Amerikan televizyonu, artık Amerikan hikaye anlatısı için en kıymetli mecra; bunu tartışmaya hiç gerek yok. Özellikle 2016 orijinal filmlerin sessizce bir kenara geçip öldüğü yıl olarak kayıtlara düşerken televizyon işlerinin yepisyeni eserlerle ortalığı kasıp kavurması bunun iyice altını çizdi. Kaliteli, özgün, enteresan hikaye için adres TV artık.

Bunun yapımcı ve yaratıcılar da farkında. O yüzden yaklaşık bir dört beş senedir akın akın büyük isimler TV’ye geçiyorlar. David Fincher House of Cards‘a imza attı, Martin Scorsese Boardwalk Empire‘ı çekti, Woody Allen’a Amazon dizi çektirdi… Hikaye anlatımıyla bilinen efsanelerden en son kim kara ekrana transfer olacak diye bekliyorduk ki, hayırlı haber Coen biraderlerden geldi.

Javier Bardem No Country for Old Men

Cümlemize Fargo, O Brother, Where Art Thou, Burn After Reading, No Country For Old Men, True Grit gibi süperklasikler bırakan Coen biraderler, Annapurna Television ile anlaştılar ve bir mini dizinin ön çalışmasına başladılar. Henüz kanalı, çıkış tarihi, zamanı belli değil, ancak bir adı ve bir janrası var: The Ballad of Buster Scruggs adındaki mini dizimiz, bir Western olacak.

Western elbette ki Coen’lerin yabancı olduğu bir janr değil. Esasında bir yerde, yaptıkları her şeyin Western ile inceden bir bağı, bağlantısı var. No Country For Old Men, çok enteresan bir modern Western’di örneğin. True Grit zaten bir Western efsanesiydi. Ama onun da ötesinde, Fargo’da, O Brother’da bile Western izlerini görmek hep mümkündü. O yüzden şimdi Coenlerin 10 saat doya doya Westernleyeceklerini hayal etmek, insana dev keyifli geliyor. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.