BvS’nin bu Luthor üzerinden giden viral pazarlama kampanyasını çok başarılı buluyorum. Daha önce haberini yaptığım gibi Fortune dergisine Lex Luthor adıyla yapılan röportaj hem film gelmeden önce insanları karaktere ısındırmak, ona bir üçüncü boyut kazandırmak, hem de filmle ve DCEU ile ilgili haberleri/easter-egg’leri farklı şekilde almak için son derece keyifli ve orijinal bir yöntem. Belli ki pazarlamacılar önceki röportajdan aldıkları geri dönümden son derece memnunlar, bu sefer benzer bir röportajı teknoloji sitesi Wired ile yapmışlar.

Bu sefer öncekinden çok daha detaylı ve çok daha fazla şeyi açık eden bir röportaj var elimizde. Konu sadece LexCorp değil, ülkenin genel güvenliği, politika falan gibi pek çok konuyla ilgili soru sorup cevap almışlar Lex Luthor’dan. Ben burada önemli gördüğüm yerleri kısaca paylaşmaya çalışacağım ama eğer İngilizce’niz yeterliyse, orjinalini de okuyun, hakikaten karakterin arka planını hazırlaması açısından muazzam bir iş olmuş.

Lexcorp_Chart4

Şimdi öncelikle dikkatimizi çeken iki soru var burada, birincisi “süper-insan tehdidine bakış açınız nedir?” Bu soruya cevabı aslında kendisinin Superman’e olan düşmanlığını da açık ediyor, birinin süper-insan olması için önce bu dünyadan olması lazım şeklinde bir cevap veriyor. Sonra da insan ya da uzaylı birine süper demeden önce dikkatli olmak gerekiyor diyor Luthor. Burada röportajı yapan Ron “Batman ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Onun insan olduğu söyleniyor.” diye soruyor. Luthor ise “O kesinlikle insan. Hatta fazla insan.” diye cevap veriyor. Sonra da Batman’ın suçla savaş için fazla çağdışı olduğu görüşünde olduğunu söylüyor. Suça karşı savaşın yeni çağa ayak uydurması gerektiğini düşünüyor.

Bu noktadan sonra hızla BvS ve DCEU ile ilgili easter egg’ler başlıyor. İlki çok bariz olan LexCorp ve rakiplerinin bütçelerinin tablosu. Buraya bir yere eklemiş olmam lazım. Hemen oradan bir sürü DC karakterinin bu evrende yaşadığı ortaya çıkıyor. Kord Industries bize “Blue Beetle” olarak tanınan Ted Kord‘un, “Queen Industries” ise Green Arrow’umuz Oliver Queen‘in DCEU içinde sadece ismen de olsa yer aldıklarını söylüyor. Buradaki bir diğer firma “Stagg Industries” ise çok dolaylı da olsa “Batman and the Outsiders” ve sonraları JLA üyesi Metamorpho‘nun hikayesine de zemin hazırlıyor, zira kazara Metamorpho’yu yaratan Simon Stagg bu şirketin sahibi.

680603-548t039

Easter egg’ler bununla sınırlı değil. Luthor bir soruya cevap verirken A.R.G.U.S.’tan bahsediyor. Devletin oluşturduğu bu oluşuma yatırım yapabileceğini falan söylüyor. Bunun önemi A.R.G.U.S.’u ve bu operasyonun başındaki (ki Luthor “she” diyerek onu da açık ediyor) Amanda Weller‘ı çok yakında Suicide Squad ile tanıyacak olmamız. Onun dışında yazıda Luthor’un çizgi romandaki ABD başkanlığına da hafif bir gönderme var. Luthor’un “tek isteğim dünyayı çocuklarımız için güvenli hale getirmek” söylemine röportajı yapan Ron “Bana sanki başkanlığa oynuyormuşsunuz gibi geldi” diyor. Bunlar dışında röportajda oldukça keyifli sohbetler olduğunu ama en önemli ve ilgi çekici olanlarının bunlar olduğunu belirterek özetimi bitireyim..

Sonuç olarak bu röportajları keyifle okuduğumu ve çok başarılı bulduğumu belirtmem lazım. Ancak ne yazık ki bana başarılı gelmesinin sebebi yazıları çizgi romanlarda gördüğüm Luthor olarak okuyor olmam. Fragmanda gördüğüm Jesse Eisenberg’in o karakterle hiç alakası olmayan Luthor’unu daha iyi yapıyor mu, ondan çok emin değilim. Çünkü her fragmanı gördüğümde “Neden???” diye sormadan edemiyorum.

Neyse geekler? Ne diyorsunuz röportajdan çıkanlarla ilgili. Bu filmde Queen’i, Kord’u ya da Waller’ı görür müyüz?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.