Bazen, ekseriyetle yabancı kültürü tüketen insanlar olarak imrendiğimiz şeyler oluyor. Dostoyevski‘yi orijinal dilinde okuyan Ruslar gibi mesela. Post-punk akımı doğarken pub’larda ve sokaklarda onu yaşamış olan İngilizler gibi. Bizim binbir eforla yurtdışından getirttiğimiz manga dergilerini gidip bakkaldan alabilen Japonlar gibi. Bazı şeyler, kültürel birikimin içerisinde kıymetleniyorlar. Yurtdışından bakarak, onu gerçekten özümsemenin ne kadar güzel olabileceğini görüyorsunuz; ama tam olarak da içine giremediğinizi bilmek canınızı yakıyor.

İşte bizim Türkiye’liler olarak böylesine gurur duyabileceğimiz bir şey var. Grup Vitamin. Vakti zamanında Gökhan Semiz, Emrah Anul ve Selçuk Aksoy tarafından kurulan; bünyesinden Ufuk Yıldırım, Sertaç Demirtaş, İzel, Ercan Saatçi gibi isimlerin geçtiği bu grubu, ana dilinde, referans verdiği şeyleri harfiyen anlayabilerek, nüanslı esprileri kapabilerek dinlemek öyle büyük bir nimet gibi geliyor ki bana! Hazır bu efsane, bu sene yeniden toplandı, Emrah Anul, Selçuk Aksoy ve Tolga Sünter yeni bir albüm çıkarttılar Nisan ayında, biz de dedik ki şöyle süper bir liste yapıp, bu efsaneyi bir analım.

Şarkıları seçerken, istemsiz bir kriterimizin olduğunu söylememiz lazım: O da şarkının Spotify‘da olup olmadığı. Onun haricinde genel olarak dillere pelesenk olan şarkıları seçmeye gayret ettik. On altı rastgele bir rakamdır, öylesine konulmuştur. Eğer sizin eksik gördüğünüz varsa, yorumlar sizindir. Biz genel olarak İsmail gibi lügata girmiş (İsmail sen kocaman bir çılgınsın), Turkish Cowboys gibi herkesin çocukluğunda yer etmiş (Vouv vov çekilin yoldan!), Aşkın Gözyaşları gibi her dinlendiğinde güldüren (bir dakika doktor bey geliyorum) ya da Hamiyet gibi, her şeyi geçtik, sağlam şarkı olan harikaları aldık.

Bir de yakın zamanda çıkan Endopilazmik Retikulum albümüne de yer verdik. O albüm, Anul, Aksoy ve Sünter’in; eski şarkıların yeni aranjmanları ile yeni işleri birleştirdikleri bir eser. Oradan bir harika devam şarkısı (İsmail 2), bir yeniden aranjman (Törkiş Kovboylar) bir de muazzam bir yeni şarkı (Monakkoluyum) aldık, koyduk. Hani gününüz durağan geçiyorsa diye huzurlarınıza sunuyoruz. Dinleyin, tepeleme memnun olun, mutluluk kaplasın dört bir yanınızı. Buyurun!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.