Disney’yi son zamanlarda ekseriyetle Star Wars ve Marvel markalarıyla andığımızdan, biraz sanki esas onları meşhur eden şeyi unutuyoruz gibi hissediyorum; bilmiyorum size de oluyor mu? Disney artık büyük, multimilyarlık, multihanedanlık bir firma. Ama unutmamak lazım ki, bütün bu imparatorluğunu bir medyum üzerinde kurdu: Animasyon filmler. Spesifik olarak, ana karakteri kadın olan animasyon filmler.

Donald Amca’lara, Varyemez’lere, Mickey ve Mini’lere ayıp olmasın; ama Disney deyince aklımıza gelen ilk şey prensesler muhtemelen. Bildiğiniz gibi –daha önce listesini de yapmıştık– Disney’nin gerçekten de bir “prensesler” kategorisi var markalaştırdığı. Bunların içinde Külkedisi, Pamuk Prenses, Uyuyan Güzel gibi klasikler de var; Mulan, Pocahontas, Merida gibi modern örnekler de. Şimdi de aralarına bir tanesi daha ekleniyor: Moana.

Disney, 2016’nın Kasım ayında vizyona sokacağı yeni animasyon filmi Moana için geçtiğimiz günlerde bir tanıtım yayınladı. Fragman demeye hiç yüzümüz olmaz, teaser dersek de ayıp etmiş oluruz, ama bir nevi “ilk bakış” diyebiliriz kuvvetle muhtemel. Çok bir şey beklemek doğru değil, ama ilk intiba kurmak ve bir merhabalaşmak için, ideal. Film Kasım’da vizyona gireceğinden, kuvvetle muhtemel bahar aylarında bir fragman görür, o zaman iyice kaynaşırız Moana ile. Ben kendi payıma, şimdiye kadar gördüklerimizden iki şey çıkartıyorum: Birincisi, filmin konu ve arka plan itibariyle eşsiz olacağı, ikincisinin de Moana ile Maui arasında Alaaddin – Genie benzeri bir ilişkiyi beklememiz gerektiği.

Başrollerinde Dwayne “The Rock” Johnson ile Auli’i Cravalho’nun oynayacağı, 23 Kasım’da vizyona girmesi beklenen Moana, Güney Pasifik’te Okyanusya’nın antik dönemlerinde geçecek. Moana’nın masallarda sözü geçen bir adayı bulma yolculuğunda kahramanı demigod Maui ile tanışmasını konu alacak film, şimdilik bizim “keyifli olacak gibi ha?” listemizde. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.