film.

rs_1024x538-150206145719-1024-spaceballs

Hazır yeni bir Star Wars filmi gelmişken, konunun dönüp dolaşıp bu filme gelmemesi imkansızdı. Haliyle en sonunda esas adamdan, Mel Brooks’tan devam filmiyle ilgili bir iki kelam duyabildik. Adam Carolla’nın podcast’ine konuk olan Mel Brooks bir devam filmi çekme konusunda istekli olduğunu belirtmiş. İsim olarak uzun zamandır şakası yapılan Spaceballs: The Search for More Money’nin seçilebileceği düşünülen film için Mel Brooks orijinal kadrodan olabildiğince çok kişiyi görmek istediğini ve çekimlerin de Star Wars filmi gösterime girdikten sonra başlayabileceğini açıklamış.

John Candy’nin 1994’te vefat etmesi, Rick Moranis’in ise sinemayı bırakmış olması sebebiyle ana karakterleri geri toplamak imkansız gibi. Bu da Dark Helmet ve Barf gibi ilk filmin önemli iki unsurunu orijinal halleriyle göremeyeceğimiz anlamına geliyor. Yine de eğer ortaya bir Star Wars parodisi çıkarılacaksa, Wayans kardeşlerin “Korkunç” Film’leri gibi olmasındansa Mel Brooks gibi bir efsanenin önderliğinde biraz daha kaliteli, biraz daha özenilmiş filmler olmasını tercih ederim. Siz ne dersiniz?

spaceballs-sequel-development-social

Kapanışı yaparken, hazır yeni film ayağına orijinal üçlemeyi de izleyenleriniz varken, bu filmi de araya bir yere sıkıştırın derim. Biraz eskimiş olmasına rağmen hala o naifliğiyle, keyifli esprileriyle en azından yüzlerinize bir tebessüm getireceğinden eminim. Hem devam filminin neden bu adamlar tarafından çekilmesi gerektiği konusunda da bana hak verirsiniz.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.